Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Две дръзки музейни кражби през май тази година

ВАНДАЛСТВО

Две дръзки музейни кражби през май тази година

Ограбени са скъпоценни експонати от музеи във Франция и Германия

Короната на Богородица и диадемата на Хилда Люксембургска

Две крупни кражби в Музея на изобразителното изкуство "Фурвер" в Лион и в "Музея на Земята" в Баден, Германия, буквално втрещяват разследващите с дързостта, с която са извършени от похитителите.

Едната от кражбите става в нощта на 13 май тази година, когато от музея в Лион е открадната короната на Богородица, съхранявана безпроблемно от 1899 г. до днес.

Ето как е била съхранявана Короната на Богородица

Короната е инкрустирана с общо 1791 скъпоценни камъка и кехлибар. Полицията пристига веднага след задействаната охранителна система на музея, но не успява да хване похитителите.

Музеят на изобразителното изкуство "Фурвер", Лион

По-късно музейните работници установяват, че заедно с короната са откраднати и други ценни предмети - пръстен и чаша. Общата стойност на откраднатите скъпоценни предмети, експертите оценяват на над милион долара.

Музеят в Германия, е основан през 1919 г. в двореца Карлсруе, бивша резиденция на великите князе на Баден.

"Музеят на Земята" в Баден е бивш дворец

Охранява се при много строг режим. Любопитното е, че кражбата в Баденския "Музей на Земята" става седмица преди тази в Лион - на 8 май. И тук е задигната корона - по-точно диадема от началото на 20-и век, на стойност 1,2 млн. евро.

Откраднатата диадема

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Откраднатата диадема е принадлежала на Великата херцогиня на Баден - Хилда Люксембургска. Според музейните работници, диадемата е била съхранявана зад стъклена витрина в Тронната зала на музея, заключена с катинар. Странното е, че катинарът не е бил счупен?

Хилда Люксембургска с диадемата

Диадемата на Хилда Люксембургска /1864-1952/, е изработена от злато и платина, с инкрустирани 367 брилянта, и е била използвана от херцогинята като парадно украшение. Нейно Височество била съпруга на Фридрих II, последният велик херцог на Баден. През 1918 г. Фридрих II се отказва от престола си, Баден престава да бъде самостоятелна държава и влиза в състава на Германия.

Великата херцогиня на Баден Хилда Люксембургска и Великият херцог на Баден Фридрих II

Описват херцогинята като умна и начетена жена, с интереси към изкуствата. На името на Хилда Люксембургска са кръстени много училища, школи и улици в Карлсруе. Любопитен факт от биографията й е и този, че херцогинята е била известна и извън границите на княжеството. Хилда Люксембургска била лично наградена от руския император Николай II с брилянтената звезда на женския орден "Св. Екатерина", за заслуги към просветното дело и благотворителността.

Брилянтената звезда на Ордена "Св. Екатерина" е бил продаден на търг

Този орден, изработен от ювелира Алфред Тилеман във фабриката на великия Фаберже, е бил изложен на търг в Цюрих през миналата година. Сведенията кой е станал негов притежател и къде го съхраняват в момента, е конфиденциален.

Еми МАРИЯНСКА

 

 

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Март 2025»
ПВСЧПСН
242526272812
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Препоръчваме ви

Египетски археолози откриха гробница на висш командир от времето на Рамзес Трети

Забележителни находки са златен пръстен с картуш, съдържащ името на Рамзес Трети, колекция от мъниста и камъни с различни форми и цветове, както и малка кутийка от слонова кост

Египетски археолози възстановиха миньорски комплекс за добив на злато на 3000 години

До производствената база археолозите откриха жилищен квартал с останки от домове, работилници, храмове, административни сгради и бани, датиращи от птолемейската епоха

Учени обясняват как след изригването на Везувий човешки мозък се е превърнал в стъкло

Изригването на Везувий заличава процъфтяващите древноримски градове Помпей и Херкулан

Откриха култова структура подобна на Стоунхендж в Дания

Праисторическият обект представлява кръг с диаметър около 30 метра, който се състои от около 45 дървени кола, разположени на разстояние около два метра един от друг

Проф. Николай Овчаров: Астероид между Юпитер и Марс вече носи името Перперикон

Перперикон заслужава това нещо, обаче никога не съм вярвал, че някога ще се нарече едно небесно тяло на името на Перперикон", казва още археологът

Съкровище от златни и сребърни монети от XV век беше открито в Шотландия

Скрити съкровища с английски и шотландски монети не са необичайни, но в Шотландия не се срещат много от този период