Текст:
Александър Секулов
Режисьор:
Диана Добрева
Сценична версия:
Диана Добрева
Сценограф:
Мира Каланова
Костюмограф:
Марина Райчинова
Композитор:
Петя Диманова
Саунд дизайн:
Явор Карагитлиев
Видео дизайн:
Петко Танчев
Хореограф:
Деян Георгиев
Лайт дизайн:
Иля Пашнин
Асистент-режисьор:
Александра Докова
"Моби Дик", снимка: Александър Богдан Томпсън, Народен театър
ЗА СПЕКТАКЪЛА
Спектакълът "Моби Дик" по романа на Херман Мелвил разказва историята на капитан Ахав, преследващ по цялото земно кълбо величествен бял кит. В библейското пътуване е съпроводен от екипаж, готов да стигне с него до края. Далече от тях остават жените им, чиито сънища определят посоката на кораба.
Спектакълът напуска познатите морета на човешката страст. Показва гравитацията ѝ, способна да променя траекторията на смъртта и живота. Изследва дълбините на съществуването, сред които плува вечно бялата сянка на онова, от което човек бяга и което човек преследва.
В епичния свят на Диана Добрева легендарният кит е необяснимото, с което живеем: страхът от времето, копнежът по вечното, търсенето на абсолютното.
Изправянето в цял ръст пред очите на Бога.
ЗА ИСТОРИЯТА
В основата на легендарния роман за белия кит лежи гибелта на кораба "Есекс", неколкократно нападан и потопен от огромен кашалот на 28 октомври 1820 г. Спасяват се само осем души от екипажа.
Други исторически източници споменават за кашалота-албинос - Моча Дик, умишлено атакувал кораби и убит край чилийския остров Моча.
ЗА КИТА
Кашалотът е най-големият от зъбатите китове. Мъжките достигат дължина 20 метра и тежат до 50 тона. В челото му е разположена торба, пълна със спермацет - течна мазнина, която е главната цел на китолова в началото на XIX век.
ЗА РОМАНА
Първата публикация на романа на Херман Мелвил е през октомври 1851 г. в Лондон със заглавието The Whale ("Китът"). В Америка излиза месец по-късно под названието Moby Dick ("Моби Дик"). Историята е автентичен разказ за китолова.
Главният герой е наречен Ишмиъл. Библейският източник на името е недвусмислен: "Той ще бъде между човеците като див осел, ръцете му ще бъдат против всички, ръцете на всички ще бъдат против него."
Книгата е романтичен жест на пренебрежение спрямо подредения сухоземен живот, крайно отричане на покварата, скрита в цивилизацията.
Романът "Моби Дик" от Херман Мелвил излиза за първи път на български език през 1935 г. в издателство "Т. Ф. Чипев", преводът е на Лазар Голдман. През 1962 г. романът е издаден от "Народна младеж" в превод на Невяна Розева. Следват още няколко издания във великолепния превод на Невяна Розева - в "Народна култура" (1977 г., поредица "Световна класика"), "Георги Бакалов" ( 1983 г., Том 3 от "Избрани произведения" на Херман Мелвил в 5 тома), в поредицата на ВГБ през 2009 г. и в издателство "Изток-Запад", 2014 г.