ВЕЧНОТО ИЗКУСТВО
Флорентинската мозайка - връх на живописното изкуство от камъни
Освен красива, тя е практически вечна
Редактор : / 5318 Прочита 1 Коментара
Старинна маса, изработена от мрамор и флорентинска мозайка. Фото: mtdata.ruФлорентинската мозайка векове наред буди възхитата не само на обикновените хора, но дори и на най-големите майстори на изобразителното изкуство. Тя датира от XVI век, когато веднага я кръщават "живопис от камъни". Самият Микеланджело я нарича "царицата на вечните картини".
И наистина, мозайките по тази техника сякаш не стареят, не горят - нямат "срок на годност", така да се каже. Ще се изненадате с помощта на какви инструменти става възможна тази красота.
Флорентинска мозайка. Фото: liveinternet.ru
Майсторите на флорентинска мозайка до такава степен са усъвършенствали да редят "пъзели", че между отделните пластинки не се вижда и тънък "шев".
За изработката на орнаментите е необходимо много точно да се подберат камъните - не само по форма, но и по състав и познания за цвета.
Маса с плот - флорентинска мозайка. Фото: aikido-mariel.ru
От секретите на най-добрите е известно, че примерно, за да се изобрази листенце на дърво, или цвете, те не подбират просто зелен камък, а такъв с тънки жилки на зеления цвят в него.
Флорентинската мозайка и до днес се използва за изработката на различни настенни платна, шахматни дъски, маси, бижутерски кутийки и прочее изящни картини, мебели и вещи.
Класическа флорентинска мозайка. Фото: bellezza-storia.livejournal.com
Исторически, голям принос за развитието на това елитарно изкуство имат Медичите.
През 1588 г. Фердинандо I ди Медичи открил ателие за изработването на изделия от полускъпоценни камъни.
Във Флоренция започнали да идват много майстори, които искали да изучат техниката на "живописта от камъни".
Старинна флорентинска мозайка - пано. Фото: bellezza-storia.livejournal.com
Медичите се чувствали горди с това изкуство, което придавало още по-голям аристократизъм и величие на династията им в очите на държавните глави на другите държави.
Днес изработката на каменните мозайки е улеснено от науката - извършва се с помощта на лазер, но в Италия все още съществуват работилници за ръчна изработка на флорентинска мозайка по старата технология - с автентичните инструменти от времето на създаването й.
Автентичната пила прилича на лък с тетива
За да се получи фрагмент в нужната форма, камъкът трябва да се подложи на пилене.
За целта се използва пила, наподобяваща лък за стрелба. Готовите детайли се залепват в картина с помощта на дървесни смоли.
Лепенето изисква изключителна сръчност
Готовите изделия, както вече споменахме, са практически вечни. А за красотата им, никога не е имало спор - те са истински връх в изобразителното изкуство.
Еми МАРИЯНСКА