Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Главният диригент на Виенската опера Алфред Ешве представя "Ероика" със Софийската филхармония

СЕЗОН 2018/19

Главният диригент на Виенската опера Алфред Ешве представя "Ероика" със Софийската филхармония

Концертът е на 3 февруари от 19:00 часа в зала "България"

Снимка: Софийска филхармония

Главният диригент на Виенската народна опера застава за първи път пред Софийската филхармония на 3 февруари, за да представи Бетовеновата "Ероика" - "най-великата симфония на всички времена", според класация на "Би Би Си Мюзик Магазин", В програмата са включени още: Увертюра към "Сватбата на Фигаро" от Моцарт и Симфония No 8 "Недовършена" на Франц Шуберт.

Маестро Алфред Ешве е известен като изтънчен познавач на Виенската музика. Дългогодишен главен диригент на Виенската народна опера, постоянен гост диригент на Хамбургската опера, той е работил с най-големите оперни театри и артисти на нашето време. Много популярен е записът на "Любовен елексир" на Доницети с участието на Анна Нетребко и Роландо Вилазон, както и участието му в постановката на "Граф фон Люксембург" на Лехар в Театър ан дер Вин.

Снимка: Софийска филхармония

Абсолютна звезда във Виена, в творческата му биография се вписват и сътрудничества повечето големи европейски симфонични оркестри. Ешве диририжира Виенския бал на операта през 2009 и 2010 година, както и виенските балове в Москва от 2003 насам. Програмата, която Маестрото е подбрал, представя най-доброто от света на класическата музика.

Повече от 200 години след написването ѝ Третата симфония на Бетовен, наречена "Ероика", продължава да триумфира по световните сцени. Преди няколко години 150 от водещите в света диригенти я обявиха за най-великата симфония на всички времена в класация на "Би Би Си Мюзик Магазин". Първоначално посветена на Наполеон, няколко години след написването ѝ получава названието "Голяма героична симфония в памет на един велик човек", който вече е въображаем герой, а не самопровъзгласеният френски император.

"Когато след началните тактове обоят и кларинетът изсвирят своите очарователни мелодии в унисон с тихия звук на цигулките, всяко дете може да признае авторството. И със спотаено възклицание, почти като шепот, то преминава през залата: Шуберт! Преди да е едва влязъл, те го познават по стъпките му, по начина, по който "отваря вратата" на романтичната си симфония". - Пише критикът Едуард Ханслик за премиерата на "Недовършената" симфония на Шуберт. Независимо че са правени опити за нейното дописване след смъртта на композитора, времето доказва нейното съвършенство такава, каквато Шуберт ни я е завещал. От създаването си преди близо 200 години досега тя е получила неизброимо количество интерпретации. Николаус Арнонкур, например отбелязва в нея лекотата, изяществото и изтънчеността. Ленард Бърнстейн подчертава драматизма й, считайки го за централен, а Херберт фон Караян се фокусира на встъплението, определяйки го за най-важно. Каква ще бъде интерпретацията на Алфред Ешве?

Билети за концерта на цени от 12 до 25 лева са налични на касата на зала "България", в Ивентим, Ипей и Тикетсбг.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

От Ню Йорк в София: Съвременната Кармен Клементин Марген пее у нас на 31 май по покана на Соня Йончева

С рецитала "Париж и нощта" в зала "България" ще бъде закрит първият сезон "Съкровени гласове", организиран от SY11 Events

Caliberty са специални гости на концерта на Брус Дикинсън в София

Легендарният изпълнител ще представи новия си солов албум The Mandrake Project на 16 юли на Арена София, Столичен Колодрум

Гала на българската култура и музика във Виена

Концертът е част от артистичната инициатива на Донка Ангъчева "Изкуството продължава да живее" и всички приходи от него ще бъдат дарени на фондация "Заедно в час", чиято мисия е осигуряване на ревен достъп до качествено образование за всяко дете в България

Миланската опера "Ла Скала" с нов директор

За първи път от 2005 г. насам "Ла Скала" ще има италиански директор

Mладият чешки пианист Матиаш Новак ще има концерт в София на 25 април

Ще звучат творби от Бедржих Сметана, Леош Яначек, Йозеф Сук и Антонин Дворжак