Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Култовите оброчни фигурки вотиви дойдоха и във Варна

ИЗЛОЖБИ

Култовите оброчни фигурки вотиви дойдоха и във Варна

Вотивите са изражение на хилядолетните човешки надежди и молби за здраве, за рожба, за изцеление, за благополучие

Снимка: BulFoto

До 20 септември пътуващата изложба "Вотиви" може да бъде разгледана от всички посетители на Етнографския музей във Варна.

Експозицията представя над 290 предмета с култово предназначение от различни епохи, съхранени в различни музеи в страната.

Снимка: BulFoto

Вотивите представляват фигурки, изработени от метал, които са били слагани върху икони. Те са висяли на червен конец, който е бил закачван на иконата или директно с восък са били залепвани върху нея.

Разказът за вотивите е стар колкото света. Това е приказка за предметните изражения на хилядолетните човешки надежди, мечти, страхове, молби за здраве, за рожба, за изцеление, за благополучие, за здравето на животните и плодородие.

Фигурките изобразяват хора, животни и човешки органи. Изложените вотиви показват добро познаване анатомията на човешкото тяло. Оброчните практики покриват районите на Централния Балкан, Североизточна България, Странджанско, Хасковско, Югозападна България.

Снимка: BulFoto

Снимка: BulFoto

В експозицията се представят вотиви (оброчни фигурки) от колекциите на Националния етнографски музей, Националния исторически музей, Регионалните исторически музеи в Бургас, Варна, Габрово, Хасково, Шумен и Ямбол, Регионалния етнографски музей - Пловдив, Историческите музеи в Малко Търново, Средец и Попово и Етнографския музей на открито "Етър".

Изложбата гостува във всеки музей, който е предоставил експонати за нея.

Снимка: BulFoto

Снимка: BulFoto

Терминът вотиви се извежда от латинската дума ex-voto и на български най-общо означава вричане, оброк. Народът ни ги е наричал оброци. Думата оброк се използва както за акта на самото обричане или обещание, така и за обречения предмет. Почти всичко, без оглед на размер, тегло, форма, а понякога и функции, може да се превърне в оброк, ако е посветено на бог/божества.

Този начин на поднасяне на дар на боговете, съчетан с молба, води началото си още от неолита и е един от начините за установяване на пряк контакт с божество. От подобни традиции са останали само спомени и артефакти, които могат да се видят в различни музеи по света, но практиката все още е жива и днес. И като във всяка традиция, и в тази в хода на времето са настъпили различни промени и трасформации. Това ни подтикна да издирим вотивите в колекциите на българските музеи и да ги представим за първи път заедно пред широката публика.

Снимка: BulFoto

Изложбата "Вотиви" е първият публично огласяван резултат от работата на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей (ИЕФЕМ) по Общоакадемичния проект на Българска академия на науките "Траките - генезис и развитие на етноса, културни идентичности, цивилизационни взаимодействия и наследство от древността".

Снимка: BulFoto

Снимка: BulFoto

Снимка: BulFoto

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Неизгарящата къпина" - иконопис от Татяна Недялкова

Изложбата може да бъде разгледана от 22 април до 4 май 2024 г. в Галерия "Париж" и онлайн

"60 от сърце": Кампания за насърчаване на деца в неравностойно положение да ходят на театър

Младата продуцентска компания, стартира благотворителната си инициатива

Честваме Международния ден на културата и Световния ден на изкуството

По инициатива на живеещия в емиграция след революцията в Русия художник Николай Рьорих в кабинета на президента на САЩ Франклин Рузвелт е подписан първият Международен договор за защита на институциите за наука и изкуство и историческите паметници

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

"Наред с финото майсторство на траките, макетът в новоизградения археологически комплекс демонстрира и техните строителни умения", казва директорът на местния Исторически музей "Искра" д-р Момчил Маринов

Защо "Нов европейски Баухаус"?

Фестивалът започва на 9 април и включва музикални изпълнения, танци, театрални и киновечери заедно с дискусии за това как да оформим заедно по-красиво и устойчиво бъдеще