ХГ - БЕЛОГРАДЧИК
Уникална постоянна експозиция на наивистичното изкуство откриха в Белоградчик (галерия)
В нея са включени 130 живописни платна, рисунки и скулптури на 75 автори от 16 държави
Редактор : / 4483 Прочита 2 Коментара
Димитър Вецин, „Пейзаж“, 2002 г. (Снимка: ХГ- Белоградчик)В края на месец май в Градската художествена галерия в Белоградчик беше открит първия по рода си Салон за наивистично и интуитивно изкуство. Той ще осигури постоянно пространство за богата колекция от наивистични творби от България и чужбина.
Зоран Зарич, (Сърбия) ,“Шумадийско село“, 2018 г. (Снимка: ХГ- Белоградчик)
Ескпозицията включва над 130 живописни платна, рисунки и скулптури на 75 автори от България, Италия, Сърбия, Словения, Хърватска, Полша, Русия, Австралия, Естония, Нова Зеландия, Индонезия, Румъния, Гърция, Куба, Хаити и Румъния.
Неизвестен автор (Индонезия) „Триптих“ (Снимка: ХГ- Белоградчик)
Проектът, който е реализиран изцяло с доброволци е съвместен между Градската Художествена Галерия, Историческия Музей и общината в Белоградчик и е нетърговски, на музейни начала.
Михай Даскалу, (Румъния) ,Добре дошли, 2014 г. (Снимка: ХГ- Белоградчик)
Откриването ще бъде от 17.00 от г-жа Ружа Маринска, изкуствовед и г-н Борис Николов, кмет на Белоградчик.
Петя Константинова, „Ягоди през зимата“, 2019 г. (Снимка: ХГ- Белоградчик)
Наивистичното и интуитивно изкуство е жив, действен феномен в глобалната художествена култура днес. Наричат го още "изкуство на святото сърце", "изкуство на инстинкта", "необработено", "модерен неопримитивизъм", "свободно от канони". Тези определения подчертават неговата емоционалност и спонтанност. В днешното време, когато наивизмът в живота е рядкост, наивистичното и интуитивно изкуство в живописта заема специално място. Това се дължи на уникалната способност на художниците да потопят човек в свят на безгрижие, наивност и духовна чистота.
Ролана Чекаускайте (Литва), „Прекрасен ден“, 2016 г. (Снимка: ХГ- Белоградчик)
Въпреки че авторите, които творят в тази област на изкуството не са много, произведенията са изпълнени с това, което понякога липсва в повечето други области: настроение. Без да се влияят от традициите на изкуството, тези художници разчитат на личния си опит и рисуват картини, отразяващи спомените, желанията и мечтите си.
Темите, които те избират, често са свързани с тяхното детство, мястото в което са родени, средата в която са израснали, ежедневните рутинни и празнични поводи, но също така обхващат политически, исторически и социални проблеми, да не говорим за фантастични утопични светове. По този начин наивните художници се отличават с оригинална и неповторима стилистична независимост.
Прелестта на природни феномени Белоградчишки скали хармонира отлично както със жанровата насоченост на експозицията, така и с уникалността на проекта. Живите цветове, непосредствеността в изказа на творците, полетът на въображението и по детски чистите сюжети се преплитат с откровението във вечните притчи на природата.