Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Ева или Лилит - коя е първата жена?

СЪТВОРЕНИЕТО

Ева или Лилит - коя е първата жена?

Двуженец ли е бил Адам?

"Падението на човека" от холандския художник Хендрик Голциус, 1616 г. (Снимка: Shutterstock)

Ева е първата жена. Така пише в Библията. Тя била създадена преди няколко хиляди години от... ребро Адамово. Не се уточнява от кое, но според ученият от Американския еврейски университет в Бел Еър - Зайони Зевит, това била... пенисната кост. Последователите на учението Кабала пък изобщо не се интересуват от Ева, защото според тях първата жена била Лилит. Кабалистите твърдят, че тя е била създадена от Бог след Адам - не от ребро, а от... "мръсотия и кал". Е, колкото и на жените да не им харесва "материала", Лилит е била красавица. Както и Ева. А все една от двете е била прамайка на жените по света. А може би, и двете?

Адам, Ева и Забранената ябълка, фрагмент от катедралата "Нотър Дам" (Снимка: Shutterstock)

И двете били еднакво непокорни. Лилит се чувствала равна на Адам, като претендирала че и двамата имат един и същ Създател, следователно са еднакво "божествени". Ева пък, не стига че пристъпила Божията заповед с ябълката, но склонила и Адам да съгреши. Според легендите Лилит отказала да се върне при Адам, когато Бог я прокудил. Ева пък ни най-малко не се разкаяла за глупавата си простъпка. И в двата варианта Адам изглежда като жертва - в първия трябвало постоянно да търпи разправиите на тема равенство с Лилит, а във втория Бог му обърнал гръб и го оставил гол, както се шегуват атеистите - "на произвола на Ева".

Тази наглед хумористична трактовка, звучи май твърде убедително? Дали пък Бог наистина не си е направил експеримент първо с Лилит, и после с Ева? В крайна сметка останал разочарован и от двата опита, но Змията вече си била свършила работата. И двете женски творения на Създателя се оказват непредсказуеми. Дори за Него.

Къде пратил Лилит?

Според легендата тя била прокудена в земя край Червено море, населявана от демони. Адам пък си останал в Рая, но незадълго останал сам, и Там!.. Бог веднага му направил Ева, но този път от негово ребро, че тя да си знае от кого е произлязла и да не се прави на равна с мъжа си, като Лилит, а да му се подчинява. Както е известно, плановете на Бог се объркват. Неслучайно библейската традиция свързва Ева с грехопадението.

Ева споделя греха си с Адам

Съблазнена от Змията, тя яде плод от Дървото на познанието и дава от този плод и на мъжа си Адам. Заради това Ева носи проклятието на Създателя: "Бог рече: Ще умножа и ще преумножа скръбта ти, кога си бременна; с болки ще раждаш деца; и към мъжа си ще тегнеш, и той ще господарства над тебе!" /Битие/ Ако погледнем реалистично, май клетвата се е сбъднала "наполовина", а във века на еманципацията, направо може и да се е "преобърнала".

Мнозина считат, че по-симпатичната от двете претендентки за "титлата" жена на Адам, е Лилит. Тя е изначално еманципирана и завършена като образ. При нея всичко е "1:1" - завършено красиво Зло.

Може би заради това я изобразяват с обвита около тялото змия. Според някои теолози грехът на Лилит е не само в свръхегото й, но и в това, че била произнесла гласно тайното име на Бог - Й.Х.В.Х. - Йехова, в превод "Аз съм, бях и ще бъда!" В митологията се твърди, че Лилит се превърнала в първия вампир. След като Бог я прокудил от Рая, тя се озлобила и започнала да яде новородени деца и да пие кръв от живи хора. Ето защо през Средновековието дори била обявена за жена на Сатаната.

Погледнато в по-философски ракурс, Лилит и Ева носят сходни черти и те са... "женски". Ето защо някои развиват теорията, че двете са като половините на едно цяло, които се допълват и обединяват в един образ - на първата жена и първомайката, от която е произлязло човечеството. Това дава отговор защо човеците носим всички тези негативни черти в себе си, заради които прародителите ни са били прогонени от Рая. Прави впечатление, че жената още от създаването си, играе първенствуваща роля. И каквито и древни религиозни книги да утвърждават патриархата и да узаконяват властта на мъжа над жената, от времето на Еденската градина жените си имат своите начини и подходи към мъжа, чрез които го изместват от трона. Името на независимата и непокорна Лилит направо е плашело духовенството. В канонизираните от Светата християнска църква книги паметта за нея е изтрита. В книгата на пророк Исая името й е заменено с "бухъл". Лилит изчезва дори от преводите на свещените еврейски книги. Във Вавилонския Талмуде описана като демонично същество с дълга коса и криле. В други изображения държи жезъл и пръстен, символизиращи мъжката й воля и женската й природа.

Лилит със символите на независимостта

Другаде е стъпила върху два лъва, като знак за надмощието й над света. В крайна сметка именно Лилит напуска Рая, като отнася със себе си тайната на Сътворението - името на Бог, а с него и познанието. Може дори да се каже, че Лилит е първата интелектуалка в света. 

При един толкова ярък образ като този на Лилит, Ева някакси не издържа на конкуренцията. Тя не е толкова загадъчна като Лилит, защото изначално е дамгосана с греха и наказана да ражда с болка. Ева придобива образа на героиня в някакъв по-битов план. Тя е, така да се каже, "законната". Освен това, ще не ще, е принудена да приеме Божието наказание. Докато Лилит е бунтарка - нито наказанието, нито болката й отиват. Тя категорично избира ролята на победител, като причинява болка. Лилит не понася да я ръководят и се налага със сила. Ако трябва да покрием тези две характеристики с някаква по-съвременна светска представа, то Ева прилича на съпругата, а Лилит - на любовницата. В живота обаче тези роли често се разменят. Всяка жена избира дали ще бъде Ева, Лилит, или и двете. Затова няма да сгрешим, ако кажем,че "2 в 1" - Лилит плюс Ева, са събирателният образ на най-непонятното "понятие" - ЖЕНА.

Еми МАРИЯНСКА

Impressio честити на женската половина от аудиторията си "измисления", но чаровен празник Осми март!

Изпратете картичка.

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

В Казанлък отбелязват 80-ата годишнина от откриването на Тракийската гробница

Общата концепция между архитектура и стенописи, уникалният стил и майсторството на художника, както и постигнатите художествено, естетическо и емоционално въздействие върху наблюдаващия, превръщат казанлъшката Тракийска гробница в един от шедьоврите на тракийското изкуство и на световното антично културно наследство

"Неизгарящата къпина" - иконопис от Татяна Недялкова

Изложбата може да бъде разгледана от 22 април до 4 май 2024 г. в Галерия "Париж" и онлайн

"60 от сърце": Кампания за насърчаване на деца в неравностойно положение да ходят на театър

Младата продуцентска компания, стартира благотворителната си инициатива

Честваме Международния ден на културата и Световния ден на изкуството

По инициатива на живеещия в емиграция след революцията в Русия художник Николай Рьорих в кабинета на президента на САЩ Франклин Рузвелт е подписан първият Международен договор за защита на институциите за наука и изкуство и историческите паметници

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

"Наред с финото майсторство на траките, макетът в новоизградения археологически комплекс демонстрира и техните строителни умения", казва директорът на местния Исторически музей "Искра" д-р Момчил Маринов