Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Животът в Града на мъртвите, във фотографиите на Ашрафула Арефин

РИТУАЛИТЕ НА НАРОДИТЕ

Животът в Града на мъртвите, във фотографиите на Ашрафула Арефин

Да умреш във Варанаси, за индийците е мечта

Всеки европеец, посетил индийския град Варанаси, остава изумен от иреалното съвместяване на живота и смъртта там. Много индийци, усещайки Края си, идват в този град. Останалите се препитават като всяко друго бедно население по света - от чуждестранните туристи.

Ето как изглежда града през обектива на фотографа Ашрафула Арефин. 

Във Варанаси се извършват специални ритуали за кремация. За богатите - скъпи, за бедните - повече от евтино - тях просто ги хвърлят по течението на река Ганг. По повод кремацията, европейците имат една "черна" шега, която напълно съответства на истината - че тя е "най-скъпото нещо в града".

Индийците не изгарят пет категории мъртъвци: децата до 10-годишна възраст, свещениците, умрелите от ухапване на кобра, умрелите от дребна шарка и бременните жени. Според индуската религия, тези категории мъртви се считат за избрани и святи.

Още Женски ритуал за мъжко дълголетие под Дървото на желанията

Женски ритуал за мъжко дълголетие под Дървото на желанията

За чуждестранните туристи е потресаващ очевидния културен "сблъсък" във Варанаси. Някои дори описват града като "паралелен" свят на живи и мъртви. Много сполучливо описание му прави българинът Делян Манчев в една публикация. Той разказва как в Града на мъртвите "на едно и също място мият труп, друг пере, трети се къпе, а четвърти пие от същата вода".

Във Варанаси къпането в река Ганг е религиозен ритуал, който индийците извършват на т.нар. "гати" - така наричат стълбичките, които водят към реката.

Вероятно много малко европейци имат "мечта", свързана със смъртта им. Но индийците имат - да умрат във Варанаси. Казват, че ежедневно около 60 000 души се потапят в Ганг, с тази "мечта" в сърцата си?..

Крамациите траят около 3 часа. Според очевидци, огънят не е буен, а по-скоро тлеещ. И ако европейците странят от гледката, защото тя не е приятна за тях, то индийците я отбелязват като радостно събитие - с гирлянди и цветя.

Фотографът Ашрафула Арефин е успял да заснеме много ракурси от живота в Града на мъртвите. И наистина, от тях наистина придобиваме усещането, че животът там тече на границата с един Отвъден свят, в който Смъртта е издигната в култ.  

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Откриха непознат досега храм от птолемейската епоха в южноегипетската област Сухадж

Проучванията показват, че първоначалната височина на пилона новооткрития храм е била 18 метра, с което той съперничи на емблематичния древноегипетски храм в Луксор

В Лом откриха крепостна стена, ровове и римски казарми от първи век след Христа и глинен под от 11-и век преди Христа

Откритията при теренните проучвания дават възможност да се възстанови цялата история на днешен Лом през последните 20 века

Предмети от времето на Френската империя са откраднати от къща в британския град Съмърсет

Експонатите са били в сграда, стопанисвана от британския Национален тръст - организация, отговаряща за обекти с историческа и природна стойност

Археолози в Израел откриха храм, който може да е от бронзовата епоха и да е най-старата обществена сграда в страната

Експертите от Службата за антики смятат, че това откритие може да подобри разбирането за местните търговски мрежи и икономически практики в древната Юдейска низина

Проф. Овчаров представи детайли за находката с ритуали против вампирясване на Перперикон

Той определи откритието като поредната интересна щриха от историята на Перперикон, отново в сектора от Южния квартал, в който се разкриват и жилища, и гербове от 13-14 век

Студентският затвор е един от музеите на Хайделбергския университет

Той функционира от 1778 до 1914 г. и се намира в старата сграда на Хайделбергския университет, най-старият в Германия