ЗАГАДКИТЕ В СВЕТА НА ИЗКУСТВОТО
Старинна италианска фреска със скрит образ на Сатаната
Творбата е на повече от 7 века
Автор : / 7366 Прочита 0 Коментара
Образът на Сатаната във фреската на ДжотоНа пръв поглед в картината няма нищо необичайно, но при внимателно взиране се забелязва нещо като ехидна, или както се изразяват някои - "дяволска" усмивка. Фреската с инициалите на великия Джото ди Бондоне, посветена на смъртта на Франциск Асизки, се намира в базиликата "Св. Франциск" в гр. Асизи, Италия и привлича поклонници от цял свят.
Храмът бил построен в памет на Франциск Асизки, скоро след кончината и канонизацията му за светец.
Днес този шедьовър на архитектурата в готически стил - с бели колони и красиви галерии, е едно от най-посещаваните свети места в Италия.
Храмът и знаменитата базилика в Асизи, Умбрия - Италия
По време на земетресението през 1997 г. храмът, който в продължение на много години бил място за поклонение на християните, пострадал сериозно.
Наложило се да се проведат сериозни ремонтно-възстановителни работи. И точно тогава реставраторите забелязали, че върху фреската, на възраст повече от 700 години, се крие образът на... Сатаната?!?
След като творбата е подложена на анализ, ясно било забелязано изображението на лице, скрито в облаците, точно под образите на небесните ангели.
Дяволският профил за пръв път бил съзрян от експертката по Средновековна култура Киара Фругони. Тя публикувала описание на откритието си в сп. "St.Francis art history", и дава следното пояснение:
"В Средните векове са считали, че демоните живеят в небето и могат да възпрепятсват Възнесението на човешките души в Небесата. Възможно е присъствието на Сатаната да символизира именно това схващане".
Скритият образ в картината на Андреа Мантеня
Известно е, че много средновековни художници са използвали в творбите си скрити знаци. Първите такива "зашифровки" на образи се появяват в Европа в средата на 15-и век. Така например в картината на Андреа Мантеня "Св. Себастиян" /1480-1485 г./, има конник на бял кон, скрит в облаците.
Скритите фигури и символи в картините не били рядкост и през епохата на Ренесанса. Особено в картини с религиозен характер.
"Исав и Исак" - друга фреска на Джото ди Бондоне /1295 г. /
Джото ди Бондоне е считан за един от родоначалниците на италианския Ренесанс от самия му зародиш. Негови фрески има в много църкви в Италия, а от портретите му най-голяма известност имат живописните му платна, посветени на Св. Франциск.
Еми МАРИЯНСКА
Снимки: thevintagenews.com