КУЛТУРНИ ПРАЗНИЦИ
С интересни преживявания премина и вторият ден от фестивала "Магията на вятъра"
Театрални представления, творчески ателиета и VR филми ще види публиката и днес в третия ден на VI-ия Международен фестивал на изкуствата в Сливен
Редактор : / 608 Прочита 0 Коментара
Спектакълът "Ако си имаш змей домашен", режисьор, сценограф и кукли Мария Банова (Снимка: Петър Петров/ДКТ- Сливен)Успешно премина и вторият ден от VI-ия Международен фестивал на изкуствата "Магията на вятъра" - Сливен 2023.
Денят започна с представлението "Капитане, Капитане" на Държавен куклен театър Бургас, който очарова публиката със своята виртуозност и емоционалност.
Автор на представлението е Румен Николов, под режисурата и сценографията на Мария Банова. В спектакъла за това как се става капитан, участваха Неделина Роселинова и Делян Кьосев, а необикновеното пътешествие премина с музиката на Валерия Крачунова-Попова.
На Ларгото пред Община Сливен децата се потопиха в японската култура с представлението "Гон, малката лисица" на Арт ленд.
Приказката- моноспектакъл с участието на Юлия Коларов беше представена чрез една друга културна ценност на Япония, а именно, уличен театър "камишибай" или " театър в картини", особено популярна по време на депресията от 30 години и следвоенния период в Япония до появата на телевизията през 20 век.
Камишибай води началото си от японските будистки храмове където е имало свитъци с картини, които са били в помощ на монасите за разказване на истории. Камишибай в днешно време е част от стратегията за насърчаване на световен мир, свят в хармония и без оръжие.
Фабулата на "Гон, малката лисица" е определена като "трогателна приказка, в която резонира съпреживяване на самотния човек", приказката носи послание за невидимото добро, което си има лице. Приказката е определена като "ценно четиво за младите хора", също така, тя носи информация за японската култура и обичаи.
Драматизацията, сценографията и режисурата е Мария Банова в превод на Яна Дончева.
В ранния следобед минувачите по пешеходната зона на града се насладиха на "Живи статуи" на "Astons's Statues Mode" - компания, основана от Ащoн, която работи в жанра "жива статуя" над 10 години.
Това са актьори, базирани в Белгия и България, тръгнали от театъра изграждайки нашето портфолио пълно с различни интересни квалификации
Техните живи статуи, които са поредно и вече основно предизвикателство са забавни, сериозни, провокативни, но винаги силни и харизматични, носещи този специален хумор за уличното изкуство.
Във фоайето на театъра се прожектира филма от първата творческа лаборатория "Съвременните технологии на кукления театър" на СНЦ "МКТФ "Двама са малко - трима са много" и Рубекула ООД, предоставяйки възможност на зрителите да се докоснат до творческия процес зад кукленото изкуство, посредством очила за виртуална реалност.
Можеше да се види отблизо живота зад сцената в кукления театър, да се усети разходката в парка със семейството от "Пешеходна зона", да се превърнете в кукла и да се подгответе за представление!
Изживяването беше живо, пълноценно и абсолютно истинско!
Програмата на фестивала продължи и със спектакъла "Ако си имаш змей домашен" на Държавен куклен театър Сливен.
Какво е да си имаш змей домашен, разказаха режисьорът и сценограф Мария Банова, композиторката Валерия Крачунова-Попова и актьорите Андрей Иванов, Силвана Петрова и Яница Халачева.
Денят завърши с нашите приятели от Малко театро, Будапеща, Унгария със музикалния спектакъл "Непознатата звезда Курт Вайл".
Името на Курт Вайл е почти непознато в България, въпреки че е един от най-значимите театрални композитори на миналия век. Песните му са изпълнявани от Луис Армстронг, Ник Кейв, Стинг, Роби Уилямс, Доорс, Том Уейтс, Морис Шевалие, Ела Фицджералд, Лу Рийд, Франк Синатра, Джесика Ланг, Джули Андрюс, Лоте Леня, Тереза Стратас, Гизела Май, Уте Лемпер, Нина Хаген и можем да изброяваме още дълго.
Вайл пише опера, балет, театрална музика и истински шлагери. Живее в Германия, Франция и Съединените американски щати. Бурите на историята превръщат живота му в приключение.
Театрални представления, творчески ателиета и VR филми ще види публиката и днес в третия ден на Международния фестивал "Магията на вятъра" в Сливен, разказват организаторите от Държавен куклен театър - Сливен.
Програмата днес започна от 10:30 ч. с представлението "Джак и бобеното стъбло", като спектакълът ще бъде показан и в 12 часа в салона на театъра.
От 11 ч. в галерия "Нова" в Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" ще бъде представен романът "Тайният ключ или приключенията на Тит и Ярмина". В градския парк от 11:30 започват Детски творчески ателиета "Арт ленд".
От 16:00 във фоайето на театъра отново ще се прожектира филмът от първата творческа лаборатория ,,Съвременните технологии на кукления театър" на СНЦ ,,МКТФ ,,Двама са малко - трима са много" и Рубекула ООД. Последното за деня представление ще бъде от 19:00 ч. в салона на театъра - "Алиса в огледалния свят" на ДКТ - Варна.
"Магията на вятъра" продължава да вдъхновява посетителите с изкуство и култура от цял свят. Не пропускайте да се присъедините и да се потопите в тази уникална атмосфера на изкуство и вдъхновение.
Шестото издание на фестивала обединява музика, театър, изобразително изкуство и литература под общата идея за "Магията на вятъра". В програмата са включени 14 спектакъла, които ще се представят както на сцената на Държавен куклен театър - Сливен, така и в зала "Сливен" и площада пред Община Сливен.
Форумът, който се реализира благодарение на финансовата подкрепа на Министерството на културата, Община Сливен, "Шейретов Къмпани" ЕООД и Стройремонт 1992, ще се състои от 10 до 13 октомври.
За да не изпуснете нито един момент от "Магията на вятъра", препоръчваме да следите страницата на Държавен куклен театър - Сливен във Facebook - ТУК. Там ще бъдат представени всички спектакли от програмата на фестивала, както и интересни новини и събития, свързани с изкуството.
Това е мястото, където може да се запознаете с участниците и изпълнителите, както и да получите важна информация за всичко предстоящо.
Impressio.dir.bg е медиен партньор на фестивала.
„Орфей“ на Народния театър спечели наградата за най-добър спектакъл на Международния театрален фестивал „Скупи“ в Скопие