СВЯТ
"Говорещ барабан" от Кот д'Ивоар се завръща в родината си след близо стогодишно изгнание във Франция
Наречен "говорещ барабан", с дължина три метра и тегло 430 килограма, дървеният инструмент със символични и мистични свойства е бил използван за предупреждение за опасности, мобилизация за война или свикване на селища на церемонии или фестивали
Редактор : / 811 Прочита 4 Коментара
Източник: Стопкадър/ Youtube/ RFIТой не е отеквал в родината си от близо век: барабан, конфискуван от Франция по време на колонизацията, е на път да бъде върнат на Кот д'Ивоар - нов етап в политиката на реституция на произведения на изкуството, започната през 2017 г. от президента Еманюел Макрон, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Този предмет има голяма стойност, а връщането му ще направи добро на потомците", каза говорител на министерството на културата на Кот д'Ивоар.
Барабанът Джиджи Айокве (Djidji Ayokwe) е конфискуваният през 1916 г. от френската армия от общността Ебрие и е съхраняван през последните години в музея "Ке Бранли" в Париж. Той трябва да бъде върнат в Музея на цивилизациите на Кот д'Ивоар тази година.
Този традиционен предмет, за чието връщане страната претендира от дълго време, е емблематично произведение на музикалното изкуство на Ебрие - етническа група от Кот д'Ивоар.
Наречен "говорещ барабан", с дължина три метра и тегло 430 килограма, дървеният инструмент със символични и мистични свойства е бил използван за предупреждение за опасности, мобилизация за война или свикване на селища на церемонии или фестивали.
Инструментът е първи в списък от 148 произведения, които в края на 2018 г. Кот д'Ивоар поиска официално да бъдат върнати от Франция.
За да бъде осигурено връщането на барабана в родината му в добро състояние, музеят "Ке Бранли" предприе реставрационни дейности.
Между 1916 и 1930 г., годината на изпращането му във Франция, барабанът е престоял на открито почти петнадесет години в дома на френския губернатор на Кот д'Ивоар Марк Симон и е бил изложен на действието на природни стихии и дървоядни насекоми, които са се заселили в него, обясняват от "Ке Бранли".
За да пристигне обаче Джиджи Айокве в родината си, френският парламент трябва да гласува закон, позволяващ официалното му връщане, подобно на реституцията на исторически предмети на Бенин, одобрена от парламента през декември 2020 г.
Връщането на заграбени произведения на изкуството на Африка е един от акцентите в "новите отношения", които френският президент Еманюел Макрон реши да установи с континента след първия си петгодишен мандат.