Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Нощта" от Димитър Илиев - опит за задочен диалог

ЧАСТИ ОТ ОТМИНАЛ СВЯТ

"Нощта" от Димитър Илиев - опит за задочен диалог

Изложбата е от 13 до 23 март в Галерия "Стубел"

Димитър Илиев (Източник: Галерия "Стубел")

Още

Камен Старчев и "Kорабът на Калигула" в Галерия "Стубел"

Камен Старчев и "Kорабът на Калигула" в Галерия "Стубел"

Човешката памет е крехка, изменчива, избирателна, а забравата е постоянната спътница на информацията, с която сме затрупани. Как отсяваме, кое помним и защо, кое се скрива, изтласкано навътре в съзнанието и чака да се появи или да изчезне завинаги?

В опита си (може би отчаян) да запазим части от един отминал свят, който пластовете време неумолимо затрупват, се надяваме, че той може да бъде съхранен и разпознат от тези след нас през изкуството, през неговото съпреживяване.

Възможност да осъществим този опит е "Нощта" - изложбата живопис на Димитър Илиев. Бихме могли да я разчетем като една от частите на голямата картина на протичащото време. Също картина на отминалото, без което настоящето не би било цялостно. Тя е и опит разговорът, общуването с творбите да продължи през времето, а защо не и задочният диалог с техния автор.

Галерия "Стубел"

Художникът Димитър Константинов Илиев (1959-1992) вече е почти забравен от съвременниците си. Той остава съвсем непознат за следващите поколения. Въпреки това, картините, които е създал, свидетелстват за силата на таланта му.

Димитър Илиев е част от артистите, които преработват енергията и драматизма на 80-те и началото на 90-те години на 20 век в творчество, изпълнено с мрачни предчувствия, но и с очакване, с надежда. Той рисува усилено, създава една от първите частни галерии в дома си. За краткото време на своя 33-годишен живот художникът показва в работите си зрялост и неспокоен, търсещ новаторски дух.

В посмъртния каталог от 1992 г. с негови творби и текстове за него Мая Гоева пише: Димитър Константинов Илиев бе един от младите, но надраснали възрастта и оставили ни неочаквано като зрялост живописно творчество автори. Продуктивността му като творец бе повече от изненадваща. Освен редицата живописни платна, той правеше и многобройни рисунки.

Още

"Добрите намерения" на Атанас Парушев  в Галерия "Стубел"

"Добрите намерения" на Атанас Парушев в Галерия "Стубел"

Димитър Илиев рисува често в нощната тишина. Нощта, времето на непрогледния мрак, на драматичните терзания на душата, на страстта и самоунищожението, времето, когато черното се сгъстява до степен да произведе светлината, времето, което не му достигна да продължи.

В същия каталог изкуствоведът Чавдар Попов казва: Не знам дали баналната истина, че ние оценяваме истински някого едва след смъртта му, има някакво значение за Димитър Илиев. Но едно е сигурно - отивайки си от нас във възраст, която за други може да бележи едно начало, той остави творби, които без преувеличение му отреждат трайно и достойно място в нашето съвременно изобразително изкуство.

Макар творческият му път още в началото да е прекъснат от смъртта, днес, три десетилетия по-късно картините на Димитър Илиев въздействат все така интензивно, продължават да излъчват своята мрачна мощ и напрегнатост, да предизвикват емоция и размисъл.

Димитър Илиев (Източник: Галерия "Стубел")

Изложбата "Нощта" е посветена на неговата памет. Тя е също и шанс творчеството му да бъде припомнено, да бъде преоткрито от младите, да присъства, да бъде изследвано, да не бъде забравено. Кураторите Надежда Олег Ляхова и проф. Станислав Памукчиев, когото художникът счита за свой учител, са подбрали негови творби от фондовете на НХГ и СГХГ.

Силвия Чолева

Димитър Константинов Илиев е роден на 23 септември 1959 в София. Завършва живопис през 1984 г. Същата година започва да участва в Общи художествени изложби на Съюза на българските художници. Работи в областта на живописта и рисунката. Прави изложби в Добрич (1985), Албена (1986), София (1991, 1992), Есен, Германия (1990), Мец, Франция (1991), Анжер, Франция (1991).

Негови творби се намират в Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, държавни галерии в страната и частни сбирки в Германия, Франция, Италия, Гърция, Кипър и др.

Починал в София на 22 октомври 1992.

Обличането в понятия, изразяването с думи по-скоро би отдалечило, отколкото улеснило разбирането на картините на Димитър Илиев. Не разпознаването, а емоционалното съпреживяване, потапянето в мистериозната семантика на цвета, на живописната тъкан са начинът за навлизане в същността на творчеството му. Навлизане в непознати и странни пространства, където духът трескаво търси отговорите на собственото си движение и проявление.

Сложен като интелектуална и психическа нагласа, с интуиция за стойностното в изкуството, рисувайки биографията на неспокойния си дух, Димитър Илиев достигна до свои изводи, намери свое място и позиция, своя образност. Образност, провокирана и коригирана от интелектуално начало и подплатена с дълбочината и силата на емоционалната му природа. В този смисъл той изживява себе си чрез материала и материализира съзнавани и несъзнавани импулси.

Още

Едно "Късно море" на Мими Добрева в Галерия "Стубел"

Едно "Късно море" на Мими Добрева в Галерия "Стубел"

Мотивът в картините на Димитър Илиев е само спомен и повод за трансформация, докато се превърне в психическа реалност, в "пейзаж" на психичното. Натоварена с вътрешна енергия, с болка и оголена чувствителност, тази живопис е драматична и експресивна, изтънчена и сетивна.

Движението на пластичните маси, тънките съпоставки и степенувания, напластяванията, неочакваните удари на черното и бялото, прорязванията на цвят ни правят свидетели на интензивен творчески процес. В "мачкането", в "мазането" на боята като че ли се възпроизвежда самият живот на материята, нейното зараждане, развитие и отмиране. Материята сякаш търси своята духовна същност, а духът преживява материалното си проявление.

Димитър Илиев (Източник: Галерия "Стубел")

Родени в малките часове, взели сила от нощта и очакващи с упование утрото, тези картини ни покоряват със сблъсъка и примирението на изначалните светлина и мрак, вечно и тленно, със силата на своето проникновение.

Биологичното време за Димитър Илиев бе кратко, но това, което побеждава времето, е усилието на духа да разшири границите си, да намери други измерения.

От посмъртния каталог на Димитър Илиев, 1992

Още

Пасторалният "Живот на село" на Васил Чакъров в Галерия "Стубел"

Пасторалният "Живот на село" на Васил Чакъров в Галерия "Стубел"

П.П.

По онова време - края на 80-те години, ахроматичната, черна живопис, бе част от въставането срещу стереотипите в масовата представа за "добра" живопис. Пиер Солаж и Петър Дочев бяха героизирани в надеждите на една нова генерация художници, жадни за приключения и ново преживяване в живописта, и след нея.

Жадни за живопис, в нейната психична и духовна откритост, в нейната самодостатъчност и абсолют. Заедно с Митака и Даниела Ляхова мечтаехме за среща с Петър Дочев. Бяхме си въобразили и пожелали съвместна алтернативна, радикално черна изложба. Изложбата "Ахрома" се случи много по-късно, със силното участие на Дани и Митака (посмъртно).

Димитър Илиев (Източник: Галерия "Стубел")

По повод гостуването на представителна френска изложба в София през 1993 година написах: "Пълно потапяне в магията Солаж, вибриране някъде между чужда воля и пулса в очите ми; проникване в дупка; съгласие на материя, пространство и време; светлина, която съм виждал само със затворени очи."

Зная, че Митака видя тази светлина... и остана в нея...

Февруари, 2023

СТАНИСЛАВ ПАМУКЧИЕВ

Изложбата живопис на Димитър Илиев (1959 - 1992) е от 13 до 23 март в Галерия "Стубел"

Още

Ретро-спекции на Румен Гашаров в галерия "Стубел"

Ретро-спекции на Румен Гашаров в галерия "Стубел"

Още

Пейзажи от Вселената на Васил Попов в Галерия "Стубел"

Пейзажи от Вселената на Васил Попов в Галерия "Стубел"

Още

"Вчерашни момичета - 2" в Галерия Арт Маркони

"Вчерашни момичета - 2" в Галерия Арт Маркони

Още

Вижте абстрактна живопис от колекцията на галерия ЛИК

Вижте абстрактна живопис от колекцията на галерия ЛИК

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Ре/-Еволюция на жените. Смяна на ролите"

Изложбата е от 30 април до 20 юни 2024 г. Откриване: 30 април, вторник от 18:00 ч. в галерия "Васка Емануилова".

"Портрет на госпожица Лизер" на Густав Климт беше продадена за 30 млн. евро на търг във Виена

Специалистите очакваха, че цената на незавършената творба ще надхвърли сумата от 70 млн. евро

"Времето да диша в картините ми": Петър Дочев - 90 години от рождението му

Изложбата е от 29 април до 6 юни 2024 в СБХ - зала "Райко Алексиев"

Монументално пано на входа на Театър "199" оживява с 3D мапинг

На 26 април между 21 и 24 часа ще оживее монументалната стенопис "Булгарплод" с автор Стоян Илиев

Маурицио Кателан нарисува мръсни и наранени стъпала на стената на венецианския женски затвор

Павилионът на Ватикана на Венецианското биенале бе в женския затвор на остров Джудека

Криминална история около "Портрет на госпожица Лизер" от Густав Климт?

Без отговор остават много въпроси преди началото на планиран аукцион, от който се очаква рекорден резултат от поне 50 милиона евро