Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Българите в Париж ще отбележат 3-ти март с два тържествени концерта на прочут български хор

БЪЛГАРИЯ ЗАД ГРАНИЦА

Българите в Париж ще отбележат 3-ти март с два тържествени концерта на прочут български хор

На 2-ри март в църквата "Света Елисавета Унгарска" ще бъде изнесен концерт "Мистерии от далечни времена", вторият концерт ще бъде на самия национален празник на България - 3-ти март в Американската църква в Париж и е под надслов "Песните на Орфей"

Българите в Париж ще отбележат 3-ти март с два тържествени концерта на прочут български хор (Източник: Art Gallery Constantin)

Още

Жорж Папазов стана част от фонда на център "Помпиду" в Париж

Жорж Папазов стана част от фонда на център "Помпиду" в Париж

Два концерта на хора на проф. Костадин Бураджиев от АМТИИ Пловдив ще докоснат френската публика в навечерието на националния ни празник - 3 март.

Организатори са френските асоциации за културен обмен Art Gallery Constantin, ръководена от българските лекари доктор Константин Николов и съпругата му доктор Елена Радева Николова, и асоциация ARTAVENIR с директор г-жа Йорданка Костадинова.

На 2-ри март в църквата "Света Елисавета Унгарска" ще бъде изнесен концерт "Мистерии от далечни времена", който включва петнадесет произведения с църковно-славянска музика от български и руски композитори. (Адрес: 195, rue du Temple, 75003 Париж)

Вторият концерт на бележития народен хор ще бъде на самия национален празник на България - 3-ти март. Той ще се състои в Американската църква в Париж и е под надслов "Песните на Орфей". В него са включени фолклорни произведения на колоси на българското народно творчество - Иван Вълев, Красимир Кюркчийски, Стоян Пауров, Иван Спасов и др. Присъстващите ще се насладят на песните "Гел мома", "Недельо, Недельо", "Петкана", "Огрея слънце", "Алтън Мара" и други.

Американската църква се намира на адрес: 65 Quai d"Orsay, 75007 Париж.

Българите в Париж ще отбележат 3-ти март с два тържествени концерта на прочут български хор (Източник: Art Gallery Constantin)

Гостуването на Академичен народен хор във френската столица е признание за българските музиканти

Още

"Париж десен бряг/ляв бряг" - историята на живота край река Сена

"Париж десен бряг/ляв бряг" - историята на живота край река Сена

"Поканата към Академичен народен хор за участие в тези концерти е едно признание за моята професионална дейност и за работата ми в областта на хоровото изкуство. Изключително съм щастлив, че ще можем да покажем пред френската публика част от хоровото творчеството на българските автори, а също и моята работа като дългогодишен диригент на този хор. Много е важно, че чрез тези концерти ще представим Пловдив и неговата култура. И съм изключително благодарен за оказаната подкрепа от Община Пловдив, Общински институт "Старинен Пловдив" и читалище "Алеко Константинов", заяви създателят, ръководител и диригент на Академичен народен хор професор Бураджиев.

В края на месец февруари ще бъде направена промоция на части от двете програми в Малката Базилика в Пловдив. Веднага след завръщането си от Париж, Академичен народен хор ще влезе в студио и ще запише на диск програмата от концерта с църковно-славянска музика, представен пред френската публика.

Д-р Елена Радева: Академичен народен хор е безспорен лидер на българското хорово пеене, очакваме концертите с голямо вълнение

"С голямо вълнение и интерес очакваме гостуването в Париж на Хора на професор Бураджиев, представен от завършили хористки на Пловдивската музикална академия (сдружение "Фолклор и съвремие")

Вдъхновител за тези концерти е известния пловдивски меценат г-н Иван Фратев, с който сме съученици и приятели. Той ми изпрати миналата година запис на концерта "Приказка за народен хор" по случай половин вековния юбилей на този елитен хор, както и диска, издаден по този повод, и на който той е спонсор.

Тогава възкликнах от изненада, защото те са изключителни! Няколко дни подред прослушвах записите с огромно удоволствие и реших, че ще направя всичко възможно състав от двадесет певици да гостуват във Франция.Академичният народен хор е безспорен лидер на българското хорово пеене. Много съм горда и щастлива, че той е създаден и съществува именно в Пловдив. Чрез тези концерти искам да засвидетелствам за пореден път любовта си към моя красив роден град, който е уникален със своята история и е люлка на изкуството във вековете.

Надявам се също, скоро да ни гостуват, със съдействието на Община Пловдив и за гордост на града, и хор "Гаудеамус" на проф. Весела Гелева, както и още "студентската" част на Академичния народен хор на АМТИИ с ръководители г-н Николай Гурбанов и вокален педагог г-жа Данка Цветкова", заяви доктор Елена Радева.

Г-жа Йорданка Костадинова: Българската общност в Париж е в очакване на концертите на Академичен народен хор

"Българските гласове са много разпознаваеми и имат почитатели в цял свят. Последното гостуване на хор от България беше през 2018 година, когато Мистерията на българските гласове очароваха публиката в Париж. Ние се надяваме, че ще получим подобен успех с двата концерта на Академичен народен хор. Българската общност във Франция е много по-малка от тези на сънародниците ни в Германия или Великобритания или Испания. Но с цената на огромен труд, българските асоциации в чужбина постигаме чудеса, за да се обогатява културният живот тук.

Парижката публика е много взискателна. Във френската столица през съботно-неделните дни, в които организираме събитията, ние се конкурираме с над 500 музикални и театрални спектакли. Можете да си представите на какъв избор е подложен зрителят, и какви огромни усилия се полагат от организаторите за да се привлече публика. Затова подбираме много внимателно събитията, които организираме с цел да отговорим на високите критерии на парижката публика.

Съединението прави силата и това ни води напред. С общи усилия на българските асоциации в Париж и с подкрепата на институции като Посолството на България във Франция, Български културен институт и Министерството на външните работи, събитията ни обогатяват културния живот тук и допринасят за повишаване на имиджа на България във Франция. В тази връзка много ни радва факта, че все повече французи са сред зрителите ни", заяви Йорданка Костадинова от ARTAVENIR.

Академичен народен хор - Пловдив

Академичен народен хор е най-старият студентски национален хор в България. Негов основател е проф. Асен Диамандиев, който е сегашен патрон на Пловдивската академия за музикално, танцово и изобразително изкуство. Пръв диригент на Академичния национален хор ебил доцент Стефан Мутафчиев, който е работил с него в периода 1974-1981 година. Проф. Василка Спасова е била най-дългогодишният диригент.

Наскоро Академичен народен хор отбеляза 50 годишен юбилей, а тази година формацията има още един празник - 20 години под ръководството на професор Костадин Бураджиев.

Българите в Париж ще отбележат 3-ти март с два тържествени концерта на прочут български хор (Източник: Art Gallery Constantin)

Сега в хоровата формация участват талантливи бивши възпитаници на Академията за музикално танцово и изобразително изкуство в Пловдив. Под ръководството на професор Костадин Бураджиев Академичен народен хор има редица извоювани отличия. Сред тях са:

"Златен медал" и званието "Световен шампион" в категория "Фолклор" на 5-тата хорова олимпиада в Грац, Австрия, през 2008 г.;
"Кристална лира" на СБМТД, Министерство на културата и Радио ФМ+;

Почетна грамота на Министертво на културата за висок принос в развитието на българската култура;
Grand Prix за хорова музика през 2011 г. в Грац, Австрия;

"Златен диплом" от Световния хоров конкурс в Хонг Конг, Китай - 2021 г.;
"Златен диплом I-ва степен" от Международния хоров конкурс за православна музика "Кирил и Методий" в Москва, 2022 г.;

Диплом за ярка художествена интерпретация на произведение от съвременен композитор от Международния хоров конкурс за православна музика "Кирил и Методий" в Москва, 2022 г.
Академичният народен хор е реализирал своя творчески продукт с редица записи в БНР и БНТ, както и на редица звуконосители:

"Академичен народен хор" - GEGA NEW, 2004 г.;
"Български фолклорни хорови шедьоври", CD с композиции на композитора Красимир Кюркчийски, STEFKOS MUSIC, 2007 г.;

"Live in Concert", запис от концерт в зала "България", София - SUNRISE MARINOV, 2011г.;
"Магията" с композиции на Ст. Мутафчиев, Кр. Кюркчойски, Н. Стойков, Ив. Спасов, Н. Кауфман, К. Стефанов., Музикален свят, 2014 г.

 И последният двоен аудио албум "Академичен народен хор" с песни, които звучат на днешния концерт

Асоциация за културен обмен Art Gallery Constantin

Още

В поздрав за 3 март: 7 звезди разкриват защо са горди, че са българи

В поздрав за 3 март: 7 звезди разкриват защо са горди, че са българи

Интернационалната асоциация за културен обмен Art Gallery Constantin France e създадена през 2011 година в Сенлис, Франция. Тя се ръководи от д-р Константин Николов и съпругата му д-р Елена Радева Николова, семейство на български лекари, практикуващи във Франция от 20 години.

В самото начало асоциацията съществува под формата на галерия, в която представят свои творби френски и български художници и фотографи. Предметът на дейност на асоциацията е културния обмен между държавите в Европа.

Дейността през годините се разширява и обогатява, работят в областта на музикалния спектакъл, организират освен изложби и концерти, рецитали, арт форуми, симпозиуми и майсторски класове. Намират вдъхновение в изкуството, за да бъдат добри лекари в практиката си, а качествата и уменията от медицината допринасят за поливалентния подход и добрата координация във всяка арт проява.

Доктор Константин Николов и доктор Елена Радева Николова споделят:

"Ние подаваме ръка на всеки артист в беда, без значение на неговия произход, раса, сексуална ориентация, на всеки млад талант в развитие... и на всяко страдащо същество.

Единствената ни мотивация е любовта. Непоклатимата обич към и от нашите артисти. Това е безпрекословно доверие в няколко посоки. Възторгът на публиката след поредния концерт или изложба храни душите и сърцата ни. Дава ни огромна душевна сила в трудната лекарска професия. Това са свещени връзки, които ни държат живи, безусловно и безмерно. Защото знаем, по-добре от всеки друг, колко определящо е състоянието на духа за доброто физическо здраве.

Защото единствената следа от нашето съществуване на тази земя, е изкуството, а благосъстоянието и процъфтяването на културата, е характерно за всяко прогресивно общество."

Повече за Асоциацията можете да видите ТУК

Сдружение "Артавенир"

Сдружение "Артавенир", създадено във Версай в началото на 2018 г., обединява българи и французи, амбицирани да допринесат за културния обмен между Франция и България.

За няколко години асоциацията вече има в актива си изложба на български художници в Париж, изложба в София, представяне на пет български пиеси със субтитри, играни в Париж, включително две от Българския народен театър "Иван Вазов", както и организирането на оперен концерт от френски композитори в София по повод Музикални празници 2018 г., два концерта на Stabat Mater в Париж и Версай през октомври 2019 г., фолклорен концерт "Турне на Балканите", постоянна работилница по народни танци във Версай и първото издание на дните, посветени на българската книга в партньорство с Българския културен институт в Париж през септември 2020 г.

 В момента се подготвят още редица културни събития в Париж, които популяризират българската култура във френската столица.

Още

Българска музика звучи в зала "България" на 3 март

Българска музика звучи в зала "България" на 3 март

Още

"Пробуждане с хоро" за шести път събира всички българи на планетата на 3 март

"Пробуждане с хоро" за шести път събира всички българи на планетата на 3 март

Още

Народния с кампания "Препрочитаме Вазов" от 3 март

Народния с кампания "Препрочитаме Вазов" от 3 март

Още

Музикален маратон "Обичам българската музика" на 3 март в зала "България"

Музикален маратон "Обичам българската музика" на 3 март в зала "България"

 

 

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Археолози в средиземноморска Турция разкриват древен стадион с места за 10 000 зрители

Стадионът е дълъг 254 метра и е широк 48 метра, съобщи Мурат Ташкъран, ръководител на екипа за разкопки от Университета на Памуккале

Изложба показва "Скритите съкровища на Народния театър"

Работи се по платформа с дигитализиран архив на театъра

Спечели двойна покана за първия концерт на Дзукеро във Варна

Световноизвестният изпълнител стъпва в Двореца на културата и спорта на 27 април с 11 страхотни музиканти

Италиански учени твърдят, че са установили точното място на гроба на Платон в Атина

Според проучването, водено от изследователя Грациано Ранокия, Платон е погребан на терена на Академията в Атина, която носи името му, в градина недалеч от "Храма на музите"

Открадната глава от статуя на Рамзес Велики беше върната в Египет

Артефактът, който на над 3400 години, е откраднат от храм в древния град Абидос преди повече от тридесет години и е изнесен незаконно

Множество събития, посветени на тракийската култура, предстоят през годината в Казанлък

Те са посветени на две важни годишнини – 80-ата годишнина от откриването на казанлъшката Тракийска гробница и 20-ата годишнина от откриването на гробницата на Севт III в могилата Голяма Косматка