Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Димитър Митовски с изложба "Dead end" в галерия "One Monev"

СТОЛИЧНИ ГАЛЕРИИ

Димитър Митовски с изложба "Dead end" в галерия "One Monev"

Режисьорът представя експозиция, с име на все още незаснетото продължение на сериала "Под прикритие"

"Dead end", изложба на Димитър Митовски в галерия "One Monev" (Снимка: Галерия "One Monev")

Проектът "Dead end" е естествен резултат от идеята за продължението на сериала "Под прикритие", създаден в периода 2011-2016. Димитър Митовски е познат на широката публика като режисьор, но малко се знае, че той започва своята кариера като художник преди повече от двадесет и пет години. Настоящата изложба е неговото завръщане в света на визуалното изкуство, съобщават от галерията.

"Идеята за филма "Dead end" се роди като продължение на сериала "Под прикритие", създаден в периода 2011-2016. Започнах да работя върху сценария, като паралелно рисувах ескизи и сторибордове на някои ключови сцени.

Снимка: Галерия "One Monev"

Трябваше да изградя нова несъществуваща среда за героите, които попадат в паралелен свят - Чистилището. Рисуването визуализираше много ясно представите ми за това "място", както го наричам в сценария.

Снимка: Галерия "One Monev"

В периода на писане натрупах достатъчно рисунки, които ме провокираха да започна да мисля за нещо по-мащабно, а именно изложба. Прецених, че за да се усети максимално визуалното им въздействие, те трябва да се нарисуват в голям формат с живописна техника. Така се роди изложбата "Дед енд". Тя представя 14 акрилни платна, обединени в седем диптиха 200 х 200 см, част от концептуалните ми ескизи и парчета от сценария на филма, който предстои да заснема. 
Изложбата трябва да се разглежда като самостоятелно произведение подчинено на принципите на визуалното изкуство" - споделя авторът.

Димитър Митовски с Ивайло Захариев от "Под прикритие" (Снимка: БНТ)

"Димитър Митовски е сред първите автори от Източна Европа, които експериментират и чрез възможностите на филмовото изкуство. По времето на "драматичния период" на прехода нашата телевизия в началото на 90-те години на миналия век провокира българския художник да се появи чрез самата нея с важно послание за обществеността. Четейки и разшифровайки социалните препратки от своя манифест на "пространственото движение за телевизия", Митовски страстно защитава телевизията като художествена среда. Технологично задвижваните артисти в неговото краткотрайно пространствено движение на групите "Ръб" и "Диско 95", чийто идеолог и активен участник е той, често показват "нови форми на изкуство" по телевизията, макар и определено пред малобройна публика. Все пак, те оказват своето влияние и на следващото поколение изразяващо се чрез нови медии, в това число и телевизията като субект, материал и среда за културни изяви.", коментира кураторът на изложбата Десислава Зафирова.

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Британска галерия "Тейт Бритън" връща картина, заграбена от нацистите

Творбата "Еней и семейството му бягат от горящата Троя" на художника Хенри Гибс от 1654 г. е била "плячкосана като акт на преследване на расова основа"

"Понякога вали през април" от Валентин Ангелов

Изложбата може да се разгледа от 1 до 17 април 2025 в Галерия "Ракурси"

"Портрети от Едвард Мунк" - първата по рода си изложба във Великобритания

"Експозицията доказва, че Мунк е бил по-социален човек, отколкото често се предполага. Тя ни отвежда отвъд "Викът", отвъд Мунк като художник на екзистенциалната изолация и самотата", казва кураторката Алисън Смит

Представят оригинални първообрази на творби на световнопризнатия ни илюстратор Венелин Вълканов

Експозицията в централната ямболска Художествена галерия "Жорж Папазов" включва над 150 творби, повечето от тях изложени за първи път