НЕЗАВИСИМИЯТ ТЕАТЪР
"Птици в сянката на огъня" - малък спектакъл, достоен за голяма сцена
Три картини за войните вън и вътре в нас, изпълнени с болка и човечност
Автор : / 1513 Прочита 0 Коментара
Актьорите Филип Гуляшки и Анастасия Левордашка в сцена от спектакъла "Птици в сянката на огъня" / Източник: Личен архив на Клара АрмандоваНа 22-ри февруари в театър "I Am Studio" в столицата за пръв път бе играна пред публика постановката на Клара Армандова "Птици в сянката на огъня". В малкия салон всички гледаха притихнали ставащото на сцената, изпълнени с размисъл и емоции, които те докосват до такава степен дълбоко, че не те оставят да разсъждаваш върху тях и след спектакъла...
Автор и режисьор на постановката е Клара Армандова, която помним като актриса в миналото, а от завръщането й в родината я виждаме в новата й роля на блестящ режисьор.
Режисьор, който е постигнал такава пълнокръвна картина на сцената с "Птици в сянката на огъня", че човек забравя, че се намира в едно малко театрално пространство, в което нещата все пак са художествена фикция.
Въпреки малката дистанция между публика и сцена, зрителят успява да се пренесе в действието на пиесата и да усети емоцията на героите, да съпреживее с тях жестоката им лична драма.
Актьорските изпълнения на Анастасия Левордашка, Лили Сучева, Филип Гуляшки и Владимир Богданов в този спектакъл, без преувеличение са повече от забележителни. Въпреки младата си възраст те постигат толкова дълбочинно емоционално въздействие върху публиката, че зрителят остава изумен от мъдростта и прозренията в играта им. Това несъмнено е и режисьорско постижение за самата Клара Армандова.
"Птици в сянката на огъня" всъщност са три нейни авторски пиеси, играни в Лондон преди години, които при завръщането си в родината Армандова е превела на български и те за пръв път се играят на родна сцена.
Темата на пиесата е едновременно реминисценция към Втората световна война, и в същото време насочена към съвремието ни.
Най-общо казано, картините "Неделна сутрин", "Птици" и "В сянката на огъня" са обединени от един тревожен конфликт вътре в нас, който войните навън провокират и превръщат в още по-драматичен и неподвластен на вътрешната ни съпротива хаос, обърканост и усещане за безпътица.
Идеята на авторката е, че тези два конфликта - вътрешният и външният, взаимно се подклаждат един друг, жестоко ни нараняват, невъзвратимо променят съдбите на много хора...
Нараняват ни, но все пак не могат да ни убият!
Не бива да ни убият!
Винаги остава нещо - някакви отломки човечност и надежда за щастие вътре в нас, недокоснати от "кладите" на съдбите ни.
И именно в тези съхранени, или опазени частици светлина и желание за полет е нашият шанс да не загинем. Като "птици в сянката на огъня" - дори с опърлени криле, да се опитаме отново да полетим!
Главен носител на този хуманен мироглед са героините на Анастасия Левордашка.
Тя блестящо успява да ни представи три различни героини, обединени от вярата, че дори попарените мечти имат право да възкръснат като феникс.
Специално трябва да се отбележат сполучливите музикални акценти в спектакъла, дело на композитора Ангел Чавдаров.
Художник-изпълнител на постановката е Христина Дякова. С пестелив реквизит и премерен мизансцен, сцената успява успешно да ни пренесе в директорията на героите.
Не пропускайте да гледате този спектакъл на следващите му представления, които са на 24-и февруари и на 6-и март в театър "I Am Studio", ул. "Раковски" 149 в столицата.
Билети - ТУК в системата на "Грабо"
Източник: Личен архив на Клара Армандова
Еми МАРИЯНСКА