ГРАФИКИ И СЪВРЕМЕННОСТ
Между Дюрер и дюнер: Кокимото в метафоричен сблъсък между два свята
"Масовата култура се осмива и отхвърля, но именно тя е тази, която е достъпна за всички" посочва Калоян Илиев-Кокимото
Редактор : / 1565 Прочита 1 Коментара
"Дюрер срещу дюнер" е най-новият проект на Кокимото, специално създаден за пространството на галерия "Ко-оп". Откриването на изложбата е тази вечер от 17:00 часа, съобщават организаторите, цитирани от БТА. Тя ще продължи до 19 февруари. Повече подробности можете да видите в страницата на събитието във Фейсбук.
В 42-рата си самостоятелна изложба авторът представя серия дигитално обработени репродукции на знакови произведения на Дюрер - графики, рисунки и живопис, в които Кокимото съчетава класическата с популярната култура.
"Посредством намесата си в графичните творби на Дюрер създадох нова идентичност и визуално позициониране на произведенията на автора в настоящето, с ясното съзнание, че този акт ще предизвика конвенционалните подходи на зрителя към класическия творец, от една страна, и съвременния, от друга", казва Кокимото.
По думите му импулсът за този род манипулация е дошъл от "пейзажа на глобално объркване и промяна по отношение възприемането на изобразителното изкуство днес".
"Докато интернет донесе отвореност и достъп, наблюденията ми установиха "основна тревожност" в разбирането за понятието изкуство, допълва той. Много фактори от близкото минало досега са причина за това объркване, в резултат на което хората загубиха връзка с изкуството на големите майстори, а навлизането и популяризирането на съвременното ги довърши".
"Масовата култура се осмива и отхвърля, но именно тя е тази, която е достъпна за всички, посочва творецът. Груба, брутална и честна или сладникава, лигава и тривиална, тя ни служи във всяко едно свое проявление, като лесно разпознаваем символ на времето, в което живеем".
"Дюрер срещу дюнер" е метафоричен сблъсък между два свята, игра на изразния език и визуална импровизация, обобщава Кокимото.
Калоян Илиев-Кокимото е роден 1979 г. във Варна. Завършил е Факултета по изобразителни изкуства към Великотърновския университет "Св.св. Кирил и Методий" и магистърска степен в специалността "Графика" (2007). Специализирал е в графичния департамент на Академията за изящни изкуства "Владислав Стремински" в град Лодз, Полша (2008). От 2010 г. е член на СБХ - София.
Биеналето на хумора и сатирата в изкуството, предизвиква истината и измислената реалност на дуел