СИНТЕЗ МЕЖДУ КИНО И РЕАЛНОСТ
Картините на Едуард Хопър "оживяват" във филм
Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство и София филм фест с обща инициатива – кино на открито и изложба в една и съща вечер!
Редактор : Impressio / 27 септември 2017 / 14:06 1757 Прочита 0 Коментара
Националната художествена галерия и "София филм фест" се обединяват за обща инициатива, която да предостави на публиката кино на открито и изложба в една и съща вечер.
Картините на Едуард Хопър (1882-1967) ще оживеят във филма "Шърли: Представа за реалност", който ще бъде прожектиран на открито, във външното пространство на Софийски арсенал - Музей за съвременно изкуство.
Прожекцията е на 29 септември (петък) от 19.30 часа, а вратите на музея ще бъдат отворени до 22.00 часа за посетители, които могат да разгледат и изложбата на Боряна Росса "Обогатен реализъм".
"Темата и на филма, и на изложбата е пряко свързана с допълнителните измерения на реалността около нас. Картините на Едуард Хопър оживяват във филма и разказват история, визуализирана изцяло в естетиката на художника. Изложбата на Боряна Росса носи различните формати на изразността чрез технологиите, характерни за съвременния свят", коментира Надежда Джакова, куратор на изложбата и завеждащ филиала на Националната галерия.
"Обогатен реализъм", изложба на Боряна Росса в "Софийски Арсенал" - Музей за съвременно изкуство
Събитието се реализира с подкрепата на Австрийското посолство и е с вход свободен!
Тринадесет картини на Едуард Хопър представят поредица моменти от живота на несъществуващата актриса Шърли, преплитайки се във впечатляващ синтез на изобразителното изкуство и киното, личната и политическата история.
Всеки откъс от професионалния и личния живот на Шърли от 30-те до 60-те години на миналия век си има точна дата. Времето винаги е 28 срещу 29 август в съответната година, а мястото се мени - от Париж, през Ню Йорк, до Кейп Код.
Освободената жена подлага на съмнение общоприетите роли в една връзка и размишлява над същността на театъра и политиката. Размислите й са представени като вътрешни монолози зад кадър. Всеки епизод започва с откъси от радиопредавания, които свързват личната история на героинята със значими събития от американската история (Голямата депресия, Втората световна война, ерата на МакКарти, ерата на Кенеди, Движението за граждански права).