Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Графични рисунки от Станчо Веков в неговия "Родопски бележник"

В СЪРЦЕТО НА РОДОПИТЕ

Графични рисунки от Станчо Веков в неговия "Родопски бележник"

Изложбата е от 3 май до 19 май 2023 г. Откриване 3 май 2023, 18.00 в Галерия Дом на архитекта - Варна, ул. "Мусала" 10

Стоян Веков, "Около Бяла черква" (Източник: Галерия Дом на архитекта - Варна)

Още

Арт в сърцето на Родопите

Арт в сърцето на Родопите

"РОДОПСКИ БЕЛЕЖНИК е петата ми самостоятелна изложба с графични рисунки. Те са правени по време на туристическа експедиция през лятото на 1973 г., предприета с група мои колеги и приятели, по повод успешното завършване на висшето ни образование.

Бяхме привлечени от необикновената красота на легендарната планина и непокътнатото, все още тогава, архитектурното наследство на Българското Възраждане, което нямахме търпение да видим и проучим на място.

Инициатор за това приключение беше Петър Христов, светла му памет, с когото бяхме в една група в института и останахме приятели докрай. Като опитен турист, родом от Сливен и запален почитател на планините, той изготви маршрут, съобразен с нашите скромни възможности.

Галерия Дом на архитекта - Варна

Тръгваше се от Асеновград, с Асеновата крепост, през курорта Бяла черква и стария Римски път под връх Персенк, Чудните мостове/Ер кюприя и до Широка лъка, където Съюзът на архитектите имаше собствена туристическа база - архитектурен паметник, в която отседнахме.

Следваше Смолян, с кварталите Райково и Устово, бивши села, съхранили традиционната родопска къща от края на 19-ти век и завършваше при село Могилица, с прочутите Агушеви конаци/ малък и голям, истински български замъци, строени в средата на 19-ти век.

Още

Документалното кино се завръща в Родопите

Документалното кино се завръща в Родопите

Необичайната красота на Родопите с вековните иглолистни гори и обширни поляни бяха истинско откритие за нас и заедно с архитектурата на специфичната Родопска къща станаха предмет на моите графични бележки, дали наслова на настоящата изложба.

Представени са общо 26 рисунки, от които само две (принт на Църквата в Райково (оригиналът се намира в Йокохама, подарък за мой японски колега) и Камбанария на църквата в Райково (собственост на Пущарови), са показани във втората ми самостоятелна изложба ПЪТ КЪМ ХРАМА/2002, САБ- Варна, с храмове от пет страни и четири вероизповедания.

Макар традиционната българска архитектура да е неизменен предмет на изследване на всички мои пътувания, планината е тази, която ме завладя с цялото си многообразие и специфична красота, с някакво непознато чувство на близост, човешка мяра и благоговение.

От тук и превесът на природата, като обект на изобразяване във всичките й форми, състояния и изгледи: поляни, дървета, гори, пътеки, хълмове и върхове, фиксирани на prima vista, в мигове на съзерцание и в кратките престои между дългите преходи.

"Старият мост, Широка лъка" (Източник: Галерия Дом на архитекта - Варна)

Рисунките обичайно правех с туш и перо, но в случая, предварително избрах четка (китайска с бамбукова дръжка), вместо перо, може би интуитивно, предвид предстоящото потапяне в самото сърце на Родопите - една от най-зелените, и най-гостоприемни български планини, но със сигурност и под влияние на френския художник Фернан Леже (следвал архитектура в Кан), когото открих с графична серия фигуративни композиции, които силно ме впечатляваха с едрото третиране на формата и спонтанността на рисунъка.

Така, на природата са посветени две трети от рисунките, в т. ч. многообразието от дървесни видове, панорамни изгледи, скални феномени и малък зелен цикъл от моя роден край.

Колкото до архитектурата на традиционната Родопска къща, строена обичайно на стръмен терен, като дву- и три-катна, тя е пример за еко-архитектура, много преди днес да говорим за т. нар. зелена архитектура, архитектура в пълен синхрон с околната среда, като форма, мащаб и материали, която грабва с неподправена конструктивна искреност и логична простота на образа."

Доц. д-р арх. Станчо Веков

РОДОПСКИ БЕЛЕЖНИК

ИЗЛОЖБА ГРАФИКА НА СТАНЧО ВЕКОВ
Рисунки - туш и четка/картон

Галерия Дом на архитекта - Варна, ул. "Мусала" 10

от 3 май до 19 май 2023 г. Откриване 3 май 2023, 18.00

Още

Фотограф улавя малките вълшебни мигове в природата

Фотограф улавя малките вълшебни мигове в природата

Още

Изложението за съвременно изкуство в Париж започна с фокус екология и природа

Изложението за съвременно изкуство в Париж започна с фокус екология и природа

Още

"Далеч оттук..." - художникът Димитър Петров изследва любовта към природата

"Далеч оттук..." - художникът Димитър Петров изследва любовта към природата

Още

Да спрем войната срещу себе си - Ние сме/бяхме природа от Боряна Венциславова

Да спрем войната срещу себе си - Ние сме/бяхме природа от Боряна Венциславова

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Колекции за колекционери в Галерия "Арте"

Изложбата ще продължи до 11 май 2024 г.

Папата влезе в затвор във Венеция, там където се помещава павилионът на Светия престол

"Нека не забравяме, че всички имаме грешки, които трябва да ни бъдат простени, и рани, които трябва да бъдат излекувани", каза папата на група затворници и надзиратели

Изложбата "SOFIA URBAN ART" представя историята на графитите и уличното изкуство в София

Събитието е от 29 април до 31 май 2024 г., пл. "Св. Неделя" 7, Откриване: 29 април 2024 (понеделник) от 18 до 20 ч.

Френска журналистка постави "Съседите" сред петте най-забележителни павилиона на Венецианското биенале

"В сграда близо до моста "Академия", кураторът Васил Владимиров е създал набор от домашни интериори - като български дом, където истинските спомени се предават чрез високоговорители за преживените ужаси" казва френската журналистка Каролин Ру

"Ре/-Еволюция на жените. Смяна на ролите"

Изложбата е от 30 април до 20 юни 2024 г. Откриване: 30 април, вторник от 18:00 ч. в галерия "Васка Емануилова".

"Портрет на госпожица Лизер" на Густав Климт беше продадена за 30 млн. евро на търг във Виена

Специалистите очакваха, че цената на незавършената творба ще надхвърли сумата от 70 млн. евро