Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Модистката на Мария-Антоанета бяга в Англия по време на революцията

ДВОРЦОВО ИЗКУСТВО

Модистката на Мария-Антоанета бяга в Англия по време на революцията

Роза Бертен остава предана докрай на екзекутираната кралица

Последната кралица на Франция преди Френската революция - Мария-Антоанета, ще остане в историята с образа на безнравствена, разточителна и празноглава чужденка, замесена в много дворцови интриги и скандали. Обратното, нейните писма и речите й пред Трибунала, преди екзекуцията й, я представят като една силна, начетена жена, предана съпруга и майка, която приема с достойнство смъртта си.

Може и да е била разточителна в някои свои типично женски покупки и прищявки, но в края на живота си Мария-Антоанета показва един друг образ, който обърква дори ненавиждащата я тълпа от улиците на Париж. Когато се изправя на балкона на двореца сама срещу дулата на оръжията, хората до такава степен се стъписват от нейната смелост, че започват да крещят "Да живее кралицата!.."

Животът на Мария-Антоанета е драматичен. Това е историята на една жена, чиято душевност, всъщност не познаваме. Онова, което още не знаем за нея е, че тя е имала близки хора, за които не обичала да се знае - пазела ги ревниво близко до себе си. Във враждебното й обкръжение, където била наричана с ненавист "австрийката", кралицата имала нужда от свои доверени хора. Една от тях е била Роза Бертен - нейна модистка в продължение на 20 години. Т.е. през целия живот на Мария-Антоанета във френския двор, до екзекуцита й, когато тя още не е навършила 38.

Младата Мария-Антоанета

Мария-Антоанета пристига във Франция през 1770 г. Скоро след това й представят младата Роза Бертен, която вече е достатъчно известна модистка и има собствен магазин.

Роза Бертен

Дамите от "Версай" ползвали услугите й я препоръчали и на кралицата. Мария-Антоанета харесала стила на Роза - той се отличавал с елегантност, в леко екстравагантен за времето маниер. Това напълно й допаднало. От своя страна, Роза Бертен се постарала да създаде за нея такива тоалети, че с тях Мария-Антоанета да се превърне в образец за подражание от всички модни дами в Париж.

Най-популярният портрет на кралицата, на художничката Елизабет Виже-Лебрен

Роза Бертен е автор на моделите с овални поли, достигащи до 3-метра широчина, в които жените изглеждат величествено.

Рокля, изработена от Бертен

За да "извиси" още повече дамите над кавалерите им, и по този начин да им придаде превъзходство, модистката измисля прическите с високи и сложни форми.

Различни модели прически на Бертен

Проектите за фризура на Роза Бертен се спазвали стриктно от придворния коафьор Леонар. Тя лично настоявала да види резултата, защото гледала на женската глава като завършек на ансамбловото изпълнение на нейните модели. В един момент Роза Бертен започва да прави и прически, и се оказва доста изкусна и в това. Нейна е идеята за прическите "а ла фрегат".

Прическите "а ла фрегат"

През 1870 г. Роза Бертен рязко сменя стила си. Вместо разкошните, тежки и помпозни рокли, започва да прави по-семпли и леки рокли с платове в нежни тонове. Променя и модата в прическите - огромните "куполи" заменя с леки кокчета с къдрици. Портрет на кралицата в новия й стил обаче никак не се харесал на повечето съветници в двора - те счели, че този й вид я принизява да простолюдието. Портретът на Мария-Антоанета в бяла муселинена рокля, е буквално "свален от стената".

Портретът на Мария-Антоанета, който бил приет като "семпъл"

В същото време я обвиняват в разточителство за дрехи и бижута. Заплитат я в интрига с неин враг, който подведен от придворни злонамерени лица, бил накаран да закупи авансово скъпа диадема за кралицата. Мария-Антоанета научава за това последна.

Роза Бертен

Роза Бертен е човекът, който чрез някои свои клиентки, придворни дами, научава каква е истината и разплита интригата, целяща да уязви кралицата.

По поръчка на Мария-Антоанета, модистката започва да изработва и кукли с образа й, за подарък на роднини и близки на Нейно Височество. С помощта на тези кукли Бертен прокарвала и новите си модни тенденции. Куклите скоро станали известни в цяла Европа.

Една от куклите-подаръци

По време на Френската революция, изплашена от събитията и заради популярността си като близка до френския двор и лично на кралицата, Роза Бертен бяга в Лондон. Остава в английската столица до смъртта си. Умира на 66-годишна възраст.

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Хонконг представя изложба на графичния дизайнер Хенри Стайнър

Художникът е автор на логото на известния Jockey Club в Хонконг, както и на логото на HSBC, която заедно с още две банки издава банкноти в обращение на територията. Графиките му са познати както на жителите на Хонконг, така и на туристите, но мнозина не знаят, че те са дело на един човек

Новата градска инсталация на мястото на мавзолея струва 100 000 лева

Надписът "Между миналото, което е напът да се случи, и бъдещето, което вече е било", който ще бъде в Градската градина, е проект на Красимир Терзиев

Маурицио Кателан нарисува мръсни и наранени стъпала на стената на венецианския женски затвор

Павилионът на Ватикана на Венецианското биенале бе в женския затвор на остров Джудека

"Долче и Габана" се обясняват в любов на италианската култура

Изложбата "От сърцето до ръцете: Долче и Габана" може да бъде разгледана от 7 април до 31 юли на няколко етажа в пищния "Палацо Реале"

Aniventure Comic Con тази година е на 6 и 7 юли

В София пристига и косплей победителката в световни конкурси - Bambi Lashes Design от Ирландия

Жанет Левордашка и нейното "Дихание в цвят"

Изложбата е от 5 до 19 март 2024 в СБХ - Шипка 6, зала 1В