Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Андреа Бочели пя, дирижиран от робот

ХОРА СРЕЩУ РОБОТИ

Андреа Бочели пя, дирижиран от робот

Роботът хуманоид Юми, държи диригентската палка с двете си механични ръце

Гласът на италианския тенор Андреа Бочели огласи театрална зала в Пиза, но всички погледи бяха вперени в диригента до него - робот, който изглежда има слабост към творчеството на Верди, съобщи Франс прес.

Роботът хуманоид Юми, разработен в Швейцария от компанията АВВ, държи диригентската палка с двете си механични ръце. Той бе звездата на приключилия неотдавна първи международен фестивал по роботика в Пиза.

По време на гала вечерта по повод закриването на феста Юми дирижира Андреа Бочели при изпълнението на арията "Ла донна е мобиле" от "Риголето" на Верди, както и сопраното Мария Луиджа Борси, която изпълни ария от Пучини.

За да се научи да си служи с палката, Юми е тренирал да имитира жестовете на диригента на филхармонията на Лука Андреа Коломбини.

"Обучението бе трудно - бяха нужни 17 часа работа, за да може роботът да се научи да имитира 6-минутно дирижиране", поясни Коломбини.

Според него, усъвършенстването на Юми е далеч по-голямо от това на Азимо - създадения от компанията "Хонда" робот, който дирижира симфоничния оркестър на Детройт през 2008 г.

"Той е много гъвкав и притежава същата подвижност като мен самия - отбеляза Коломбини. - Юми обаче в никакъв случай не може да замени чувствителността и емоциите на диригент, защото не притежава дух."

Роботът може да дирижира композиции, но не знае как да импровизира, нито как да взаимодейства с музиканти.

Коментирай2

1/1

Още ВИДЕО

Най-старата песен в света е на 3400 години, но можете да я чуете и днес

Открит в древен Угарит, "Хуритски химн №6" е първата известна песен в историята, която можем да чуем и днес

Безвремието руши безмилостно созополския "Паметник на безхаберието"

Мила Чернева от "Капитал" спечели голямата награда в категорията "Култура и изкуство" на Web Report с материал, който разказва за бившето Военноморско училище в Созопол, чиято сграда от години тъне в разруха

Европа между САЩ, Русия и Китай: Джон Миършаймър пред проф. Иво Христов

"Голямата заблуда" и какво не разбираме за новия световен ред? Световноизвестният политолог специално за българската публика

Тайната на Пикасо: Вижте как геният рисува в реално време

Един изключителен документален филм от 1956 г. разкрива творческия процес на Пабло Пикасо на живо

Берлинският Райхстаг се къпе в светлина тридесет години след Кристо

До 20 юни фасадата на германския парламент с падането на нощта ще се осветява от гигантска проекция, възпроизвеждаща сребристата опаковка, която обгърна Райхстага през юни 1995 г.

Футурологът Джейми Мецл: Преживяваме обществена и дори видова трансформация

Това ще засегне всички ни и това как ще реагираме е отговорност на всички нас

Виж всички

Календар