IN MEMORIAM
Изпратихме Божана Апостолова!
"Отиде си всъщност наистина жив човек. Човек, който като говореше, разместваше въздуха около себе си", каза Георги Господинов на поклонението пред видната литераторка днес
Редактор : / 3881 Прочита 0 Коментара

Роднини, приятели, колеги и почитатели се сбогуваха с писателката, поетеса и издателка Божана Апостолова на поклонението в църквата "Свети Георги" в Пловдив днес.
На поклонението присъстваха писателят Георги Господинов, министърът на туризма Мирослав Боршош, музикантът Теодосий Спасов, Недялко Славов, Атанас Хранов, Веселина Сариева, Йордан Велчев, Стойо Вартоломеев, Мария Донева, бившият заместник министър на културата Амелия Гешева, заместник кмета по култура Пламен Панов и много други приятели, общественици, политици.
Видната литераторка почина на 2 юни тази година.
"Отиде си всъщност наистина жив човек. Човек, който като говореше, разместваше въздуха около себе си" - това каза за Божана Апостолова писателят Георги Господинов, цитиран от БТА.
"Когато станеше скандал в литературата или някой се изложи, тя казваше "Как ще погледнем читателите си в очите". Това беше за нея мярата", каза още писателят.
Той описа Божана Апостолова като човек с огромно и прекрасно самочувствие, което е вдъхвало самочувствие и на българските писатели, а издателството, което тя основа, Господинов определи като нейна мисия.
"Помня гласа ѝ, обажданията ѝ, скарванията, прегръщането. Много прегръщаше Божана. Беше човек, който събира хора. И може би това е последното събиране, което тя дирижира отнякъде", каза още Георги Господинов.
"Страхотно енергичен, упорит и ведър човек. Имаше абсолютен усет за талантливи хора. Възхищавам се на това, което е извършила. Страхотен човек", каза литературният критик Младен Влашки.
"Божана беше весел човек, голяма душа, помагаше на много писатели. Беше човек с визия, спасител на българската литература. Беше непредсказуема, винаги беше интересно покрай нея и ще ни липсва много", сподели преводачката Анджела Родел.
Други нейни близки описаха писателката като много весел човек с голяма душа. "Помагаше на много хора, много писатели. Беше човек с визия.
Тя до последно беше спасител в много отношения на българската литература", каза нейна близка.
"Синът на Божана Апостолона - народният представител и неин наследник в издателската дейност Манол Пейков - разказа няколко знакови момента от препъстрия живот на майка си.
Припомни, че българската поезия и литература не бе само кауза за Апостолова, а целият ѝ живот. И подобаващо я изпрати с едно от ранните ѝ стихотворения, което изрецитира край портрета на Божана Апостолова. Пейков призова всички в църквата да продължат да носят огъня", предаде "Под тепето".
Погребението се състоя на Централните гробища в Пловдив.
Божана Апостолова е родена на 9 май 1945 г. в пазарджишкото село Цар Асен. Завършва българска филология във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", а като втора специалност - история.
Тя е била директор на Дома за култура към дирекция "Местна промишленост и битови услуги". След 1989 г. започва да се занимава с посредническа дейност, насочена към полиграфията. През 1992 г. основава издателство "Жанет 45", следва студио за предпечат, после малка печатница, която с годините се разраства в полиграфически комбинат, а през 2001 г. и книжната борса "Жанет 2001".
Собственик е на "Студио Стандарт", както и управител на фондация "Изкуство без граница". Издателската ѝ политика е насочена основно към български автори, като сред издадените от "Жанет 45" са имена като Иван Радоев, Дора Габе, Екатерина Йосифова, Стефан Цанев, Недялко Йорданов, Станка Пенчева, Христо Карастоянов, Бойко Ламбовски, Георги Господинов, Йордан Ефтимов, Силвия Чолева, Марин Бодаков, Петър Чухов.
Божана Апостолова е автор е на 10 стихосбирки, 4 романа и 12 книги за деца.
Книги и отделни нейни работи са преведени на немски, турски, руски, италиански, унгарски, испански, сръбски, чешки, румънски, гръцки и други езици.
Апостолова е инициатор и съучредител на литературния фестивал "Пловдив чете" и културната инициатива "Младият Пловдив чете". През 1994 г. Божана Апостолова учредява годишната литературна награда за поезия "Иван Николов".
Носител е на националната литературна награда "Христо Г. Данов" за изключителни постижения в областта на литературата и принос в издаването на българска художествена литература (2010) и в раздел "Издание за деца" (2012), на орден "Св. св. Кирил и Методий" (огърлие) - за особено значимите ѝ заслуги в областта на културата (21 октомври 2011), на орден "Стара планина" (първа степен, 2016), на Националната награда "Константин Константинов" за принос в книгоиздаването за деца (8 май 2018). През 2020 г. получава наградата "Перото" за цялостен принос, а тази година получи и "Златен век" по случай 24 май от министъра на културата Мариан Бачев.
"Само белият лист, само поезията е онова, което лекува и спасява душата ми. Аз не пиша, за да кажа "Божана го може, Божана е страшно талантлива!". Издавайки толкова много книги на български автори, аз много добре знам, че издателката Божана "изяжда" поетесата Божана, защото винаги най-напред ме поглеждат като издател, като възможност за тяхната реализация.
Това е заложено генетично, но то не ме прави нещастна, защото аз не пиша, за да ми се възхищават. Вярно е, че писането е взаимност, но аз го правя, за да лекувам душата си с много любов.", припомнят думите й от БТА.
"Животът се въздига към смъртта
със съвършенството на победител.
Какво пък, и след мен една врата
ще се затвори. Както в нас самите
налива сок, окръгля се плодът,
но друг човек след нас ще го откъсне.
И ще избухне тайнствено в света
пак думата,
която в мен възкръсва..."
Дълбок поклон пред паметта на Божана Апостолова!