ВЪЛНУВАЩА КОЛЕКЦИЯ
"Магията на керамиката" в Казанлък
Изложбата е от 21 октомври 2021 до 9 януари 2022 в "Музей на розата" към Исторически музей "Искра"
Редактор : / 3453 Прочита 0 Коментара
Никола Пенев. Ажурен съд, порцелан с емайлова украса. Музейна сбирка на НХА. (Снимка Росен Тошев)"Магията на керамиката", изложба керамика от Музейната сбирка на НХА
21 октомври 2021 - 9 януари 2022
"Магията на керамиката" - Казанлък
Откриване: 20 октомври (сряда), 17:30 часа "Музей на розата" към Исторически музей "Искра" Казанлък, Парк "Розариум", ул. "Войнишка" № 1
С Фестивал на съвременната българска керамика се открива новият изложбен сезон в галериите на СБХ
Изложбата "Магията на керамиката" е съвместен проект на Национална художествена академия, Художествена галерия - Казанлък и Исторически музей "Искра" (гр. Казанлък). В експозицията са представени керамични предмети, дело на преподаватели и възпитаници на Ателието по керамика (дн. Катедра Керамика) в Националната художествена академия в периода от 1904 г. до края на 40-те години на миналия век.
Неизвестен автор. Ваза, фаянс. Музейна сбирка на НХА. (Снимка Росен Тошев)
Неизвестен автор. Ваза, фаянс, ангоба. Музейна сбирка на НХА. (Снимка Росен Тошев)
Керамичните произведения са част от една от най-старите колекции в Музейната сбирка на висшето училище - Колекция "Керамика".
А. Гаджев. Бъклица, 1912, фаянс, надглазурна декорация. Музейна сбирка на НХА. Снимка Росен Тошев
Включените в изложбата керамични предмети представят в технологично отношение разнообразните декоративни техники (подглазурна и надглазурна декорация върху порцелан и фаянс, глазурна и майоликова декорация на местни червени и светлоизпичащи се локални глини и фино каменинови глини), отразяващи художествените възгледи на основателите и първи преподаватели в специалността - професорите Стефан Димитров и Стоян Райнов.
Неизвестен автор. Стомна, фаянс, надглазурна декорация. Музейна сбирка на НХА. (Снимка Росен Тошев)
Със своите безспорни художествени качества, тези ранни произведения се оказват ключов фактор в развитието на художествената керамика в страната, не само през първата половина на ХХ век, а и през следващите няколко десетилетия.
Изложбата е част от програмата на Националната художествена академия във връзка с отбелязването на нейната 125-годишнина.