СВЯТ
Търгът на колекцията от бижута на покойната австрийка Хайди Хортен предизвика критики заради произхода на богатството на мъжа й
Миналата седмица британската аукционна къща "Кристис" организира търг на колекцията от седемстотин бижута на покойната съпруга на германския търговец Хортен, забогятал през 30-те години на миналия век
Редактор : / 3259 Прочита 1 Коментара

Търгът на на колекцията от бижута на австрийката Хайди Хортен предизвика негативни реакции заради произхода на богатството на мъжа й - германския търговец Хелмут Хортен, съобщи АП, цитирана БТА.
Миналата седмица британската аукционна къща "Кристис" организира търг на колекцията от седемстотин бижута на покойната съпруга на германския търговец Хортен, забогятал през 30-те години на миналия век. Организаторите очакват да спечелят около 150 милиона долара от търга.
Доходите от продажбите ще бъдат използвани, за да подпомогнат музея за изкуство на Хайди Хортен във Виена, както и проекти за детски социални грижи и медицински изследвания. В отговор на упреците, които предизвика този търг, "Кристис" също обяви, че планира да финансира образователни проекти за Холокоста с част от печалбата.
Еврейската правозащитна организация "Симон Визентал" настоя търгът да бъде отменен.
Животът на Хелмут Хортен е сложен, твърди Петер Херес, историк от Вюрцбургския университет в Германия. Херес беше нает от покойната Хайди Хортен, за да направи обширно изследване на търговската империя на нейния съпруг. Докладът му описва натиска, упражняван върху предприятията с еврейски собственици.
Според Херес Хортен се е "опитвал да помогне" на някои евреи и дори понякога се е "подигравал" на нацистките лидери, но от друга страна не се е съпротивлявал срещу нацистките закони. Присъединил се е към нацистката партия през 1937 г., но е бил изгонен от нея седем години по-късно.
"Бяхме в 27 архива в Европа и прочетохме хиляди страници от източниците. Мисля, че в крайна сметка открихме, че Хортен не е нито светец, нито дявол, но е човек, който се е възползвал от обстоятелствата при тиранията на нацистите", обясни Херес. "Не може да се каже, че Хортен е бил част от съпротивата срещу диктатурата."
Според "Кристис" всички бижута от колекцията са закупени в периода от началото на 70-те години на миналия век до 2022 г. - годината, в която почина Хайди Хортен. Нейният съпругът умира през 1987 г.
"Търговските дейности на г-н Хортен по време на Втората световна война са добре документирани и това е нещо, което "Кристис" обмисли внимателно, когато предложихме идеята за търга на тази колекция", каза Макс Фосет, ръководител на отдела за бижута в клона на "Кристис" в Женева. "Избрахме тази колекция с разбирането, че 100% от приходите от продажбите ще бъдат вложени в благотворителни каузи. Не можем да заличим историята, но се надяваме, че парите от този търг ще бъдат използвани за добро в бъдеще."
Каталогът на "Кристис" за търга на бижута набляга изцяло върху съпругата на Хортен - първоначално произходът на богатството на съпруга й не се споменаваше
Сред открояващите се предмети в колекцията, която включва сапфири, изумруди, перли, диаманти и много други, е 90-каратов диамантен централен елемент от огърлица, която беше предварително оценена на стойност от 10 до 15 милиона долара. Почти 26-каратов рубин пък достигна рекордните 30 милиона долара, когато Хайди Хортен купи на търг в Женева преди осем години.