ЧУДОТО МОЦАРТ
Митът за "Аполон и Хиацинт" с премиера на 22 ноември в Софийската опера
Операта се базира на гръцката митология, разказана от Овидий в "Метаморфози" и е създадена от Моцарт, когато е бил едва на 11 години
Редактор : Impressio / 1238 Прочита 0 Коментара

След успеха на операта "Дон Жуан", Софийската опера поставя и първата опера на детето-чудо Моцарт, създадена, когато той е само на 11 години.
Премиерните спектакли на операта "Аполон и Хиацинт" от Моцарт - 22 ноември, 10.00 часа, 23 ноември, 11.00 часа.
Портрет на Моцарт през 1777 година от неизвестен художник
В Операта "Аполон и Хиацинт" се третира темата за чистото приятелство и истинската любов между боговете и хората. Съревнованието е между двамата богове Аполон и Зефир, разказва режисьорът Юлия Кръстева.
Те се борят за истинско приятелство с Хиацинт, както и за любовта на Мелия. В това съревнование Зефир убива Хиацинт, служи си с лъжи, за да прогони своя съперник и е наказан за своите действия. Завистникът загива. Бог Аполон - богът на слънцето - побеждава. Любовта процъфтява. Бог Аполон свързва своят съдба с Мелия.
Появява се красивото цвете зюмбюл - символ на чистото приятелство между бог Аполон и Хиацинт.
Операта се базира на гръцката митология, разказана от Овидий в "Метаморфози":
Крал Обал и синът му Хиацинт извършват жертвоприношение в чест на бог Аполон, но олтарът е ударен от мълния.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
slide 1 to 3 of 50Смъртоносно бяло28,00 лв.Живейте без тревоги16,00 лв.Интервенции в груповата анализа19,00 лв.Изживей я наистина!13,00 лв.Оценка на личностови разстройства14,00 лв.Антирак25,00 лв.Емоции и шизофрения14,00 лв.Психоенергийна терапия19,90 лв.Неспокойните5,00 лв.Презареждане на мозъка19,00 лв.Методика за психоенергийна диагностика15,00 лв.Технология на унищожението16,90 лв.Коучинг с НЛП18,00 лв.Стаята на Джейкъб20,00 лв.Дяволът и Том Уокър15,00 лв.Прозрачни неща10,00 лв.Книга на мъртвите39,90 лв.Маслени бои и мрамор35,00 лв.Драматургия. Театрална естетика35,00 лв.История на моя живот20,00 лв.Изящното изкуство на критиката5,00 лв.Книга за табуто да узнаеш кой си16,00 лв.Източна лечебна гимнастика12,00 лв.Емоционалната интелигентност32,00 лв.Не казвайте, че нямаме нищо25,00 лв.Руски приказки15,00 лв.Зигмунд Фройд. Изцеление чрез духа14,00 лв.Нощ и ден22,00 лв.Истинският Антъни Фаучи39,90 лв.Коледни целувки,16,90 лв.Изкуството да живеем просто15,00 лв.Езикът на тайдзицюен16,00 лв.Бостънци22,00 лв.Остани20,00 лв.Нови разследвания18,00 лв.Малка медицинска енциклопедия за всеки25,00 лв.Рафаело, художник в Рим29,99 лв.Клинична хомеопатия17,00 лв.Егото и защитните механизми16,00 лв.Паметта на тялото20,00 лв.Отприщен гроб40,00 лв.Появява се самият бог Аполон. Той предлага своето покровителство на Обал, приятелството си на Хиацинт и на Мелия - безусловна любов.
Всички са щастливи, но не за дълго. Надеждите на Мелия да се омъжи за бог са разбити, когато Зефир съобщава, че Аполон е убил Хиацинт с диск.
Обал и Мелия са съкрушени. В своята мъка Обал издава заповед - бог Аполон да напусне пределите на царството, а самият той - отива на брега на река Еврота с надеждата да намери своя син все още жив.
Зефир е доволен. Бог Аполон е изгонен. Сега Мелия остава за него, но уви! Това не се случва. Идва бог Аполон, силно разгневен. Той наказва лъжеца като призовава всички ветрове да затворят престъпника в пещера.
Виждайки това ново убийство, Мелия отблъсква бог Аполон. Тя не желае вече неговата любов.
Обал открива своя син все още жив. Умирайки, Хиацинт разкрива истинския убиец. Това е Зефир. Идва и Мелия. Двамата с Обал разбират своята грешка спрямо бог Аполон. Те се разкайват истински.
Усещайки техните терзания и мъката им по Хиацинт, бог Аполон се връща отново при тях. Дава своята прошка и превръща Хиацинт в цвете - зюмбюл.
Отново се врича в любов пред Мелия и операта завършва с тяхната сватба.
В ролята на Обал влиза Калин Душков, в образа на Мелия ще се редуват Ангелина Манчева и Ива Бизева, като Хианцит ще видим Анна Вутова-Стойчева, Диана Генова е Аполон, Зефир е Александрина Стойчева, а жреци са Стефан Владимиров и Стефан Димитров.
Диригент на спектакъла е Велизар Генчев, режисьор Юлия Кръстева, художник и мултимедия Елена Шопова, а постановката е дело на Андреас Пантзис, който дълги години е живял и работил в България. 68-годишният кипърец е завършил режисура в престижния киноинститут (ВГИК) в Москва. Освен режисьор на филми, театрални постановки и оперни спектакли, той е и сценарист, и писател, и продуцент. Сред най-известните му филми са "Прелъстяването на Афродита", "Клането на петела" и "Обетът". През 90-те години режисира в Народния театър "Едип цар". Преди 15 години той постави в Софийска опера и прочутата опера на Моцарт "Дон Жуан".
"Много съм радостен, че бях поканен от маестро Пламен Карталов да поставя "Аполон и Хиацинт" на сцената на Софийската опера и балет.
За първи път работя с Юлия Кръстева. Тя е един отличен професионалист, режисьор много чувтвителен към сюжета на тази ранна творба на Моцарт, който заедно разработихме. За мен тази творба изследва красотата и истината.", сподели Пантзис.
Следващите спектакли са на: 23 ноември, 12 януари и 17 януари, 2020 година.
Билети за премиерните спектакли може да купите от касата на Софийската опера (ул. "Врабча №1), както и в мрежата на Ивентим или онлайн от operasofia.bg
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.