СИЛАТА НА ИЗКУСТВОТО
Арт терапията - от Леонардо, през Казахстан, до Сан Франциско
Центърът "Creativity Explored" организира изложби и аукциони с рисунките на пациентите си
Редактор : / 1999 Прочита 0 Коментара
В ателието на „Creativity Explored”Бахтибек Талкамбаев е доктор на науките и изкуствата, арт-терапевт, художник, поет, учен и целител от Казахстан. Неговият опит в арт-терапията е отличен от ЮНЕСКО. Уникалният майстор на палитрата не само рисува картини, с които лекува болни хора, но и създава методики, чрез които пациентите му могат да се лекуват сами. На арт-терапевтиката си Талкамбаев посветил повече от 20 години.
За да усъвършенства методиката си, той изучил древни лечебни практики и изследвания на Леонардо да Винчи. И докато Талкамбаев е просто един уникален терапевт, то в Америка е организиран цял център за арт терапевтика, който вече 36 години помага на болни хора да подобрят начина си на живот и да живеят пълноценно, с надеждата за изцеление.
Бахтибек Талкамбаев пред една от лечебните си картини
Каква е идеята, върху която се полагат основите на арт терапията? - Още навремето Леонардо забелязал, че някои орнаментно-знакови фигури играят ролята на тайнствени послания към човека и представляват своеобразни "канали" за връзка с природата.
Общувайки по този начин с нея, човек придобива сили и енергия за работа.
Още Леонардо забелязал, че символите са "канали" за връзка с природата
Талкамбаев проучил тези наблюдения на Леонардо да Винчи и започнал да разработва собствена методика за въздействие чрез символи.
Първоначално пробвал терапевтиката си върху хора с психични разстройства, раково болни и наркозависими.
После започнал работа с деца.
"Всеки, който започва да рисува, придобива някаква вътрешна свобода и увереност, открива в себе си неподозирани творчески възможности и енергия за творчество!", казва Талкамбаев.
Според него чрез рисуването човек се освобождава от негативните си мисли, откъсва се от тях и всъщност това е ключът към подобряването на психо-физическото равновесие.
Едно от упражненията на експериментатора е да накара пациентите си да "запълват квадрат", като им казва:
"Нека рисува ръката ви, не умът!"
Терапия чрез "запълване на квадрати"
"Оставете само ръката да рисува!...", препоръчва на пациентите си Талкамбаев
Освобождавайки ума от мислите, които стоят в основата на здравословния проблем, според Талкамбаев, и пречат на тялото да се пребори с него, организмът започва крачка по крачка да се освобождава от бремето си.
"Простичка формула, която не изисква голямо усилие!", казва терапевтът.
По рисунките на своите пациенти, Талкамбаев разчита здравословния проблем, както и дали той започва да се решава.
Картините, според Талкамбаев, носят голяма информация за болния и неговата болест
На всяка следваща рисунка на когото и да било от пациентите си, Талкамбаев гледа като на крачка към промяната на жизнената формула на съответния човек.
Забележителните резултати от арт терапията, кара много хора да се обърнат сериозно към нея.
Арт терапията помага на много хора да намерят смисъл в съществуването си
Това особено много се отнася за хората, които страдат от нелечими болести и медицината е безсилна да им помогне.
Арт-терапията помага на тези хора да запазят психоемоционалния си баланс, като не мислят за болестта.
Пациент на центъра за арт терапия в Калифорния
През 1983 г. в Сан-Франциско, Калифорния, художничката Флорънс Кац и психологът Елиас Кац основават "Creativity Explored" - "студио за особен свят на особени хора", както кръщават те самите терапевтичния си център.
Пациент на центъра за арт терапия в Калифорния
За 35 години студията се превръща в малко арт градче с огромно ателие, в което хора с болестни проблеми творят картини, работейки за своето... здраве!
Пациент на ателието на „Creativity Explored”
Всеки ден в ателието на центъра се събират стотици хора от цял свят, които рисуват по групи, под контрола на специалисти-инструктори.
Болните в центъра „Creativity Explored” имат на разположение инструктори
"Creativity Explored" вече има зад гърба си много изложби и аукциони и дори такъв успех като да речем, че рисунката на един от пациентите на центъра била избрана за опаковка на продукт на знаменитата шоколадова фабрика "Recchiuti".
Арт терапията е помогнала на много хора да облекчат живота си на обречени, или хронично болни.
Центърът в Калифорния дава смисъл на такива хора да продължат да живеят не само с надеждата за изцеление, но и да изпитат радост от реализацията си в изобразителното изкуство.
Еми МАРИЯНСКА