Хага - Народен театър

от Саша Денисова

Хага (Премиера) - Народен театър, (художник на плаката: Николай Димитров – NAD)

ПРЕВОД И РЕЖИСУРА:
Галин Стоев

СЦЕНОГРАФИЯ:
Борис Далчев

КОСТЮМОГРАФ:
Кънчо Касабов

КОМПОЗИТОР:
Емилиян Гацов-Елби

ВОКАЛЕН РЪКОВОДИТЕЛ:
Гьорги Георгиев-Антика

ХОРЕОГРАФИЯ:
Марион Дърова

ХУДОЖНИК ОСВЕТЛЕНИЕ:

Иля Пашнин

 

АСИСТЕНТ ПО КОСТЮМИ:
Цецка Ивайлова

ГРИМ И ПЕРУКИ:
Розалина Пейчева

ДРАМАТУРГ:
Мира Тодорова

Пиесата "Хага" на украинската авторка Саша Денисова е гротескна, смешна и зловеща фантасмагория, базирана на реални събития и хора, свързани с войната в Украйна. В текста се преплитат реални елементи от политическата и идеологическа реалност на Руската федерация с фрагменти от документални военни истории и семейни трагедии, които в нелинеен сюжет изграждат образа на войната през емоционалния свят на едно момиченце. Написана скоро след началото на военната агресия, пиесата има премиера през февруари 2023 г. в Полша, а през юни Саша Денисова я поставя в Arlekin Players Theatre в Бостън, САЩ. Постановката на Галин Стоев ще бъде първата премиера за театрален сезон 2023/2024 в Народния театър.

"Текстът е невъзможна среща между Шекспир и Монти Пайтън. Пред очите ни се разиграва своеобразна версия на (бъдещия) процес срещу Путин и неговото обкръжение в Хагския съд за военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Всичко това се случва в главата на дете, което ще се превърне в главен обвинител. В този смисъл "Хага" е театрална фантазия - едновременно комична и смразяваща. За първи път работя по театрален проект, който има толкова пряка и категорична връзка с нашата непосредствена реалност. Изследвам възможността за хармонично или, напротив, парадоксално съжителство между политика и поезия, документално и музикално, мит и актуални новини. Това поражда емоционален и интелектуален световъртеж и формира поле за размисъл, което е чисто художествено по своята същност. В това поле на игра фрагментите на "нормалността", която сме загубили заради войната, влизат в пряко взаимодействие помежду си. Това изгражда своеобразен лабиринт, в който зрителят може да изследва границите на личното си разбиране за добро и зло. Точно както прави едно дете, принудено от обстоятелствата да стане възрастен."

Галин Стоев, режисьор

Галин Стоев работи като театрален режисьор от 1991 г. в София. Той започва с класически репертоар, след което се насочва към модерни и съвременни текстове. След последвалия успех в България, работата му е представена на различни европейски сцени в Белгия, Великобритания, Франция, Германия, Русия, България, Аржентина, Италия. Решаваща се оказва срещата му с руския драматург Иван Вирипаев. Между 2002 и 2023 г. Галин Стоев прави девет представления по негови текстове в различни европейски театри. От 2007 г. Галин работи главно във Франция и Белгия, по-специално в La Comédie-Française, Le théâtre national de la Colline, Théâtre de Liège, Festival d'Avignon, Odeon theatre del'Europe и др. От 2018 г. е артистичен директор на ThéâtredelaCité - Centre Dramatique National Toulouse Occitanie, където първата му постановка "Непоносимо дълги прегръдки" от Иван Вирипаев получава наградата на френската критика Le prix du Syndicat de la critique. През януари 2023 г. е премиерата на най-новата му постановка "Вуйчо Ваньо" от Антон П. Чехов в Odeon theatre del'Europe, Париж, продукция на ThéâtredelaCité - Centre Dramatique National, Тулуза в копродукция с Comédie - centre dramatique national de Reims и с подкрепата на Cercle de l'Odéon. Спектакълът е представен в рамките на един месец и има огромен успех. През 2019 г. Галин Стоев е удостоен със степен "Кавалер на ордена за изкуство и литература" на Френската република.

АСИСТЕНТ-РЕЖИСЬОР:
Олга Недялкова, Елена Тодорова

ХУДОЖНИК НА ПЛАКАТА:
Николай Димитров - NAD

ДИЗАЙН ПРОГРАМА:
Янина Петрова

ФОТОГРАФ:
Стефан Здравески

1/1

Още постановки в София

Виж всички постановки в София