Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Две дръзки музейни кражби през май тази година

ВАНДАЛСТВО

Две дръзки музейни кражби през май тази година

Ограбени са скъпоценни експонати от музеи във Франция и Германия

Короната на Богородица и диадемата на Хилда Люксембургска

Две крупни кражби в Музея на изобразителното изкуство "Фурвер" в Лион и в "Музея на Земята" в Баден, Германия, буквално втрещяват разследващите с дързостта, с която са извършени от похитителите.

Едната от кражбите става в нощта на 13 май тази година, когато от музея в Лион е открадната короната на Богородица, съхранявана безпроблемно от 1899 г. до днес.

Ето как е била съхранявана Короната на Богородица

Короната е инкрустирана с общо 1791 скъпоценни камъка и кехлибар. Полицията пристига веднага след задействаната охранителна система на музея, но не успява да хване похитителите.

Музеят на изобразителното изкуство "Фурвер", Лион

По-късно музейните работници установяват, че заедно с короната са откраднати и други ценни предмети - пръстен и чаша. Общата стойност на откраднатите скъпоценни предмети, експертите оценяват на над милион долара.

Музеят в Германия, е основан през 1919 г. в двореца Карлсруе, бивша резиденция на великите князе на Баден.

"Музеят на Земята" в Баден е бивш дворец

Охранява се при много строг режим. Любопитното е, че кражбата в Баденския "Музей на Земята" става седмица преди тази в Лион - на 8 май. И тук е задигната корона - по-точно диадема от началото на 20-и век, на стойност 1,2 млн. евро.

Откраднатата диадема

Откраднатата диадема е принадлежала на Великата херцогиня на Баден - Хилда Люксембургска. Според музейните работници, диадемата е била съхранявана зад стъклена витрина в Тронната зала на музея, заключена с катинар. Странното е, че катинарът не е бил счупен?

Хилда Люксембургска с диадемата

Диадемата на Хилда Люксембургска /1864-1952/, е изработена от злато и платина, с инкрустирани 367 брилянта, и е била използвана от херцогинята като парадно украшение. Нейно Височество била съпруга на Фридрих II, последният велик херцог на Баден. През 1918 г. Фридрих II се отказва от престола си, Баден престава да бъде самостоятелна държава и влиза в състава на Германия.

Великата херцогиня на Баден Хилда Люксембургска и Великият херцог на Баден Фридрих II

Описват херцогинята като умна и начетена жена, с интереси към изкуствата. На името на Хилда Люксембургска са кръстени много училища, школи и улици в Карлсруе. Любопитен факт от биографията й е и този, че херцогинята е била известна и извън границите на княжеството. Хилда Люксембургска била лично наградена от руския император Николай II с брилянтената звезда на женския орден "Св. Екатерина", за заслуги към просветното дело и благотворителността.

Брилянтената звезда на Ордена "Св. Екатерина" е бил продаден на търг

Този орден, изработен от ювелира Алфред Тилеман във фабриката на великия Фаберже, е бил изложен на търг в Цюрих през миналата година. Сведенията кой е станал негов притежател и къде го съхраняват в момента, е конфиденциален.

Еми МАРИЯНСКА

 

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

В Казанлък отбелязват 80-ата годишнина от откриването на Тракийската гробница

Общата концепция между архитектура и стенописи, уникалният стил и майсторството на художника, както и постигнатите художествено, естетическо и емоционално въздействие върху наблюдаващия, превръщат казанлъшката Тракийска гробница в един от шедьоврите на тракийското изкуство и на световното антично културно наследство

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

"Наред с финото майсторство на траките, макетът в новоизградения археологически комплекс демонстрира и техните строителни умения", казва директорът на местния Исторически музей "Искра" д-р Момчил Маринов

Красиво изрисувана гробница ни пренася във всекидневието на древните египтяни преди 4300 години

Изследванията показват, че мастабата в некропола Дахшур датира от края на Петата или началото на Шестата династия от Старото царство

Недоволство предизвикаха фалшиво звучащи камбани на мюнхенския механичен часовник

Часовникът с фигури в естествен размер на Мариенплац има 43 камбани и музиката от него се разнася няколко пъти на ден

Крадци задигнаха бижута и скулптури за над един милион евро от вила в Италия

Бандитите са изнесли експонатите от изложба с творби на италианския скулптор и златар Умберто Мастрояни малко преди прибирането им