ГРАНИЦА НА МИСЪЛТА
"Това, което знаеш, е това, което знаеш" - Златка Яръмова и Георги Гиков
Изложбата е от 20 януари до 08 февруари 2022 г. в Галерия "Аросита"
Редактор : Impressio / 627 Прочита 0 Коментара

Галерия Аросита представя ЗЛАТКА ЯРЪМОВА и ГЕОРГИ ГИКОВ - "Това, което знаеш, е това, което знаеш" и "Второ недействие по Витгенщайн"
Изложбата е от 20 януари до 08 февруари 2022
Вернисаж: 20 януари, 18:00-20:00 ч., Галерия "Аросита", ул. Врабча 12 Б, София
В своя ранен труд Логико-философски трактат целта на Витгенщайн е да начертае граница на мисълта, в рамките на която мислимото е възможно. Но по този начин границата като разделение е разделение между два свята - светът на мислимото и светът на трансцендентното. Светът на трансцендентното е още светът на това, което не може да се назове - границите на мисълта са границите на езика.
Но чертаейки тези граници в своя трактат и едното, и другото биват обговаряни. По този начин самият Логико-философски трактат стои едновременно и в двата свята. Така като произведение той напомня една сюрреалистична поема, която е едновременна супер реалност, като резултатът от връзката между непосредствената действителност и тази, която е отвъд нея.
Трансцендентирането между реалностите прави смисъла на една сюрреалистична поема смисъл от друг порядък. На пръв поглед тя е безсмислена, защото в нея присъстват множество смисли.
Представях си една стълба като метафората за акта на трансцендентирането между нива на реалност - тази и другата, а може би и още. Нива на реалност, съставени от възможностите на един език, като диалог на театрална пиеса - нейната тъкан. Протагонисти и антагонисти качващи се и слизащи по тази стълба на диалога, чертаеща светове.
Краят на пиесата е краят на трактата, където една от последните пропозиции, с която той завършва, е следната. 6.54 "Моите пропозиции изясняват с това, че този, който ме е разбрал, накрая ги разпознава като безсмислени, ако се е издигнал чрез тях - върху тях - над тях. (Той, така да се каже, трябва да блъсне стълбата, след като се е изкачил по нея.)"
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Манифест на Осъществен неакт
Неосъществен акт и Осъществен неакт са две форми на изкуството, чрез които то се самоанихилира. Резултатът от самоунищожението е едно чисто непроизведение на изкуството. Чиста негова неформа.
Настоящето произведение, представено като Осъществен неакт, е втората стъпка към този процес. Първата стъпка или Неосъществения акт беше представен отново в галерия Аросита, в нейното външно пространство през май 2021 г. С настоящия акт анихилацията е завършена.
Всяка анихилация е вид взаимно унищожение. Но резултатът от това унищожение не е nihil или нищо. Резултатът е нова форма. Унищожението е невъзможно. Непроизведението на изкуството е отново изкуство.
Златка Яръмова, Георги Гиков
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.