Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Модистката на Мария-Антоанета бяга в Англия по време на революцията

ДВОРЦОВО ИЗКУСТВО

Модистката на Мария-Антоанета бяга в Англия по време на революцията

Роза Бертен остава предана докрай на екзекутираната кралица

Последната кралица на Франция преди Френската революция - Мария-Антоанета, ще остане в историята с образа на безнравствена, разточителна и празноглава чужденка, замесена в много дворцови интриги и скандали. Обратното, нейните писма и речите й пред Трибунала, преди екзекуцията й, я представят като една силна, начетена жена, предана съпруга и майка, която приема с достойнство смъртта си.

Може и да е била разточителна в някои свои типично женски покупки и прищявки, но в края на живота си Мария-Антоанета показва един друг образ, който обърква дори ненавиждащата я тълпа от улиците на Париж. Когато се изправя на балкона на двореца сама срещу дулата на оръжията, хората до такава степен се стъписват от нейната смелост, че започват да крещят "Да живее кралицата!.."

Животът на Мария-Антоанета е драматичен. Това е историята на една жена, чиято душевност, всъщност не познаваме. Онова, което още не знаем за нея е, че тя е имала близки хора, за които не обичала да се знае - пазела ги ревниво близко до себе си. Във враждебното й обкръжение, където била наричана с ненавист "австрийката", кралицата имала нужда от свои доверени хора. Една от тях е била Роза Бертен - нейна модистка в продължение на 20 години. Т.е. през целия живот на Мария-Антоанета във френския двор, до екзекуцита й, когато тя още не е навършила 38.

Младата Мария-Антоанета

Мария-Антоанета пристига във Франция през 1770 г. Скоро след това й представят младата Роза Бертен, която вече е достатъчно известна модистка и има собствен магазин.

Роза Бертен

Дамите от "Версай" ползвали услугите й я препоръчали и на кралицата. Мария-Антоанета харесала стила на Роза - той се отличавал с елегантност, в леко екстравагантен за времето маниер. Това напълно й допаднало. От своя страна, Роза Бертен се постарала да създаде за нея такива тоалети, че с тях Мария-Антоанета да се превърне в образец за подражание от всички модни дами в Париж.

Най-популярният портрет на кралицата, на художничката Елизабет Виже-Лебрен

Роза Бертен е автор на моделите с овални поли, достигащи до 3-метра широчина, в които жените изглеждат величествено.

Рокля, изработена от Бертен

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

За да "извиси" още повече дамите над кавалерите им, и по този начин да им придаде превъзходство, модистката измисля прическите с високи и сложни форми.

Различни модели прически на Бертен

Проектите за фризура на Роза Бертен се спазвали стриктно от придворния коафьор Леонар. Тя лично настоявала да види резултата, защото гледала на женската глава като завършек на ансамбловото изпълнение на нейните модели. В един момент Роза Бертен започва да прави и прически, и се оказва доста изкусна и в това. Нейна е идеята за прическите "а ла фрегат".

Прическите "а ла фрегат"

През 1870 г. Роза Бертен рязко сменя стила си. Вместо разкошните, тежки и помпозни рокли, започва да прави по-семпли и леки рокли с платове в нежни тонове. Променя и модата в прическите - огромните "куполи" заменя с леки кокчета с къдрици. Портрет на кралицата в новия й стил обаче никак не се харесал на повечето съветници в двора - те счели, че този й вид я принизява да простолюдието. Портретът на Мария-Антоанета в бяла муселинена рокля, е буквално "свален от стената".

Портретът на Мария-Антоанета, който бил приет като "семпъл"

В същото време я обвиняват в разточителство за дрехи и бижута. Заплитат я в интрига с неин враг, който подведен от придворни злонамерени лица, бил накаран да закупи авансово скъпа диадема за кралицата. Мария-Антоанета научава за това последна.

Роза Бертен

Роза Бертен е човекът, който чрез някои свои клиентки, придворни дами, научава каква е истината и разплита интригата, целяща да уязви кралицата.

По поръчка на Мария-Антоанета, модистката започва да изработва и кукли с образа й, за подарък на роднини и близки на Нейно Височество. С помощта на тези кукли Бертен прокарвала и новите си модни тенденции. Куклите скоро станали известни в цяла Европа.

Една от куклите-подаръци

По време на Френската революция, изплашена от събитията и заради популярността си като близка до френския двор и лично на кралицата, Роза Бертен бяга в Лондон. Остава в английската столица до смъртта си. Умира на 66-годишна възраст.

Еми МАРИЯНСКА

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Първата по рода си модна изложба в Лувъра - ода за пищната история на висшата мода

Изложбата Louvre Couture предлага нов поглед към декоративните изкуства през призмата на съвременния моден дизайн

София посреща седмото издание на международния фестивал за дизайн МЕЛБА

Акцентът върху световните тенденции идва с международния симпозиум Мелба (02.11), който предлага лекции на забележителни специалисти със световна кариера в областта на дизайна, илюстрацията, продуктовия дизайн, кураторската работа

Изложбата "Преглед на българския дизайн" изследва живота на изображението и копията му различни печатни медии

Поредицата по традиция поставя началото на ежегодния фестивал за дизайн МЕЛБА (1-10 ноември 2024)

Дизайн, дизайн и пак дизайн!

Билетите РАННО ПИЛЕ за международния симпозиум за дизайн "Мелба" са вече в продажба

Седмото издание на международния фестивал за дизайн МЕЛБА се завръща с разнообразна програма

Десет дни изложби, творчески работилници, дискусии и еднодневният симпозиум МЕЛБА ще предложат и тази година организаторите от Комплект

Събират корици на въображаемото градско списание The Sofianer в изложба

"Култовото списание The New Yorker със своя градски дух и класическа визия дава началото на глобално движение, в което градове от цял свят правят своите въображаеми корици