Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Австрия отбелязва второто столетие на "Тиха нощ"

СВЕТОВНИ ХИМНИ

Австрия отбелязва второто столетие на "Тиха нощ"

Коледната песен се е пяла дори от куклите на "Мъпет шоу", от германска хеви метъл група и от... кози

Франц Грубер доживява славата на песента, но съавторът му - Йозеф Мор - не

Точно на 24 декември в църквата в Оберндорф край Залцбург ще прозвучи песента "Тиха нощ, свята нощ". "Там, където е изпълнена за първи път през 1818 година", предаде Франс прес.

"През тази година очакваме шест хиляди туристи, в сравнение с обичайните три-четири хиляди," каза Клемес Конрад от туристическата служба на Оберндорф.

Сред многото поканени за отпразнуването на годишнината на коледната песен се заговори, че е изпратена покана и до Папата.

Песента е съвместна творба на Йозеф Мор, който е съчинил шестте куплета на "Stille Nacht, Heilige Nacht" и на местния учител и органист Франц Грубер, който е създал мелодията.

Франц Грубер

Едва ли по времето, когато Европа е раздирана от Наполеоновите войни, авторите на песента са си представяли, че тяхното произведение ще се пее през вековете на стотици чужди езици. 

Историята на песента е достойна за описване в книга, или филм. 

Мнозина дълги години считали за автор на песента брата на композитора Йозеф Хайдн - Йохан Хайдн. Имената на Йозеф Мор и Франц Грубер дълго време останали неизвестни за широката публика.

Портрет на свещеника Йозеф Мор от неизвестен автор

Двамата написали песента през 1816 г. за една нощ, а за пръв път "Тиха нощ, свята нощ" е изпълнена две години по-късно - през 1818-а, от Грубер, на...китара.

За популярността й пък допринася Карл Маухер - монтьор на органи. Именно Маухер прави песента популярна в цяла Австрия, а оттам тя тръгва по света.

Музеят в Оберндорф, където са изписани имената на авторите на песента

През 1831 година "Тиха нощ, свята нощ" (на немски: "Stille Nacht, heilige Nacht") се появява в два песенни сборника в Берлин и Дрезден, като химн от неизвестен автор?.. Някои я възприели като... тиролска народна песен!

А как се разкрива историята със същинските й автори? - По нареждане на пруския крал Фридрих Вилхелм IV, директорът на хора на Залцбург, започнал да проучва откъде тръгва песента. Помогнала му случайността. Оказало се, че един от неговите хористи знае истината, защото е... самият син на Грубер.

Органистът Грубер получава своя звезден миг слава 36 години след написването на песента, но неговият съавтор - свещеникът Йозеф Мор нямал този късмет - той умрял в пълна нищета пет години преди крал Фридрих Вилхелм IV да разпореди проучването.

Песента е била изпълнена пред кралския двор в Лондон през 1827 г., после в Москва през 1831 г., и в Ню Йорк - през 1839 г., и така славата й се разнася по целия свят.

Партитурата на песента, в оригиналния й вид

Най-вълнуващото й изпълнение е по време на Първата световна война, когато се сключва Коледното примирие. Тогава войниците от двете страни на фронтовата линия запяли песента и тя звучала в тихата, свята нощ, като символ на Божествено послание за мир.

Химнът е преведен на над 300 езика в света, изпълняван е от стотици музиканти и певци, но всепризнато за най-добро се счита изпълнението на Бинг Кросби, записано през 1947 г.

"Тиха нощ" става част от официалния репертоар на Залцбургската енория през 1866 г., а после се прочува из целия тиролски регион. Става част и от репертоара на две семейни тиролски групи - "Щрасер" и "Райнер", които през XIX век гастролират из Европа и Съединените щати. В средата на XIX век възниква и англоезичната версия.

Редица звезди от Елвис Пресли до Селин Дион са изпълнявали "Тиха нощ". Коледната песен се е пяла от театралните кукли на "Мъпет шоу", от германска хеви метъл група и дори от хор от кози.

Еми МАРИЯНСКА

Още

Мрачната слава на песента "Мрачна неделя"

Мрачната слава на песента "Мрачна неделя"

Още

Фьодор Шаляпин и Илка Попова - историята на една любов и на един окултен пръстен

Фьодор Шаляпин и Илка Попова - историята на една любов и на един окултен пръстен

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Впечатляваща програма, солисти и диригент в концерта "Юбилейни 75" - Филип Павлов

В програмата на 31 март от 19.00 ч. са включени: Ф. Павлов - Концерт за флейта и струнен оркeстър, Capriccio - concerto за обой и оркестър, Концерт за виолончело и оркeстър.

Феноменът глас Веселина Кацарова с юбилейна оперна гала в Стара Загора

Оперната дива е подбрала богата програма от арии, белязали нейната зашеметяващо успешна кариера

Михаил Йосифов & Новините в джаза представят Втора емисия

Младата формация с поредица от три концерта с нова авторска музика на различни места в София през 2024 година

"Поглед към Вселената" със Симфоничния оркестър на БНР, Константин Илиевски и Ивайло Василев

Радиосимфониците ще почетат 100-годишнината от рождението на Константин Илиев с изпълнение на последното му произведение "Очите на нощта"

Струнен квартет "Данел" излиза на сцената на "Мартенски музикални дни" в Русе

Публиката тази вечер може да очаква удоволствие от музиката, защото "програмата е като еликсир на младостта"