Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Животът в Града на мъртвите, във фотографиите на Ашрафула Арефин

РИТУАЛИТЕ НА НАРОДИТЕ

Животът в Града на мъртвите, във фотографиите на Ашрафула Арефин

Да умреш във Варанаси, за индийците е мечта

Всеки европеец, посетил индийския град Варанаси, остава изумен от иреалното съвместяване на живота и смъртта там. Много индийци, усещайки Края си, идват в този град. Останалите се препитават като всяко друго бедно население по света - от чуждестранните туристи.

Ето как изглежда града през обектива на фотографа Ашрафула Арефин. 

Във Варанаси се извършват специални ритуали за кремация. За богатите - скъпи, за бедните - повече от евтино - тях просто ги хвърлят по течението на река Ганг. По повод кремацията, европейците имат една "черна" шега, която напълно съответства на истината - че тя е "най-скъпото нещо в града".

Индийците не изгарят пет категории мъртъвци: децата до 10-годишна възраст, свещениците, умрелите от ухапване на кобра, умрелите от дребна шарка и бременните жени. Според индуската религия, тези категории мъртви се считат за избрани и святи.

Още

Женски ритуал за мъжко дълголетие под Дървото на желанията

Женски ритуал за мъжко дълголетие под Дървото на желанията

За чуждестранните туристи е потресаващ очевидния културен "сблъсък" във Варанаси. Някои дори описват града като "паралелен" свят на живи и мъртви. Много сполучливо описание му прави българинът Делян Манчев в една публикация. Той разказва как в Града на мъртвите "на едно и също място мият труп, друг пере, трети се къпе, а четвърти пие от същата вода".

Във Варанаси къпането в река Ганг е религиозен ритуал, който индийците извършват на т.нар. "гати" - така наричат стълбичките, които водят към реката.

Вероятно много малко европейци имат "мечта", свързана със смъртта им. Но индийците имат - да умрат във Варанаси. Казват, че ежедневно около 60 000 души се потапят в Ганг, с тази "мечта" в сърцата си?..

Крамациите траят около 3 часа. Според очевидци, огънят не е буен, а по-скоро тлеещ. И ако европейците странят от гледката, защото тя не е приятна за тях, то индийците я отбелязват като радостно събитие - с гирлянди и цветя.

Фотографът Ашрафула Арефин е успял да заснеме много ракурси от живота в Града на мъртвите. И наистина, от тях наистина придобиваме усещането, че животът там тече на границата с един Отвъден свят, в който Смъртта е издигната в култ.  

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Недоволство предизвикаха фалшиво звучащи камбани на мюнхенския механичен часовник

Часовникът с фигури в естествен размер на Мариенплац има 43 камбани и музиката от него се разнася няколко пъти на ден

Крадци задигнаха бижута и скулптури за над един милион евро от вила в Италия

Бандитите са изнесли експонатите от изложба с творби на италианския скулптор и златар Умберто Мастрояни малко преди прибирането им

Китай разработи робот за защита на културни паметници

Учени от космическата програма на Пекин са използвали робот, първоначално предназначен за орбитални мисии, за защита на артефакти от древни гробници и пещери

124 находки от камък, керамика и метал са открити в църквата "Света Богородица" в Мелник

Сред находките се открояват две - втори фрагмент от средновековния надпис от XIII - XIV в. и част от мраморна релефна плоча от XVIII - началото на XIX в.

Проф. Николай Овчаров прави археологически открития в австралийската джунгла

В момента ученият е на южния бряг на Австралия, където очаква излизането на пингвините

Научна комисия отхвърли проекта за фасадата на пирамидата на Микерин в Гиза

Новината за амбициозния план пирамидата да бъде възстановена в оригиналния й вид предизвика вълна от критики и недоволство