СВЕТОВНО ИЗКУСТВО
Дивите рози в стаята на Ник Кейв
“Stranger than Kindness”: в Националната библиотека на Копенхаген може да бъде видяна изложбата за живота и работата на Ник Кейв. Тя ще продължи до февруари 2021 г.
Автор : / 2234 Прочита 1 Коментара
Реконструкция на кабинета на Ник Кейв, създаден в сътрудничество с художниците Иън Форсит и Джейн Полард. Създаден с инвентар, артефакти и снимки от личния кабинет на музиканта, включително цялата му библиотека. (Снимка: Royal Danish Library)Космосът на Ник Кейв е опръскан със собствената му кръв и разкъсани страници от книги.
На английски език cave означава пещера. Изложбата "Stranger than Kindness" ни развежда из душевните пещери на музиканта Ник Кейв. Изложбата в Копенхаген включва oсем страхотни инсталации с повече от 300 предмета, които създават пътешествие в сложния творчески свят на музиканта, разказвача и културната икона Ник Кейв.
Той отдавна спомена, че иска да направи нещо, което да представи живота и работата му. Малко са хората, които биха имали смелостта да признаят това на глас. И то в автобиографичен документален филм. Става дума за филма "20 000 дни на Земята".
Този месец в Дания неговото желание се изпълни. Stranger than Kindness е огромна по своята стойност изложба, защото тя показва четирите десетилетия творчество на един от най-радикалните и оригинални музиканти в света на музиката.
Ник Кейв е освен музикант, автор, певец, композитор, автор на саундтраци, но и човек на писмата. Благодарение на колаборацията с Arts Centre Melbourne в неговата родна Австралия, в Кралската библиотека на Копенхаген може да бъде видян архивът на Кейв.
Черният диамант (Black diamond) е модернистична пристройка към Кралската библиотека на Дания, тя е изработена с черно гранитно покритие и неправилни ъгли. Широка остъклена "пропаст" разцепва сградата на две. Не е случайно, че Черният диамант събира в едно огромния артистичен свят на нешлифования черен диамант Кейв.
В изложбата са включени ръкописни текстове, фотографии, видеоклипове, сценография и произведения на изкуството. Една мултисензорна пътека ни разхожда из 8 стаи, всяка от които се занимава с различни теми от многоликото творчество на 62-годишния Ник Кейв.
Ник Кейв е творец с маниакално производство на творчество в различни посоки. Затова неговият свят изглежда безкраен. В което и пространство или предмет, свързани с него да се потопите, усещането ще бъде за неизмеримост.
Тук, Черния диамант, наистина е пещерата на Кейв: мултивселена, съществуваща в хармония между буквите в писмата, кръвта му, фигурите, рисунките, инструментите.
Изложбата изглежда като детективска възможност за всеки зрител да претърси предадените от Кейв улики и предмети на артистичността, да ги преобърне с главата надолу, да отлепи всички съществуващи слоеве между тях и да достигне до нещо наистина Голямо.
Но не е задължително дори да се дълбае. И само на пръв поглед изложбата причудлива и изненадваща - и без дълбоко гмуркане, човек може да стане съучастник с Кейв.
Предметите, представени в тези 8 пространства в Кралската библиотека на Дания изглеждат толкова много, толкова подробни, че се питам дали наистина домът на Кейв в Брайтън не е останал празен докато трае експозицията?
Гмурвайки се в космоса в пещерата на Кейв, можете да видите всякакви особени записи, видеоматериали, звукови записи, лични предмети. Дори истинският кабинет на Ник Кейв е възпроизведен: дървеното бюро, коженото кресло, купищата книги, всичко, както е в дома му в Брайтън.
Там ще видите пишеща машина с малки ръкописни бележки наоколо. Когато Ник Кейв не пише текстовете си с химикалка, той ги пише на тази пишеща машина.
Купчина книги в Западен Берлин
Има легенда, в която се твърди, че в началото на 80-те в Западен Берлин Ник Кейв е скривал текстове на песни в пишеща машина, които по-късно излизат в неговата книга "И магарето видя ангела". Тогава той се е подвизавал да живее при различни негови приятели, обграден от купчинки книги, разкъсани страници от Библията, картини на светци, снимка на Елвис и три кичура от косата му, купени от битак в Берлин. Тази обстановка е документирана в Копенхаген в едно от помещенията-инсталации.
Поне в младата си възраст Ник Кейв никак не изглежда да е бил минималист. Трупал е всяка изрезка от списания до пощенски картички. Съответно изложбата се занимава с колекционерската му страст. Някогашният студент по изкуства Кейв е създател и на ръчно изработени книги и колажи, които също можете да видите в Кралската библиотека на Копенхаген.
Скиците на Кейв от училищните години обикновено изобразяват голи жени, с широко отворени крака.
През 80-те години, когато Кейв обитава разделения град Берлин, от западната му страна, той понякога рисува със собствената си кръв. Тогава той е под силното влияние на хероина.
В изложбата се появяват всички етапи на дългата му кариера, още от годините на първата му група The Birthday Party. Над едно пиано пък виси снимка на Кейв с двамата му сина - Ърл и покойния Артур.
Междувременно, вече на 62, Ник Кейв се е отказал от ексцесивното. Остава само неговата героизация.