БЪЛГАРСКИ ЕНЦИКЛОПЕДИСТИ
Картина, приказка и печат - 136 години от рождението на Николай Райнов
Празникът ще бъде на 25 януари 2025 г. от 18 часа във Валдорфското училище
Редактор : Impressio / 270 Прочита 0 Коментара

На 25 януапи 2025 г. от 18 часа Валдорфското училище отбелязва 136 години от рождението на своя патрон Николай Райнов.
Тази година събитието е посветено на просветителската и издателската дейност на Николай Райнов и приносът му към полиграфията.
Той пише: "Знанието става сила, когато се превърне в можене. В живота успяват не ония, които само знаят, а тия които могат... Теоретичните знания никога не са пълни, ако не са допълнени и с практически познания...
Книгите, що влизат в тая библиотека, ще улеснят и самоуците и специалистите в тяхната работа..."
На 25-ти ще се докоснем до част от просветителската дейност на Николай Райнов.
За да е полезна теорията, ще я допълним с практика. Всеки, който има желание, ще може да опита що е това словослагане и линогравюра. За съжаление огромните трудове, които е създал в различни области на науката и изкуството са позабравени. А старите техники и похвати в печатарството са почти изчезнали в България, въпреки ренесанса им в Европа.
Програмата:
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Откриване на експозиция с оригинали на детското списание "Картина и приказка" (1928 г.), "Как се печати книга - печатарско изкуство" (1942 г.) и други издания на "Библиотека Разни изкуства", подготвени от Н. Райнов. Станислава Николова, изкуствовед и Светлана Стойчева, литературен историк, изследователи на многопластовата личност, ще ни разкажат за творчеството му и за детското списание.
Печатарското изкуство от началото на XX век - демонстрация как се словослага и тънкости на печатарските техники на Анета Станиславова, преподавател в Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография. В "Как се печати книга - печатарско изкуство" (1942 г.)
Райнов проследява пътя на създаването на произведение от работата на писателя, през редакцията, оформлението на корицата, заглавките, избора на шрифт, до печатарските тънкости и издадената книга.
Линогравюра - работилница, водена от преподавателя по Изобразително изкуство - Ива Георгиева. Предпочитаните графични техники на Н. Райнов са гравюра на линолеум и дърво. Той е първият български писател, който сам илюстрира творбите си. А графичното му творчество включва както кавалетна, така и печатна графика.
Откриване на съпътстваща изложба "Приказният свят на Николай Райнов" на валдорфските ученици. Тази година излиза и първият брой на училищния весник с авторски творби и статии на наши възпитаници.
Специални гости на събитието са внучката и правнучката на Николай Райнов - Диана-Мария Райнова, скулптор и Теофана Манева, валдорфски педагог.
Със съдействието на Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография.
С медийната подкрепа на БНР - Българско национално радио
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.