Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

13 ирански фестивални хита на 13-я Sofia MENAR

НАД 30 ПРЕМИЕРНИ ЗАГЛАВИЯ ОНЛАЙН

13 ирански фестивални хита на 13-я Sofia MENAR

Тринадесетото издание на фестивала за кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка Sofia MENAR ще стартира на 15 януари

"Язовецът" на Казем Молайе идва в България с награда за най-добър филм от фестивала в Остин, награда на журито от МФФ Банкок и номинации за най-добър филм от фестивалите в Шанхай, Дака и Салерно (Снимка: Sofia MENAR)

Традиционно събитието Sofia MENAR акцентира върху новото иранско кино, като тази година ще бъдат показани премиерно 13 от най-награждаваните ирански заглавия от последните две години.

Още Започва Sofia MENAR - фестивалът за кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

Започва Sofia MENAR - фестивалът за кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

Сред тях е "Шест метра и половина" на Саид Рустаи с големите звезди Пейман Моади ("Раздяла", "Търговският пътник") и Навид Мохамадзаде ("Лантури", "Стадо без пастир"), отличен с награди за най-добър режисьор и най-добър актьор (Навид Мохамадзаде) от МФФ Токио, най-добър филм от МФФ Цюрих, награди за най-добър филм, най-добър режисьор, най-добър актьор - споделена награда между двамата водещи актьори Пейман Моади и Навид Мохамадзаде и награда за операторско майсторство от Наградите "Хафез", награда на публиката от МФФ Фаджр - Техеран, номинация за наградата "Хоризонти" на МФФ Венеция, номинация за "Златен Хюго" на МФФ Чикаго, номинация за най-добър филм на МФФ Белград и още десетки участия на международни филмови фестивали.

Напрегнатият трилър ни въвлича дълбоко в подземния свят на Техеран, където властва недостожимия Насер (Навид Мохамадзаде), чиито живот се вгорчава, когато по следите му тръгва разгневеният детектив Самад (Пейман Моади).

"Шест метра и половина" на Саид Рустаи (Снимка: Sofia MENAR)

Още С кулинарната комедия "Пастаряни" започва седмицата на иранското кино в София

С кулинарната комедия "Пастаряни" започва седмицата на иранското кино в София

Новият филм на Наргис Абяр ("Дъх") "На пълна Луна" също ще има своята българска премиера. Големият фаворит на фестивала Фаджр в Техеран спечели водещите награди на форума за най-добър филм, режисура, главна мъжка (Хутан Шакиба) и главна женска роля (Eлназ Шакердуст), както и наградата на публиката от МФФ Талин.

Историята проследява живота на влюбените Абдулхамид и Фаезе, чиято идилия е нарушена, когато жената открива, че родителите на съпруга й се занимават с нелегална търговия, което може да доведе до фатални последствия за всички.

"На пълна Луна" на Наргис Абяр (Снимка: Sofia MENAR)

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

"Язовецът" на Казем Молайе идва в България с награда за най-добър филм от фестивала в Остин, награда на журито от МФФ Банкок и номинации за най-добър филм от фестивалите в Шанхай, Дака и Салерно.

Филмът представя истрията на Суде и нейния син Матиар, който инсценира собственото си отвличане в опит да събере отново родителите си.

"Животът ми във втори курс" на Расул Садрамели (Снимка: Sofia MENAR)

Новият филм на доайена на иранското кино Расул Садрамели "Животът ми във втори курс" е отличен с наградата за най-добра актриса (Соха Ниасти) на МФФ Москва и номиниран за "Златен Св. Георги".

Филмът е дебют за Соха Ниасти, на която партнират Али Мозафа ("Минало", "Последната стъпка") и Бабак Хамидиан ("Кипарис под вода"). Животът на две приятелки изцяло се обърква след като заминават на екскурзия в Исфахан.

"Пазачът на затвора" на Нима Джавиди (Снимка: Sofia MENAR)

Още "Кино за пътешественици": Сърцето на приключенците не може да бъде опитомено

"Кино за пътешественици": Сърцето на приключенците не може да бъде опитомено

"Пазачът на затвора" е вторият филм на Нима Джавиди след изключително успешния му дебют "Мелбърн". Затворническата драма проследява усилията на полковник Джахид да расте в йерархията до момента, в който при евакуацията на група затворници, един от тях изчезва и полковникът е изправен пред съдбовен избор.

Сред актьорския състав откриваме Навид Мохамадзаде ("Лантури", "Стадо без пастир"), Мани Хагиги ("За Ели", "Мелбърн") и Сетаре Песиани ("Забранено за мъже", "Лантури"). Филмът е с награда за режисура от МФФ Фаджр и с номинация за най-добър филм от МФФ Сао Пауло.

Sofia MENAR ще представи над 30 премиерни заглавия, които ще могат да се гледат онлайн в една от най-големите български платформи за видео съдържание от 15 до 31 януари.

Фестивалът се организира от "Позор".

Още Повярвай, за да видиш невидимото

Повярвай, за да видиш невидимото

Още Филм за любовта и провалените бракове на SOFIA BITING DOCS

Филм за любовта и провалените бракове на SOFIA BITING DOCS

Още 5 коледни класики за ценители на киното

5 коледни класики за ценители на киното

Още Елдора Трайкова и Андрей Кулев - носители на Големите награди "Златен Ритон"

Елдора Трайкова и Андрей Кулев - носители на Големите награди "Златен Ритон"

Още Юлиан Вергов с награда за най-добър актьор в "Уроци по немски"

Юлиан Вергов с награда за най-добър актьор в "Уроци по немски"

Още Конкурс за български късометражен филм на 25-ия София Филм Фест

Конкурс за български късометражен филм на 25-ия София Филм Фест

ИЗБРАНО
Коментирай2

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Американският режисьор Александър Пейн ще оглави журито на кинофестивала във Венеция

"За мен е голяма чест и радост да бъда част от журито", се посочва в направеното от Пейн изявление

Прожекция на филма "Атентатът" открива фестивала "25 през 2025"

Отбелязваме 100 години от най-кървавия терористичен акт в българската история

Мария Бакалова участва в късометражен филм с послание срещу насилието на пътя

"Това, което остава" на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера на 8 май в кино "Одеон"

Наградата LUX на публиката 2025 - безплатните онлайн прожекции на номинираните филми

Вече и награденият с "Оскар" филм „Потоп“ е достъпен за безплатните онлайн прожекции на номинираните филми

Фестивалът в Кан тази година под мотото на #metoo и жените в киното

Уес Андерсън ще се съревновава с филм с впечатляващ актьорски състав, включващ Бенисио дел Торо, Том Ханкс, Риз Ахмед, Шарлот Генсбур и Скарлет Йохансон

Андрей Звягинцев ще връчи голямата награда на Националния фестивал на българското кино

Официалната церемония ще се състои на 15 май в Народния театър "Иван Вазов"