Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Художествената академия с изложба в Имперския музей на изкуството в Пекин (галерия)

АРТ

Художествената академия с изложба в Имперския музей на изкуството в Пекин (галерия)

Експозицията е част от събитията "Пътят на коприната, среща по пътя на коприната. България - Китай"

Императорски дворец в Забранения град в Пекин (Снимка: Shutterstock)

В рамките на сключените междуинституционални споразумения между Национална художествена академия (НХА) и Китайска академия за изящни изкуства (CAFA) в Пекин ще се проведат поредица съвместни изложби под мотото "Пътят на коприната, среща по пътя на коприната. България - Китай".

Габровски котки 1, проф. д-р Николай Младенов, НХА (Снимка: НХА)

Първата изложба е показана в Имперския музей на изкуството в Пекин, разположен в Императорския дворец в Забранения град в центъра на китайската столица, която беше открита на 12 декември 2018 г.

Half Moon Pond Etching, Aquatint, 72 x 30 cm,2016/Велико Маринчевски (Снимка: НХА)

На откриването присъства делегация на НХА, начело с ректора проф. Николай Драчев, декана на Факултета за изящни изкуства проф. Светозар Бенчев, ръководителя на Международен отдел проф. Митко Динев, ас. Велико Маринчевски от катедра "Графика" и проф. Евгени Велев от Университета по библиотекознание и информационни технологии.

Конник I, проф. Любомир Каралеев, НХА (Снимка: НХА)

Автопортрет, проф. Десислава Минчева, НХА (Снимка: НХА)

През 2019 г. изложбата ще бъде показана в различни пространства в Китай, както и в София, като част от честванията на 70-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Китай.

Очите, проф. Маня Вапцарова, НХА (Снимка: НХА)

В изложбата на НХА са представени 39 преподаватели по отделни дисциплини и специалности в НХА и проф. Е. Велев от УНИБИТ.

Играчка „Баща и син”, проф. Божидар Бояджиев, НХА (Снимка: НХА)

Ярката индивидуалност на всеки от тях пълноценно се разгръща в разнообразието от теми, разработени в творбите, а богатият диапазон на използваните техники - от класическите живопис и графика до дигитален принт и смесени техники, допринася за пълноценната им художествена реализация.

Графична инсталация „Светия Убрус“ – I, II, III, IV, доц. Регина Далкалъчева, НХА (Снимка: НХА)

Участващите в изложбата преподаватели са представители на всички поколения в НХА - от утвърдените професори, завоювали свое достойно място в панорамата на съвременното българско изкуство, до съвсем младите асистенти, които са в началото на творческия си път, но са направили сериозни заявки за перспективно творческо развитие.

Всички те със знанията и уменията си изграждат творческия климат в Академията, възпитават бъдещите български творци, помагат им да развият творческия си потенциал.

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

"Истина беше..." - Лили Чаушева и Михаил Чаушев

Изложба от 26 март до 12 април 2024 в СБХ - Шипка 6, зала 1А

Изложба в Париж представя италианския фотограф Паоло Роверси

Ретроспективата в Пале "Галиера", където е Музеят на модата, е първата на жив творец. Тя представя около 140 снимки - наситени черно-бели портрети на Кейт Мос или Наталия Водянова, голи тела, мода

Георги Баев - изпепеляващата страст

Изложбата ще бъде открита на 21 март от 18:00 ч. в Галерия "Академия"

Третата изложба "Изкуство с увреждания" потапя посетителите в света на сетивата чрез 3D мапинг

"Настоящото издание на поредицата цели да направи една дигитална, създадена чрез 3D проджекшън мапинг изложба, изцяло достъпна за незряща публика", споделя авторът на проекта Полина Герасимова

Григор Ангелов и неговият "Прозорец"

Изложбата - живопис е от 18 до 30 март 2024 г. в Галерия "Париж"