Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Коментари

Как хлЯбътЪ и кахърите ни станали от "буржоазно бЯли" - "бЕли"

ЕЗИК СВЕЩЕН НА МОИТЕ ДЕДИ

Как хлЯбътЪ и кахърите ни станали от "буржоазно бЯли" - "бЕли"

75 години от въвеждането на Правописната реформа в България

Отказ

Улеснения и привилегии за регистрирани потребители:

  • не си измислят и пишат прякори всеки път;
  • не въвеждат досадните символи от картинката за сигурност.

"Отпадат падежни форми, познати в руския език и се уточнява правописа на някои стари и нови думи в българския език." Аз откривам 2 грешки: Отпадат падежни форми, познати в руския език, и се уточнява правописЪТ на някои стари и нови думи в българския език. Явно реформата не е застигнала списващите.

Някой иска да живее в 18век..

Ало, абе, Вие от Дойче Веле ли копирате схоластиката и празноговоренето?!

И сега , ако направят реституция на пръвописа , от къде клавиши за да пишем ѣ, ѫ. А с това ъ накрая , вместо на един лист да събера всичко , става на лист и един ред , та да вдигна и въглеродния отпечатък...............

Но не съм съгласен с тезата, че промяната е довела до нещо негативно. Това трябва да се разгледа през призмата, че не съществува официален език, поне в Европа, който да не е претърпял реформа - официална или не, за последните 150 години. Нито английският е същият, нито френският, гръцкият и т.н. това че две букви са отпаднали от книжовния език е било напълно оправдано и авторът го признава. Затова и тезата е не на място.

Тука по новата норма за плурализъма се изказват секакви неграмотници! Тая реформа е престъпление срещу Езика, който пази Словесното Богатство, защото е заличила много корени, като морфологични елементи. МоЯТ съвет е: разговаряйте на диалектите си у дома, сред близки и особено с децата, за да предадете поне малко нататък!

В крайна сметка новият правопис е по-изчистен от стария. Широкото ъ е напълно излишно, обикновеното такова има същия смисъл. Ъ и ь в края на думите е също безсмислица, ако и да може да се говори за някакво отношение към звученето то е пренебрежимо малко. Е двойно е крива работа поначало, идеята му е да угоди и на тия които вместо я казват е и обратното. Е по-практично е всички да научат кога е я и кога - е. Реформата е пример как нещо добро може да дойде и от зла посока :-). Навярно е станало така защото разните овластени тук руски слуги не са и помисляли да се бъркат, те са били полуграмотни в най-добрия случай, и са оставили прилични хора да свършат работата.

"По-изчистенения правопис" е първа стъпка към профанизация !!! В смисъл загуба на качество, стил и пр. И май-важно: загуба на субстанция като диалекти и отричане/загърбване на цели наречия.

Язък! Още през 9-ти век са го направили, като са заменили глаголицата с кирилица.

Донякъде е така, профанизацията е била цел за да могат писанията на овластените довчверашни полуграмотни селяни да изглеждат по-малко неграмотни. Но като резултат правописът сега е по-чист без езикът да е загубил каквото и да е от промяната, така че е направена добре. Не му е работа на правописа да предлага алтернативи за всякакви диалекти, работа на говорещите на диалект е да се научат да говорят правилно.

Подобряването на езика или по-просто казано - неговото развитие е хубаво нещо, но е дошло време наистина да се борим за него. Какво ще кажете за: - “а-кането” - много от хората, които гледаме по телевизията и слушаме по радиото заменят звука “я” със по-лесния за произнасяне звук “а”. Такива са примерите за: председатела, говоритела и безброй други; - Вторият дразнещ пример е за “ме-кането” в думи като ходим, говорим, работим и много други; - Като трети пример, но според мен трябва да е на първо място е “уъ-кане” вместо използването на чистия звук “л” или наричано още Пернишко “уъ”. Най-досадното е, че го чуваме ежедневно от ефира на bTV, в прогнозата за времето, където една пубава говорителка ни предвещава, че ще бъде суънчево, обуъчно или мъгуиво. Наистина някои се стараят да го смегчат, мислейки, това им дава някакъв чар, но по-добре е да попитат Сашо Евров, как е реагирал покойният вече Стефан Данаилов, като му е чул пернишкото “уъ” - дал му е една седмица да оттърве от него иначе да напусне класа му. В националната ни телевизия нещата стоят по добре - само при някои провинциални репортери се промъква пернишко “уъ”. Но там може би все още глобяват говорителите за всяка допусната грешка в ефир - не знам, но са много по-добри. Може би влиянието е дошло от управляващите - 1944-1956 преобладава македонско мнозинство, заместено от шопско такова, та и до сега?

Само не тая тема защото се сещам как спортните журналисти се гаврят с езика ни.

Третият ти пример не е коректен. Свързан е с широко разпространен говорен дефект. И аз го имам. Един от най-трудно лечимите говорни дефекти, ако не се вземат мерки до 7 годишна възраст. За съжаление родителите считат този говорен дефект за чар у децата си докато са малки. А после вече е късно

Съгласен съм - и аз имам познати, които са с такъв дефект. В примера, имам в предвид хората, които го придобива от подражание - те нямат дефект, но подражават и много от тях несъзнателно, като го чуват постоянно по телевизия и разио.

Двойното ѣ е най-българската буква. В руският език тя няма това значение, но в нашият обединява българите. Задължително трябва да си я върнем, за да има отново единство.

С тази реформа едно, че се реже жестоко бълграската езикова зона на запад, но и се слага началото на една необявена война срещи диалектното раноообразие и в самата България. За което бъдете проклети, мръсни болшевишки каскети и продажни руски аргати!

Да, съгласна съм с тебе. Българските диалекти са особено богати. Руският език е изключително беден и изключително еднакъв за такъв брой говорящи. . Имат много малко нюанси, но те са свързни само с удължаване или съкращаване на гласни или леки акценти.

Правилна реформа. Опростяването на правописа увеличава значително процента на грамотните хора. Съвсем друг въпрос е какво се случва след 1989 година и защо отново драстично се увеличава процента на неграмотните в България

ограмотява! Гоуем си!

По него време грамотните в БГ масово са смятали, че реформата я правят защото руските слуги са умствено изостанали и не могат да научат правописа, та идеята е била да бъдат улеснени. Вероятно това е била мотивацията, но резултатът е правопис който поне аз намирам за по-добър от стария, виж поста ми по-горе.

за френският правопис? Или са неграмотници защото пишат "Пежо" със седем букви - Рeugeot

е по-разбираемо...

Това е едно от хубавите неща които прави "новата власт". Езика трябва да е близо до хората, старите букви ги оставяме на историците и езиковедите. Една голяма глупост която трябва да отпадне е и пълният и непълният член. Вижте английският правопис колко е абсурден, отдавана се е загубила връзката между изговарянето и правописа. Ако се появи нова дума всички питат как се пише.

Просто научи кога се слага пълен и кога - непълен член (сбъркал си го поне веднъж в поста си :). Добре си е то така, дава повече шанс на четящия да оцени писалия. Фонетичната азбука не е непременно предимство. Тежкият български акцент когато българи говорят примерно английски или немски (тия, които имат тежък акцент а знаят езика добре) е резултат до голяма степен на това, че не искат да приоизнесат нещо което не може да се напише на български - а другите езици включват звуци които ги няма в нашата азбука. В този смисъл английският правопис помага. И разбира се е много по-лесно да се види неграмотен писач по spelling грешките, които прави.

Колко абсурдно би било да върнем старият правопис. Погледнето го от тази страна.

О разбира се би било ако не абсурдно то поне нелепо. Както казах в другите си постове намирам "новия" правопис от 45-а по-добър. Коментарът ми казва каквото казва, не прави намеци.

Разбира се! Щом масата е тъпа, мързелива и оскотяла до крайност, трябва всички да се нагласим по нея, за да ѝ е комфортно. Да въведем и 6 и 4, вместо ш и ч, а? ГрамотниЯТ човек е наясно, как, къде и кога да употребява пълен и кратък член. Това се учи, но както и в живота напоследък, всички се равняват по най-простите. Стандартът са те. Така са удобни.

в кочината всичко е възможно, даже внос на боклуци.хаха

Не се наврещя ей.

врещи машка ти кга турчина и го вре в задното отвърстие за три кинта на дунав мост.хаха

Марианска, това да не ти е в. Уикенд?

Тази реформа е най-гнусното, извършвано срещу българите!

"Букви като щ, ѣ, ю, я, ѫ са обявени за буржоазни, а ѣ и ѫ като символ на консерватизъм и великобългарски шовинизъм."

щото вѣрвѫшъ на пошлата фашистка пропаганда заляла Уикипедия, която е пъвоизточникът на статията.

защото реформата на правописа е факт, но не вярвах че и буквите ни са символ на политически тенденции. Половината ми съзнателен живот е минал в оная система. Простотиите им не ме очудват ама чак пък толкова като това с буквите..... И понеже те гледам че явно си спец по "фашизма" би ли писал тук какво означава НСГРП и вѣрвѫшъ ли че нашите букви имат нещо с нея

"Първо, въвеждането на реформата не спомага значително за ограничаване на неграмотността, и второ - довежда до отдалечаването на българския език от западните говори" Стига глупости...

за нова "реформа", защото мнозинството от говорещите по телевизиите , в НС , в държавните учреждения,( включвам и мин.председателя) , са много далече от правоговора. Жалко за всички тях, Директно казано - това са неграмотници! Срамота!

idio

я дай пример? и след това ми отговори: - трябва да говорим както пишем(очевидно изкуствено натрапено с реформа), или - писмеността е средство с което да се запише говора? как мислиш ?

Календар