МИСИЯТА НА ДОБРОТО
Махатма Ганди и българските му последователи: Бъди ДОБРОТО, което искаш да видиш в света
Роди се общността на добрите хора - фейсбук страницата Dobrite.bg - дело на млад български лидер
Редактор : / 1455 Прочита 0 Коментара
Снимка: Dobrite.bgФейсбук страницата "Добрите българи", създадена преди близо 7 години, на 9 март 2013 г., прерастна в общностна медия на доброто Dobrite.bg, съобщиха създателите й, начело с журналиста Момчил Цонев.
Мото на "Добрите българи" е мисъл на Махатма Ганди:
"Бъди ДОБРОТО, което искаш да видиш в света."
Редакционната мисия на Dobrite.bg, казват създателите й, ще бъде да разказва за обикновените хора, които вършат всекидневно добро, не за известните личности или за личните успехи без принос за обществото. Създателят й Момчил Цонев определя Dobrite.bg като "общностна медия за доброто", защото няма да бъде просто новинарска медия, а медия и общност в едно. Dobrite.bg ще функционира чрез споделеното създаване.
Една идея (идеята за Доброто) обединява общността, която споделено допринася за медията - като отворения код в софтуера, но на ниво медия, разказва Момчил Цонев. Dobrite.bg ще се развива с нулева търговска реклама и финансиране от проекти.
Още от самото си начало през 2013 г. създателят на страницата - Момчил Цонев решава чрез "Добрите българи" да търси "Кои са вашите герои, кои според вас заслужават да бъдат наречени Добрите българи! Споделете с нас примери за онези българи, които с добротата или с успехите си са направили нещо повече за своята общност, за своя град, за своята страна!".
Dobrite.bg ще следва и световната концепция за гражданска журналистика, журналистиката с участието на граждани, заради силния й заряд - приобщаването на обществото в създаването на медията.
Моделът на Момчил Цонев за споделеното създаване на медията "Добрите българи" вече е срещнала първите си приятели и съмишленици: хостинг компанията "Superhosting" подкрепил създаването на Dobrite.bg чрез предоставянето на хостинг безвъзмездно. Лично създателят на Софтуерния университет Светлин Наков помага в разработването на сайта. Предстои създаването на екип от доброволци журналисти, като Момчил Цонев се е обърнал за съдействие към Факултета по журналистика на Софийския университет, където той е докторант по онлайн журналистика.
Кой е създателят на страницата: Момчил Цонев е журналист по образование и докторант по онлайн журналистика в Софийския университет. През 2019 г. беше избран за една от 10-те "Най-изявени млади личности на България" за 2019 г. от Международната младежка камара, както и в класацията "40 до 40" млади български лидери. Дейността му е изключително разнообразна - има новинарска медия за родния си град Габрово Daily, пише исторически книги в поредицата "Габрово - живият град", прави уличен фестивал 6Fest, стартира и събитие на живо "Нощ на историите", а през последните месеци събира лични, семейни, родови и селищни истории и стари думи в сайта Stornik.org.