Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Ние, врабчетата" - оригиналните илюстрации на Йордан Радичков в изложба за първи път

"НИЕ, ВРАБЧЕТАТА"

"Ние, врабчетата" - оригиналните илюстрации на Йордан Радичков в изложба за първи път

Рисунките от най-обичаната детска книга на автора ще бъде открита на 30 май с ново специално издание на книгата по повод 90 години от рождението на писателя

"Ние, врабчетата"* - оригиналните илюстрации на Йордан Радичков (Снимка: Галерия-книжарница София прес)

На 30-и май почитателите на творчеството на Йордан Радичков ще имат възможност да се срещнат за първи път с оригиналните рисунки на автора от най-обичаната му детска книга "Ние, врабчетата". От 19 часа в галерия-книжарница София Прес на ул. "Славянска" 29 ще бъде открита изложбата с над 20 оригинала, изобразяващи света и живота на добре познатите на няколко поколения читатели врабчета.

Оригиналите, които за първи път ще бъдат показани пред публика, представят някои от най-обичаните герои от книгата. Сред тях се нареждат прословутото Онова нещо, Юнашка фланелка, Краката му стърчат навън, смрадовранката с нейното френско списание от 1903 година, Дебелачко, кукувицата, Пешеходеца който си подсвирква с уста и още много други.

"Ние, врабчетата"* - оригиналните илюстрации на Йордан Радичков (Снимка: Галерия-книжарница София прес)

Посетителите на събитието ще имат възможност да научат повече за оригиналите и характерния стил на рисуване на Йордан Радичков от Антон Стайков.

Заедно с това, на откриването на изложбата ще бъде представено и новото издание на "Ние,врабчетата". За първи път от много години насам, то се появява на бял свят с твърди корици и прекрасен нов вид, дело на художника София Попйорданова.

"Виждате ли тая птича перушина, която се люлее и се мъчи да се задържи във въздуха? Тя лети самотно, оглежда се с надежда наоколо и пада все по-ниско и по-ниско. Много перушина се лее под небето и едно по едно перата ще притихнат долу, на земята. Понякога тих вятър ще премине на пръсти, ще ги повдигне и те пак си припомнят, че са летели някога, че са се къпали в синия въздух, гмуркали са се и са шумели весело. Но макар и долу, на земята, макар и мъртва, нашата птича перушина стои тъй, сякаш всеки миг ще се сепне в съня си, ще усети жива тръпка и ще полети отново".

"Ние, врабчетата"* - оригиналните илюстрации на Йордан Радичков (Снимка: Галерия-книжарница София прес)

"Ние, врабчетата" е втората детска книга на Йордан Радичков. За първи път тя се появява през 1968 година като още на следващата година произведението е отличено с наградата на Съюза на българските писатели.

Истинската награда и признание за "Ние,врабчетата" идват с множеството преводи на книгата на чешки, словашки, унгарски, полски, руски, финландски, италиански, немски, френски, корейски и много други езици, множеството издания в България и няколко поколения читатели, които отрастват с историите за смелите врабци. Заедно с това "Ние, врабчетата" е и най-дълго играната постановка в репертоара на Столичния куклен театър.

За "Ние,врабчетата" авторът споделя: "..Книгата е написана за деца и за възрастни и я обичам, защото в нея се разказва за врабчета. И смятам, че всички хора, преди да станат големи, да станат важни или да станат значителни, преди това са били врабчета".

Историите за птичата ривиера, какво представлява играта на врабчета, кой е страшилище за снежните човеци, може ли да сееш плашила, как се лети на заден ход, ходят ли врабчетата на училище, как се стига до Цариград, кой е Драги ми господине, за колко седмици суха храна е нужна, за да се стигне до луната и каква е оная точка в небето, която често забелязваме са една малка част от света на "Ние, врабчетата".

Откриването ще се състои на 30-и май от 19 часа в галерия-книжарница София прес. Изложбата ще може да бъде разгледана до 10 юни.

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

"Графика от Япония" във Варненската художествена галерия

От 26 юли до 21 август 2024 г. ще бъдат показани произведения, свързани с Международното биенале на графиката - Варна

Вежди Рашидов за колекцията си: Не можем да говорим за големите майстори на съвремието, без образците на старите

"Изкуството след XVI в., XVII в., XVII в. и XIX век е "сложна закачка", защото много от картините имат свой собствен живот", каза още скулпторът на откриването на изложбата "Западноевропейско изкуство XVII – XIX век" в галерия Vejdi

Руски музей е обвинен в "нацистка пропаганда" заради картина на беларуски художник

Музеят Ерарта има най-голямата колекция на съвременно изкуство в Русия

"Духът на стара София" е темата на деветия фестивал "КвАРТал"

Фокус ще бъде периодът на създаване на квартала - в началото на ХХ век, известен като търговския и бохемски квартал, докъдето е стигала емблематичната улица "Търговска"

"Без кръвни връзки" от Боряна Петкова

Откриването е на 25 юли, четвъртък, 18.30 часа в САМСИ (Софийски арсенал - Музей за съвременно изкуство)

Украинският график Константин Калинович представя "Моята зимна градина"

Експозицията ще бъде на разположение на жители и гости на морската столица до 13-ти август в ЗАЛА 1 на галерия Ларго, както и онлайн