Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Съпругата на японския премиер се срещна с малките певци на БНР

МУЗИКА БЕЗ ГРАНИЦИ

Съпругата на японския премиер се срещна с малките певци на БНР

Акие Абе: Надявам се Детският радиохор да продължи да развива приятелството между България и Япония

Н. Пр. г-жа Акие Абе и Генералният директор на БНР Александър Велев с Детския хор на БНР/Сн. БНР, фотограф: Ани Петрова

Н. Пр. г-жа Акие Абе, съпругата на министър-председателя на Япония, посети в неделя БНР, за да се срещне с децата от световноизвестния Детски радиохор. Г-жа Абе беше придружавана от министъра на туризма Николина Ангелкова, а срещата с малките певци е по желание на японската страна.

"Много чаках тази среща и веднага щом пристигнах в България, дойдох тук. Вие пътувахте много пъти до Япония, за да изнасяте концерти. Надявам се да продължите да развивате приятелството между България и Япония," каза г-жа Абе и завърши с "Благодаря ви!" на български език.

Н. Пр. г-жа Акие Абе и Генералният директор на БНР Александър Велев пред портрета на създателя на хора - акад. Христо Недялков/Сн. БНР, фотограф: Ани Петрова

В Българското национално радио г-жа Абе беше посрещната от Генералния директор на БНР Александър Велев и главния диригент на Детския радиохор Венеция Караманова. Те представиха на гостенката постоянната експозиция в централното фоайе с награди и подаръци от Япония за Детския радиохор, най-забележително, сред които е златотъканото кимоно, подарено през 2013 г. по време на 16-тото турне на хора в Страната на изгряващото слънце. "Благодаря ви за огромна чест и удоволствие да сте тук. За Детския радиохор и неговите ръководители това е високо признание за качеството на музиката, която правят," каза Александър Велев. Маестра Венеция Караманова поздрави г-жа Абе и допълни, че хористите ще представят пред гостенката богатството на българската духовна песенна култура с фолклорни и църковни песнопения, както и произведения от съвременни български автори.

Хористите изпълниха Химна на Република България по музика на Цветан Радославов. Малкият концерт продължи с фолклорната "Песен" и ръченицата "Игра" от "Пролетна симфониета" от Александър Йосифов, специално написана за Детския радиохор. В затрогващата "Песен на момичетата край реката" от оперетата "Явор и Росана" на Жул Леви солистки бяха Калина Бояджиева, Екатерина Кирчева и Сандар Кордова.

Детски хор на БНР с диригент Венеция Караманова//Сн. БНР, фотограф: Ани Петрова

Специален поздрав към г-жа Акие Абе и придружаващата я делегация беше една от любимите на хора "Приспивна песен на коприновото дърво"по музика на Масами Ямамото и стихове на настоящата японска императрица Мичико.

Срещата завърши с "Многая лета", изпълнена от Детския радиохор с пожелание за здраве и успех.

Генералният директор на БНР Александър Велев подари на г-жа дискове с изпълнения на музикалните състави на Българското национално радио и литография на сградата му от известния художник Михаил Танев. Г-жа Абе благодари за концерта и каза, че се надява следващата й среща с Детския радиохор да е в Страната на изгряващото слънце. 

______________________________________________

Детски хор на БНР

Турне в Япония (1)на Детския радиохор с диригент акад. Христо Недялков/Сн. БНР

Детският хор на Българското национално радио е създаден през 1960 г.

Със своето бързо художествено израстване той скоро си извоюва място на концертния подиум между елитните български хорове като съвършено зрял творчески колектив и водещ състав в българското хорово изпълнителско изкуство.

В 57 годишната история на хора, концертните му програми се посрещат с голям интерес от радиослушателите и телевизионните зрители. А многобройните му концерти пред публика в страната и в чужбина печелят непрекъснато нови почитатели.

Основател на хора, художествен ръководител и негов главен диригент до 2013 г. е известният хоров специалист академик Христо Недялков (1932-2013). Той е носител на високи национални и международни награди и е първият българин - лауреат на висшия японски орден за чужденци Орден на святото съкровище "Златни лъчи" с розетка. Акад. Недялков е носител на орден "Стара планина" І степен. Награден е с най-високия почетен знак на БАН - "Марин Дринов" на лента, с най-високата награда на БНР - "Сирак Скитник", със Златна и Кристална лира на СБМТД. Лауреат, носител на абсолютни, специални, първи награди, златни медали и дипломи за изключително художествени постижения на много национални и международни хорови конкурси и фестивали. През 1996 г. японският Токайски университет му присъжда високата титла за цялостни заслуги към световната култура doctor honoris causa.

От 2013 г. до днес начело на хора е Венеция Караманова - дългогодишен диригент, асистент и ученик на Маестро Недялков.

Концертната дейност на този великолепен и жизнерадостен колектив се разпростира на четири континента. Малките български певци изнасят над 2000 концерта в най-прочутите концертни зали на Ню Йорк, Вашингтон, Пекин, Лондон, Париж, Берлин, Москва, Виена, Прага, Будапеща, Брюксел, Копенхаген, Стокхолм, Хелзинки, Мексико, Токио, Хонолулу, Кайро и много други градове на близо тридесет и две страни. Само в Япония хорът е изнесъл повече от 500 концерта в над 150 града по време на своите 18 концертни турнета там! Връзките на Детския хор на БНР с Япония датират от далечната 1966 година, когато проф. д-р Шигейоши Мацумае кани за първи път на концертно турне в Япония детски хор от източния блок. От тогава досега Детският хор на БНР е бил 18 пъти на концертни турнета в Япония, в последните години по покана на сегашния президент Проф. Д-р Тацуро Мацумае.

Ето какво споделя хоровият диригент Терукио Иваи: "Доскоро българските песни не бяха познати у нас, а сега в учебниците на началните училища са включени редица от тях - "Лека нощ" на Парашкев Хаджиев, "Весела песен" от Петър Ступел, "Зимна песничка" и "Майски балони" от Христо Недялков. Японският народ се запозна с тази малка източноевропейска страна благодарение на песента. Именно поради това би могло да се каже, че Христо Недялков и Детския радиохор се явяват посланици на България."

Турне в Япония (11)на Детския радиохор с диригент акад. Христо Недялков/Сн. БНР

Дългогодишното приятелство между японския университет "Токай" и Детския радиохор е неразделна част от историята на японско-българското културно сътрудничество. В основата им стои един забележителен човек - проф. д-р Шигейоши Мацумае. През 1971г, при награждаването му с орден "Мадарски конник" в София той казва пред българските журналисти: "Моето приятелство към вашата страна започна от първото гостуване на Детския радиохор в Япония. Малките певци станаха жив мост на дружбата и любовта към българския народ."

Турне в Япония (12) на Детския радиохор с диригент акад. Христо Недялков/Сн. БНР

Проф. д-р Шигейоши Мацумае сключва първото рамково споразумение за двустранен обмен в науката, образованието, изследователската дейност пред 70-те години с ДКНТП. То е преподписано няколко пъти и е в сила и до днес. Благодарение на него на обучение в Япония заминават първите български студенти на обменни начала. По линия на това споразумение стипендианти на "Токай" университет стават и три певици от Детския радиохор с целеви стипендии от проф. Мацумае за хора. За изключителен принос в развитието на японско-българските двустранни отношения проф. Мацумае е удостоен и със званието почетен доктор на СУ "Св. Климент Охридски" и е носител на орден "Стара планина" 1-ва степен.

През 90-те години връзките се възстановяват благодарение на сегашния президент на Токайската образователна система проф. Тàцуро Мацумае. Той също има огромни заслуги за развитието на двустранния обмен и културното сътрудничество между България и Япония. Мацумае е автор на редица текстове на песни в репертоара на хора и брилянтен преводач на текста на песента "Лека нощ" на композитора Парашкев Хаджиев, който по своята красота и лирика не се отличава от оригиналния текст на Георги Авгарски. Написал е и текстовете на "Песен за кораба Босай Мару", "Под слънцето всички сме равни" и още много други, които децата пеят на японски език, а музиката е на акад. Недялков". Проф. д-р Тацуро Мацумае е носител на ордените "Мадарски конник 1-ва степен" и "Св.Св. Кирил и Методий" 1-ва степен.

Хорът, създаден от академик Христо Недялков, е възпитал любовта към японската песен, а оттам и към японската култура в десетки българи, преминали през високата музикална школа на Детския радиохор. Днес главният диригент на хора г-жа Венеция Караманова уверено продължава тези традиции.

Детският хор на Българското национално радио е лауреат, носител на абсолютни, специални, първи награди, златни медали и дипломи за най-високи художествени постижения от много национални и международни хорови конкурси и фестивали, а през 2002 година Европейската федерация на хоровете към Европейския съюз удостоява него и диригента му акад. Христо Недялков с титлата "Посланик на европейската култура". През месец октомври 2015 г. Детският радиохор получи почетна грамота от Н.пр. г-н Такаши Коидзуми, извънреден и пълномощен посланик на Япония в Р България за изключителен принос в развитието на културните взаимоотношения между двете страни.

Благодарение на контактите с Япония, Детският хор на БНР се побратими с Детския хор на град Шизуока, който няколко пъти гостува у нас. Най-известният детски хор на България е своеобразен мост между Япония и България.

Детският радиохор взе участие в концерта, посветен на откриването на Българското председателство на ЕС, който се състоя на 11 януари 2018 в Народния театър.  

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Васко Василев и солисти на "Ковънт гардън" с концерт на Айфеловата кула през май

Музиканти от 5 националности ще се срещнат на сцената, за да отбележат заедно един от най-светлите български празници - 24 май

"Приключенията на Нотичка" - начало на пътешествието за деца и родители

Истински фурор предизвикаха премиерните спектакли на музикално-образователното представление за деца

Турският майстор на фретлес китарата Дженк Ердоган отново в София

На 28 април в Sofia Live Club той ще представи последния си албум "Ара"

Триумф на българското хорово изкуство в Италия

Смесеният хор "Петко Стайнов" - Казанлък с награди от Международния музикален фестивал "Микеланджело Буонароти"във Флоренция

От Ню Йорк в София: Съвременната Кармен Клементин Марген пее у нас на 31 май по покана на Соня Йончева

С рецитала "Париж и нощта" в зала "България" ще бъде закрит първият сезон "Съкровени гласове", организиран от SY11 Events