Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Кои бяха "Бохемските кафенета на соца"?

ПРЕМИЕРА

Кои бяха "Бохемските кафенета на соца"?

Къде се е събирал артистичният и интелектуалeн елит в София в недалечното ни минало?

Легендарното кафе "Кравай" в София 1986-1988 (Снимка: Нели Недева-Воева)

Защо се загубиха легендарните бохемски кръчми? Каква потребност са имали художници, артисти, писатели и журналисти да се отбиват почти всеки ден в техните любими кафенета и клуб-ресторанти?

Отговорите на всички тези въпроси ще откриете в книгата на Мариана Първанова - "Бохемските кафенета на соца".

В книгата журналистката Мариана Първанова за пръв път разказва за легендарните софийски заведения - "Кристал", "Кравай", "Яйцето", "Феята" и "Бразилия" като важни артистични средища на София.

Специално внимание отделя на творческите клубове, които са били средища на културния елит - Клубът на журналистите, Клубът на писателите и Клубът на Съюза на българските художници.

Авторката тръгва по стъпките на софийски кафенета от средата на 40-те до края на 80-те години на ХХ век, за да установи, че са повече от 40 на брой. 

Любопитно е, че в книгата Мариана Първанова дава думата на някои представители на интелектулния и артистичен елит - като Кирил Маричков, Богдана Карадочева, Ириней Константинов, Любен Зидаров, Крум Дамянов, Валентин Старчев, Стефан Илиев-Чечо, Емил Попов и Дамян Обрешков, които си спомнят кои са били тогавашните любими места за срещи и каква роля са играли не само в техния живот, а и в общата културна атмосфера на столицата.

Идеята за книгата възниква от понятието "литературните кафенета" на Европа. Те са известни в старите европейски столици и са свързани с традицията на писатели, поети, театрали, критици, художници, артисти и музиканти да се събират на по чашка кафе или питие в определени заведения. Тя е жива и до днес и задължително намира своето отражение в туристическите пътеводители на Виена и Париж, Мадрид и Мюнхен, Прага и Краков.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Съзвездие от световни знаменитости на XV Международен фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" в Пловдив

В своята 15-годишна история, Фестивалът е представил на сцената си и е подпомогнал развитието на над 1900 талантливи млади български музиканти

Седмото издание на Международния фестивал на поезията "Орфей", се открива на 9 май - Деня на Европа

Събитието е от 18 часа в Малката раннохристиянска базилика на Пловдив

"И ние играем Ромео и Жулиета" - най-новото заглавие на Столичния куклен театър

Стоян Радев дебютира като режисьор в салона на улица "Гурко"

Post Mortem: В галерия "Средец" днес се открива изложба с творби на Ставри Калинов

Изложбата ще открие проф. д.н. Любомир Стойков - културолог и преподавател в Националната художествена академия. Тя може да бъде разгледана до 23 май

"Вдъхновения от случайността" - изложба живопис на Коста Павлов и Тодор Павлов

Живеещият в Германия Тодор Павлов чества 100-годишнината от рождението на баща си и своята 70-годишнина с изложбата, която ще бъде открита на 29 април в 18.00 часа в Дом на културата "Борис Христов"

Японската пианистка Фумие Фукуи свири тази вечер в Полския институт

Ще звучат творби от Карол Шимановски, Мориц Мошковски и Фредерик Шопен