Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Животът в Града на мъртвите, във фотографиите на Ашрафула Арефин

РИТУАЛИТЕ НА НАРОДИТЕ

Животът в Града на мъртвите, във фотографиите на Ашрафула Арефин

Да умреш във Варанаси, за индийците е мечта

Всеки европеец, посетил индийския град Варанаси, остава изумен от иреалното съвместяване на живота и смъртта там. Много индийци, усещайки Края си, идват в този град. Останалите се препитават като всяко друго бедно население по света - от чуждестранните туристи.

Ето как изглежда града през обектива на фотографа Ашрафула Арефин. 

Във Варанаси се извършват специални ритуали за кремация. За богатите - скъпи, за бедните - повече от евтино - тях просто ги хвърлят по течението на река Ганг. По повод кремацията, европейците имат една "черна" шега, която напълно съответства на истината - че тя е "най-скъпото нещо в града".

Индийците не изгарят пет категории мъртъвци: децата до 10-годишна възраст, свещениците, умрелите от ухапване на кобра, умрелите от дребна шарка и бременните жени. Според индуската религия, тези категории мъртви се считат за избрани и святи.

Още

Женски ритуал за мъжко дълголетие под Дървото на желанията

Женски ритуал за мъжко дълголетие под Дървото на желанията

За чуждестранните туристи е потресаващ очевидния културен "сблъсък" във Варанаси. Някои дори описват града като "паралелен" свят на живи и мъртви. Много сполучливо описание му прави българинът Делян Манчев в една публикация. Той разказва как в Града на мъртвите "на едно и също място мият труп, друг пере, трети се къпе, а четвърти пие от същата вода".

Във Варанаси къпането в река Ганг е религиозен ритуал, който индийците извършват на т.нар. "гати" - така наричат стълбичките, които водят към реката.

Вероятно много малко европейци имат "мечта", свързана със смъртта им. Но индийците имат - да умрат във Варанаси. Казват, че ежедневно около 60 000 души се потапят в Ганг, с тази "мечта" в сърцата си?..

Крамациите траят около 3 часа. Според очевидци, огънят не е буен, а по-скоро тлеещ. И ако европейците странят от гледката, защото тя не е приятна за тях, то индийците я отбелязват като радостно събитие - с гирлянди и цветя.

Фотографът Ашрафула Арефин е успял да заснеме много ракурси от живота в Града на мъртвите. И наистина, от тях наистина придобиваме усещането, че животът там тече на границата с един Отвъден свят, в който Смъртта е издигната в култ.  

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Гробници на над 4500 години и руини от кладенци са открити в Източен Китай

Руините с множество реликви, включително посуда от керамика, нефрит и каменни изделия, са открити в обекта Съдун в днешния квартал Тяннин на град Чанчжоу

Археолози откриха останки на потънал кораб от Османския период до устието на река Камчия

Сред най-вълнуващите са останките на потънал кораб от Османския период, привидно изчезнал тайнствен остров и уникален оловен слитък, посочват от Националния исторически музей

Украшение на 2800 години бе открито при разкопки в Северна Турция

"Тази творба е уникална за Богазкьой. За пръв път се сблъскваме с творба, украсена с толкова наситена и красиво изработена сцена", казва ръководителят на разкопките Андреас Шахнер

Подновиха археологическите проучвания в пещера "Магурата"

"Голямата ни цел е да направим опит за възстановка на палеосредата и взаимодействието между нея и човешката популация", обясни д-р Ставрева - ръководител на отдел "Археология" към Регионалния исторически музей във Видин

Проф. Овчаров: Крепостта на връх Света Неделя в Родопите е имала важно място в отбраната

Малката стражева твърдина между Златоград и Неделино е пазела пътищата между двата дяла на Великата планина

Възобновиха проучването на Късноантичната крепост и средновековен град Вердица

В местността Градището са открити останки от крепостни стени и сгради от периода IV-XIV век