Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Красиви и креативни филми за дизайнери

Красиви и креативни филми за дизайнери

Вероятно един от най-популярните филми на тази тематика е филмът на Гари Хътсуит от 2007 г. "Хелветика". Но е факт, че по темата са правени още много такива ленти, от които човек може да почерпи много вдъхновение - от документални разкази за известни дизайнери и майстори до такива за майстори на уличната фотография. Ето един списък с една малка част от най-добрите филми, на които всички дизайнери могат да се насладят през свободното си време. На порталния сайт designers.watch можете да намерите още много подобни аудиовизуални истории, както и препратки към сайтовете, където те могат да бъдат гледани.

Иймс: Архитектът и художникът* (Eames: The Architect and the Painter)

Съпрузите Чарлз и Рей Иймс са може би най-известните американски графични и индустриални дизайнери, които изцяло променят облика на съвременната архитектура, фотография, както и тенденциите в дизайна на мебели. През 1956-а те се прочуват със своя по настоящем легендарен стол от дърво и черна кожа, а последното творение, с което историята ги помни е техният Иймс диван, което влиза в производство през 1984 г. През своя забележителен живот те успяват да заснемат 125 кратки филма, много от които носят почти детинско и "игриво" усещане. Рей и Чарлз Иймс често намират вдъхновение в детските играчки, което си личи и в продуктите им, най-вече заради избора на основни цветове и опростен дизайн с преобладаващи заоблени ръбове.

* - Преводът на заглавията в статията не е официален.

Легендарният стол "Eames lounge and ottoman"

Диванът "Eames sofa"

Дизайнът е едно цяло: Лела и Масимо Винели (Design is One: Lella & Massimo Vignelli)

И в този филм става дума за съпружеска двойка, която в работата си мисли и твори като едно цяло. Лела и Масимо Винели са най-популярни с това, че внасят изтънченост в американската дизайнерска индустрия през 60-те години на миналия век. Тяхна е популярната карта на нюйоркското метро, както и дизайна на множество мебели. Документалните кадри ни разкриват задкулисни кадри от творческия процес на известното дуо.

Визуална акустика: Модернизмът на Юлиус Шулман (Visual Acoustics: The Modernism of Julius Shulman)

Някои от вас може да са чували за Шулман, а други - не. Той е фотограф, който снима модерна архитектура и в неговите кадри сградите изглеждат така, сякаш са скулптури. Творбите му успяват да аправят известни много архитекти - като Франк Лойд Райт и Франк Гери, например. Този филм ни представя интервюта с различни дизайнери като в него присъстват кадри и със самия фотограф.

Шрифт (Typeface)

Действието на този документален филм се развива в едно студио в щата Уисконсин и проследява живота на няколко класически дизайнери, които се занимават с изкуството на високия печат. Музеят за печатно изкуство Хамилтън е ръководен от двама пенсионирани майстори, които са посветили целия си живот на този вече почти изчезнал занаят, който е в апогея си през 50-те и 60-те години на миналия век, след което бива изместен от навлизането на дигиталните технологии.

Бил Кънингам Ню Йорк (Bill Cunningham New York)

Лентата е посветена на прочутия уличен фотограф от Ню Йорк, който ни напусна миналата година. Историята проследява кариерата на ветерана от "Ню Йорк Таймс", която се развива в продължение на над 40 години, прекарани в снимане на модата по улиците на американския град. Филмът е правен по времето, когато Бил Кънингам е на 80 години и показва колко скромен човек е той, въпреки факта, че работи в сферата на модния бизнес. Фотографът успява по уникален начин да запечата различни модни течения - независимо дали става дума за грозен коледен пуловер или обувки с висок ток на точки - и така да поднесе цялата серия от избрани фотографии на едно място, че, под формата на своеобразен колаж, тя да въздейства на зрителите като едно цяло произведение.

Печатай: Филмът за високия печат (Pressing On: The Letterpress Film)

Този документален проект още е в процес на заснемане, тъй като средствата за него се набират чрез платформата на Kickstarter. Целта му е да отрази оцеляването на типографския печат до наши дни чрез поредица от интервюта с хората, които поддържат това изкуство все още живо и предават знанията си на следващите поколения. Филмът има и официален сайт, който можете да разгледате тук.

Източник: HOW

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Седмото издание на международния фестивал за дизайн МЕЛБА се завръща с разнообразна програма

Десет дни изложби, творчески работилници, дискусии и еднодневният симпозиум МЕЛБА ще предложат и тази година организаторите от Комплект

Събират корици на въображаемото градско списание The Sofianer в изложба

"Култовото списание The New Yorker със своя градски дух и класическа визия дава началото на глобално движение, в което градове от цял свят правят своите въображаеми корици

Компютърните платки като изкуство - Елиас Симе и инсталацията му на Венецианското биенале

Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery

Невероятната инсталация "Стоманена трева" за първи път извън Франция на SOFIA LIGHTS

Четвъртото издание на фестивала за имерсивни арт инсталации ще се проведе между 25 и 28 юли 2024 (включително) в парк-музей "Врана"

Студенти от Националната художествена академия представят инсталация от близо 200 кг дрехи в София

"Морски свят" е създадена от студенти първи и втори курс "Моден дизайн" с помощта на колегите им от специалност "Сценография"

Хонконг представя изложба на графичния дизайнер Хенри Стайнър

Художникът е автор на логото на известния Jockey Club в Хонконг, както и на логото на HSBC, която заедно с още две банки издава банкноти в обращение на територията. Графиките му са познати както на жителите на Хонконг, така и на туристите, но мнозина не знаят, че те са дело на един човек