АНТИЧНИ КОЛЕКЦИИ
Огюст Роден е бил почитател на египетското изкуство
Колекционирани от Роден статуи, надгробни плочи, маски, вази и амулети се показват за първи път пред публика
Редактор : Impressio / 27 октомври 2022 / 17:44 769 Прочита 0 Коментара
Колекция от антики представя скулптора Огюст Роден като почитател на египетското изкуство, съобщава АФП, цитирана от БТА.
Колекционираните от Роден статуи, надгробни плочи, маски, вази и амулети се показват за първи път пред публика.
Изложбата в музея "Роден", представяща личната колекция на френския скулптор, е озаглавена "Rеve d'Еgypte" ("Мечта за Египет").
Включени са около 300 египетски предмета, събирани от 90-те години на XX век до края на живота на Роден. Колекцията оказва влияние върху някои от късните произведения на скулптора. Те също са част от изложбата.
Най-красивите образци от колекцията са запазени и изучени през годините. Сега те за първи път се показват пред публика във връзка с творчеството на Роден, обяснява Бенедикт Гарние, комисар на изложбата, пред АФП. Това е ретроспективен поглед, който дава нов ключ към изкуството на Роден и осветява неговите търсения.
Скулпторът започва да колекционира древно изкуство, за да подхрани своите естетически амбиции. Когато започва да събира античните предмети, той все още е в четиридесетте си години и не печели добре.
Огюст Роден събира огромна колекция от антики, най-вече гръко-римски. Когато умира през 1917 г., предметите в нея наброяват 6500. Египетските образци са повече от 1000.
В началото Роден купува малки предмети от парижките антиквари, после, в началото на XX век, той се сдобива с най-важните образци в колекцията. Ценните експонати са от разкопки, казва Гарние.
Други артисти от това време играят ролята на негови "контрабандисти" от Египет. Такива са немският поет Райнер Мария Рилке и съпругата му - скулпторката Клара Вестхоф, както и американската танцьорка Айседора Дънкан. Изложбата представя фотографии на Дънкан и трупата й пред сфинкс в Египет.
Роден попълва колекцията си с помощта на търговци на антики от Египет и често не вижда предварително предметите. Имал е план да създаде музей за образованието на млади художници. През 1912 г. той разполага творчеството си в "Отел Бирон", който по-късно става музей "Роден".
Посетителите на изложбата могат да видят как артистът, който никога не е посещавал Египет, е бил "омагьосан" от чистите линии и форми, от монументалността на египетското изкуство, казват организаторите. Монументалната статуя на писателя Оноре дьо Балзак, призната за първата модерна скулптура, е изложена до фотография на египетски колос. Роден нарича статуята на Балзак "Френският сфинкс".