АРТ
Художествената академия с изложба в Имперския музей на изкуството в Пекин (галерия)
Експозицията е част от събитията "Пътят на коприната, среща по пътя на коприната. България - Китай"
Редактор : Impressio / 2142 Прочита 1 Коментара

В рамките на сключените междуинституционални споразумения между Национална художествена академия (НХА) и Китайска академия за изящни изкуства (CAFA) в Пекин ще се проведат поредица съвместни изложби под мотото "Пътят на коприната, среща по пътя на коприната. България - Китай".
Габровски котки 1, проф. д-р Николай Младенов, НХА (Снимка: НХА)
Първата изложба е показана в Имперския музей на изкуството в Пекин, разположен в Императорския дворец в Забранения град в центъра на китайската столица, която беше открита на 12 декември 2018 г.
Half Moon Pond Etching, Aquatint, 72 x 30 cm,2016/Велико Маринчевски (Снимка: НХА)
На откриването присъства делегация на НХА, начело с ректора проф. Николай Драчев, декана на Факултета за изящни изкуства проф. Светозар Бенчев, ръководителя на Международен отдел проф. Митко Динев, ас. Велико Маринчевски от катедра "Графика" и проф. Евгени Велев от Университета по библиотекознание и информационни технологии.
Конник I, проф. Любомир Каралеев, НХА (Снимка: НХА)
Автопортрет, проф. Десислава Минчева, НХА (Снимка: НХА)
През 2019 г. изложбата ще бъде показана в различни пространства в Китай, както и в София, като част от честванията на 70-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Китай.
Очите, проф. Маня Вапцарова, НХА (Снимка: НХА)
В изложбата на НХА са представени 39 преподаватели по отделни дисциплини и специалности в НХА и проф. Е. Велев от УНИБИТ.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Играчка „Баща и син”, проф. Божидар Бояджиев, НХА (Снимка: НХА)
Ярката индивидуалност на всеки от тях пълноценно се разгръща в разнообразието от теми, разработени в творбите, а богатият диапазон на използваните техники - от класическите живопис и графика до дигитален принт и смесени техники, допринася за пълноценната им художествена реализация.
Графична инсталация „Светия Убрус“ – I, II, III, IV, доц. Регина Далкалъчева, НХА (Снимка: НХА)
Участващите в изложбата преподаватели са представители на всички поколения в НХА - от утвърдените професори, завоювали свое достойно място в панорамата на съвременното българско изкуство, до съвсем младите асистенти, които са в началото на творческия си път, но са направили сериозни заявки за перспективно творческо развитие.
Всички те със знанията и уменията си изграждат творческия климат в Академията, възпитават бъдещите български творци, помагат им да развият творческия си потенциал.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.