Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Древноегипетска рисунка на 4600 години разкрива изчезнал вид гъска

ДРЕВНИ СВИДЕТЕЛСТВА

Древноегипетска рисунка на 4600 години разкрива изчезнал вид гъска

Картината е наричана "египетската Мона Лиза", съобщи електронното издание phys.org

Credit: C.K. Wilkinson

Древна картина разкрива изчезнал вид птица, съобщи електронното издание phys.org, цитирано от БТА.

Когато д-р Антъни Ромилио, изследовател от университета на Куинсланд, Австралия, разглежда миналата година древноегипетска рисунка на 4600 години, погледът му е привлечен от изображението на гъска на петна.

Странната, но красива птица изобщо не прилича на съвременните червеногуши гъски, има ярко оперение и петна по тялото, лицето, крилете и краката.

"Картината "Гъските от Мейдум" предизвиква възхищение още от откриването й през деветнадесети век. Наричана е "Египетската Мона Лиза", каза д-р Ромилио. Той добавя, че никой не си е давал сметка, че тя изобразява непознат вид.

Д-р Ромилио подчертава, че на нито един археологически обект в Египет не са открити кости от червеногуши гъски. "Любопитно е, че кости на подобна, но не идентична птица са открити на остров Крит", каза ученият.

Credit: C.K. Wilkinson

"От гледна точка на зоологията това произведение на египетското изкуство е единственият документ за съществуването на тези гъски, които изглежда са напълно изчезнал вид", добавя той. Д-р Ромилио подчертава, че на нито един археологически обект в Египет не са открити кости от червеногуши гъски.

"Любопитно е, че кости на подобна, но не идентична птица са открити на остров Крит", каза ученият.

"От гледна точка на зоологията това произведение на египетското изкуство е единственият документ за съществуването на тези гъски, които изглежда са напълно изчезнал вид", добавя той.

Д-р Ромилио подчертава, че изчезнали видове животни и преди са били идентифицирани чрез древни произведения на изкуството, но съществуването не на всички видове е било потвърдено научно.

Египет не винаги в историята е бил предимно пустиня и има богата история на биоразнообразие. "Древната култура възниква, когато Сахара е зелена и покрита с ливади, езера и гори, изпълнени с различни животни, повечето от които са изобразени в гробниците и храмовете. Досега науката е потвърдила идентичността на относително малък брой от тези видове", каза д-р Ромилио.

Още

Египет с нова находка на древни саркофази

Египет с нова находка на древни саркофази

Още

Скенер разкри причините за смъртта на мумифициран фараон

Скенер разкри причините за смъртта на мумифициран фараон

Още

Откриха най-древните скални рисунки във Великобритания

Откриха най-древните скални рисунки във Великобритания

Още

Магнетични снимки разкриват древните чудеса на Египет още през 19-и век

Магнетични снимки разкриват древните чудеса на Египет още през 19-и век

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Mузеят Лувър планира да експонира по-добре "Мона Лиза"

Възможно е прочутата картина да бъде преместена и бъде изложена в отделна зала

Италиански учени твърдят, че са установили точното място на гроба на Платон в Атина

Според проучването, водено от изследователя Грациано Ранокия, Платон е погребан на терена на Академията в Атина, която носи името му, в градина недалеч от "Храма на музите"

В Казанлък отбелязват 80-ата годишнина от откриването на Тракийската гробница

Общата концепция между архитектура и стенописи, уникалният стил и майсторството на художника, както и постигнатите художествено, естетическо и емоционално въздействие върху наблюдаващия, превръщат казанлъшката Тракийска гробница в един от шедьоврите на тракийското изкуство и на световното антично културно наследство

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

"Наред с финото майсторство на траките, макетът в новоизградения археологически комплекс демонстрира и техните строителни умения", казва директорът на местния Исторически музей "Искра" д-р Момчил Маринов

Красиво изрисувана гробница ни пренася във всекидневието на древните египтяни преди 4300 години

Изследванията показват, че мастабата в некропола Дахшур датира от края на Петата или началото на Шестата династия от Старото царство