СЪВРЕМЕННО ДОКУМЕНТАЛНО КИНО
Документалният филм "Подслон" - един eмоционален поглед върху бежанската драма
Филмът на Ралица Димитрова и Пламен Герасимов - с премиера на 28-и ноември в галерия "Прегърни ме"
Редактор : / 761 Прочита 1 Коментара
Кадър от филма "Подслон", реж. Р. Димитрова / Източник: "Б ПЛЮС ФИЛМ"Премиерната среща на публиката с филма "Подслон" е днес, 28-и ноември, от 17 часа в столичната галерия "Прегърни ме". Лентата е реализирана от продуцентската компания "Б ПЛЮС ФИЛМ", с финансовата подкрепа на Национален Фонд "Култура" по програмата "Социално ангажирани изкуства 2021". Сценарист и режисьор на филма е Ралица Димитрова, оператор - Пламен Герасимов.
Партньор на филмовия проект е Сдружение "Съвет на жените бежанки в България", което е съорганизатор на проявата.
Проблемът с бежанците е един от най-тревожните проблеми на нашата съвременност. Навсякъде по света се подготвят различни програми, които трябва да отговорят на необходимостта от адаптация и социализация на тези хора, които идват у нас от далечни по дух, история, религия и обичаи държави. Попадайки на чужда земя те са изправени пред различни културни и цивилизационни особености, с които трябва да се съобразят, но затова се иска време и разбиране. Има множество програми, целящи адаптацията на бежанците в съответната страна. Резултатите от тези програми, обаче, в голяма степен остават неразбрани от широката общественост.
Кадър от филма "Подслон", реж. Р. Димитрова / Източник: "Б ПЛЮС ФИЛМ"
Документалният филм "Подслон" е вълнуващ разказ, насочен пряко към чувствата. Той докосва общочовешки теми и ги показва по достъпен и емоционален начин. Филмът е интимен разказ от първо лице на реални хора.
"Подслон" ни среща с няколко семейства на бежанци и разказва как протича техния живот в едно общество, което не иска да ги приеме. Как може да се стигне до разбирателство и промяна на обществените нагласи? Една от героините на филма - Манар е преминала дългия път до България сама с трите си деца. Тук е трябвало без роднини и познати да изгражда живота си от нулата. Дълго време тя не иска дори да си спомня за миналото - старае се да не обръща поглед назад - към войната и болката, от които е избягала. Същевременно у нас отново чувства несигурност, среща обиди, изпитва трудности в адаптацията. С волята й да продължи да се бори за нормално съществуване, отслабва надеждата й за промяна. Голямата й дъщеря, обаче, като млад човек, успява да се адаптира. Намира приятели.
Кадър от филма "Подслон", реж. Р. Димитрова / Източник: "Б ПЛЮС ФИЛМ"
Филмът "Подслон" цели да насърчи тези отчаяни хора, намерили подслон на наша земя, да пристъпят с вяра в новата си реалност. Пътят към това е споделянето и приемането, взаимното разбирателство.
Свидетели сме на мощна бежанска криза от различни краища на света към нашия регион. Ето защо е нужно да си припомним изконните желания на всеки човек, роден под слънцето - мир, дом, свобода, работа, семейство, надежда за бъдещето. Всички ние, човеците на земята, имаме чувства, изпитваме огромен спектър от емоции и всеки от нас се нуждае от разбиране и подкрепа. Независимо от народностния му, етнически, или социален произход.
Филмът "Подслон" още със заглавието си ни "казва", че не е достатъчно да дадеш на някого покрив над главата, а да му вдъхнеш чувството, че правиш това със загриженост за неговата съдба; да му вдъхнеш надеждата, че може да стане един от нас. Такова е дълбокото съдържание, което е вложил народът ни в думата "подслон" - не само покрив, а и закрила.
Българите винаги сме се славели като гостоприемен народ. Такива ли сме днес ние, съвременните им потомци? Отговорът ще дойде във всеки от нас, когато се поставим на мястото на тези хора, които наричаме бежанци. Хората, по принуда попаднали сред нас, за да съхранят живота - най-ценното ни притежание на този свят.
Предстоящо е ефирното разпространение на филма в програмите на БНТ и ТВ1.
Impressio