ИЗКУСТВО НА ТЕХНОЛОГИИТЕ
Картини от алгоритми, селектирани като "неуместно съдържание"?
"Електронни сънища" е демонстрация на изкуството на изкуствения интелект
Редактор : / 1929 Прочита 3 Коментара
Снимка: Галерия "+359"След Ню Йорк, Лондон, Ню Делхи и тазгодишното Венецианското биенале, изкуството на изкуствения интелект достига и до София. Първата изложба в България на произведения, създадени в колаборация с изкуствен интелект, ще можем да видим в галерия "+359" plus359gallery в периода между 13 юни и 7 юли.
Откриването е на 13 юни от 19 часа в галерия "+359" в София, на ул. "Галичица" 21.
"Електронни сънища" включва нови работи на Албена Баева, Марина Генова и Стефан Дончев, както и серията "Синтетични абстракции" на новозеландеца Том Уайт.
Албена Баева и Том Уайт учат алгоритми - т.е. как да създават картини с помощта на десетки хиляди изображения. "Синтетични абстракции" на Том Уайт са абстрактни картини, създадени от алгоритми, селектирани на свой ред от алгоритмите на Amazon, Google и Yahoo като "неуместно съдържание".
Баева помага на един алгоритъм да намери своята идентичност, като създаде свой автопортрет, който да не прилича задължително на човек, или робот.
"Вечна машина за сортиране" на Стефан Дончев /Снимка: Галерия "+359"/
"Вечна машина за сортиране" на Стефан Дончев е сложен робот, който използва алгоритъма на Тюринг, за да реорганизира своя свят, съставен от черни и бели пулове. Когато приключи подреждането на една картина, механичната ръка започва отначало, защото докато успее да завърши един цикъл, идеите й как трябва да изглежда този свят вече са се променили.
Изкуственият интелект е нещо като наш "съсед", даже наш "съквартирант" в изследването на Марина Генова. Той променя нашите градове, а дори и дизайна в домовете ни.
Изложбата "Електронни сънища" повдига въпроса за мястото на изкуствения интелект в нашето съвремие и как ще изглежда бъдещето ни - какви ще са последствията за нашето общество, на фона на правата на интелигентните машини. Работите на четиримата автори разглеждат изкуствения интелект като автономен участник в нашето ежедневие. Той е субект на дейността си, освободен да взима решения, в рамките на изходна база данни и правила.
"Електронни сънища" е част от програма "Радиус" на галерия "+359", в която съвременни художници са куратори на изложби, представящи работата си съвместно със селектирани от тях автори.
Снимки: plus359gallery