ПРЕМИЕРА
Кои бяха "Бохемските кафенета на соца"?
Къде се е събирал артистичният и интелектуалeн елит в София в недалечното ни минало?
Редактор : / 2495 Прочита 0 Коментара
Легендарното кафе "Кравай" в София 1986-1988 (Снимка: Нели Недева-Воева)Защо се загубиха легендарните бохемски кръчми? Каква потребност са имали художници, артисти, писатели и журналисти да се отбиват почти всеки ден в техните любими кафенета и клуб-ресторанти?
Отговорите на всички тези въпроси ще откриете в книгата на Мариана Първанова - "Бохемските кафенета на соца".
В книгата журналистката Мариана Първанова за пръв път разказва за легендарните софийски заведения - "Кристал", "Кравай", "Яйцето", "Феята" и "Бразилия" като важни артистични средища на София.
Специално внимание отделя на творческите клубове, които са били средища на културния елит - Клубът на журналистите, Клубът на писателите и Клубът на Съюза на българските художници.
Авторката тръгва по стъпките на софийски кафенета от средата на 40-те до края на 80-те години на ХХ век, за да установи, че са повече от 40 на брой.
Любопитно е, че в книгата Мариана Първанова дава думата на някои представители на интелектулния и артистичен елит - като Кирил Маричков, Богдана Карадочева, Ириней Константинов, Любен Зидаров, Крум Дамянов, Валентин Старчев, Стефан Илиев-Чечо, Емил Попов и Дамян Обрешков, които си спомнят кои са били тогавашните любими места за срещи и каква роля са играли не само в техния живот, а и в общата културна атмосфера на столицата.
Идеята за книгата възниква от понятието "литературните кафенета" на Европа. Те са известни в старите европейски столици и са свързани с традицията на писатели, поети, театрали, критици, художници, артисти и музиканти да се събират на по чашка кафе или питие в определени заведения. Тя е жива и до днес и задължително намира своето отражение в туристическите пътеводители на Виена и Париж, Мадрид и Мюнхен, Прага и Краков.