БЪЛГАРСКИ НАРОДНИ ОБИЧАИ И ТРАДИЦИИ
На книжния пазар излезе книгата "Думам ти, щерко. Български празници и обичаи"
Авторката иска да "ориса" българите да харесват нашенската култура
Редактор : / 2157 Прочита 0 Коментара
Авторката на книгата - Анелия Милушева / Източник:БГкнига/Фабрика за книги/Издателство „Ракета“В София се състоя премиерата на книгата "Думам ти, щерко. Български празници и обичаи" на Анелия-Овнарска Милушева. Авторката избрала деня на св. Анна не само заради това, че е именячка, но изащото този ден в народните поверия се свързва с вещите в познанието магьосници и вещици. Милушева се чувствала посестрима с тях, защото искала да "ориса" читателите с обич към нашенските традиции и култура. Тя събра на една сцена редакторите на изданието - Петя В. Димитрова и Ина Пачаманова, талантливата певица Пирина Христова, виртуозния Виктор Джоргов и внучките на "Бистришките баби".
Авторката на книгата - Анелия Милушева / Източник:БГкнига/Фабрика за книги/Издателство „Ракета“
"Според традиционната ни култура Нова година може да бъде почти всеки голям празник. Нова година е Симеонов ден, когато се полага зърното в земята. Нова година е и Гергьовден, когато започва лятната част от годината и всички трябва да излязат по полето и да се трудят. Нова година може да бъде и Димитровден, когато започва зимната част от годината. Аз съм започнала с Васильов ден, защото така е прието календар днес да се прави, от първи януари.", казва авторката на книгата.
"Тя представя етнологията в приятна и достъпна приказка. Превръща научните текстове в леки, увлекателни и цветни като самата нея", казва за книгата редакторът на изданието - гл. асистент в катедра "Етнология" на СУ "Свети Климент Охридски" - д-р Ина Пачаманова, и допълни:
"Днешните практики не са автентични и няма как да бъдат такива, защото не са осмислени по същия начин. Не слагаме на празничната си трапеза това, което сме произвели, и не го правим с мисълта да си осигурим още повече от него през следващата година. Но въпреки това ние сме свързани с предишните времена и хора, те са нашите корени. А корените ни дават опора, спокойствие и близост с предците ни. Важно е да предаваме тази опора и на децата си, да ги научим да я търсят и да се уповават на нея. Точно това прави и Анелия с книгата си ", каза на премиерата на книгата д-р Пачаманова.
Източник: БГкнига/Фабрика за книги/Издателство „Ракета“
Източник: БГкнига/Фабрика за книги/Издателство „Ракета“
Източник: БГкнига/Фабрика за книги/Издателство „Ракета“