Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Каква е българската дилема според Тони Николов?

ЗАПИСКИ ПО НАШЕТО ДВУСМИСЛИЕ

Каква е българската дилема според Тони Николов?

Тони Николов описва съвременна България в новия си сборник с есета

Премиерата на "Българската дилема. Записки по нашето двусмислие" на издателска къща "Хермес" ще бъде на 15 февруари (сряда) от 18,00 ч. в Greenwich Book Center, бул. "Витоша" № 37 в София.

След книгата му "Пропуканата България", която е сред най-добрите четива, писани през последните години за случващото се у нас, Тони Николов отново събира статиите и есетата си, за да ги издаде в книга, която изглежда като сборник с приписки и коментари към публичното всекидневие.

Тони Николов

Тони Николов е философ и журналист. Главен редактор е на Портал "Култура". Завършил е НГДЕК "Константин-Кирил Философ" и философия в СУ "Св. Климент Охридски". Специализирал е в Папския институт за Изтока (Рим) и в Училището за висши хуманитарни науки (Париж) в групата на проф. Жак льо Гоф. Член е на Международното общество за изследване на средновековната философия (S.I.E.P.M.) в Лувен. От 2005-а до 2009 г. е главен редактор на Радио Франс Ентернасионал (RFI) - България. Преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".Кавалер на Ордена за заслуги на Република Франция. Преводач е на книги на Жан-Пол Сартр, Р. Жирар, Ж. Грийн и др. 

Някои остроти и каламбури на тези страници ще остареят бързо, но други ще останат като ценен исторически материал:

Един народ може да загърби за известно време истината, да се окайва, оплаква и хвърля цялата вина върху другите, историята и лошото стечение на обстоятелствата.

Ала идва миг, когато безвремието свършва, той е принуден да си поеме дъх и да отвори широко очи.Картината, разкрила се пред взора му, може и да е съкрушителна.

И все пак трябва да се започне отнякъде.

Един народ, две или повече Българии.

Тони Николов

Откъс от: "Новата българска робинзониада

Че нещо леко се раздвижва в България, спор няма... В този смисъл много би ми се искало да споделя интуитивния оптимизъм на Деян Кюранов от статията му в "Дневник", че "вече живеем" ново (второ) българско Възраждане, базиращ се и на констатация на Теодора Димова в портал "Култура", че "нещо започва да се случва в България". Така е, случва се, доловимо е с просто око. И все пак има над какво да поразмислим. Съгласен съм, че свързващата тъкан на едно общество не може да бъде друго освен културата.

Така е било винаги. Така е и през първото ни Възраждане, когато блянът на зараждащата се буржоазия е свързан и с това българинът да се образова, да знае, да се развива, да учи навън, за да постигне идентичността си (не само "да знае своя род и език").

Любознателен е бил българинът да открие широко кръгозора си, жаден за чудесиите на големия свят. Ако и тогава, както и сега, всичко е опирало до образованието, то в златните години на Възраждането българското училище е било наистина широко скроено, че и модерно.

Български търговци ("робите", де) надлъж и на шир кръстосвали не само и най-отдалечените пазари на империята (мой прапрапрадядо например доставял шаяк в Египет за шинелите на войниците, охранявали прокопаването на Суецкия канал), но е имало и български банкерски къщи във Виена, Лайпциг, Париж, Букурещ, Браила и къде ли не още. В книжарницата на Хр. Г. Данов в Пловдив са се продавали френски, немски и английски учебни помагала по землеописание, химика, физика, алгебра и геометрия, които учители са ползвали в школата си, въвеждайки най-прогресивната за времето си Бел-Ланкастърова система.

В истинското българско Възраждане е царял духът на истинско европейско Просвещение. А жаждата за знание е и жажда за книги. Един пример: в края на една от старопечатните книги в библиотеката ми, дело на (признавам) неизвестния мен Алеко Кръстевич - "Водачът по пътя на живота, нъравствеността в класическити поучения" - Виена (1864-1870), следват десетина страници със спомоществователи, които докарват на тази скромна компилация от класически и романтични мъдри мисли трудно представимия и с днешна дата тираж от около 6 000 екземпляра.

Просто българите са искали четат, където и да се намират - от Тулча до Охрид и от Солун до Болград.

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Националният политехнически музей предлага пътуване във времето

По думите им пътуването във времето минава и през 310-годишната история на пишещите машини

Премиера на танцовия спектакъл "Пианото" ще има тази вечер в Зала 2 на НДК

"За нас е изключителна гордост, че именно ние представяме това заглавие на българската аудитория - спектакълът "Пианото", каза Мариана Крънчева - ръководител на балета в Пловдивската опера

Премиерата на "Обадете се по-късно - в кома съм" на Теди Москов е на 20 декември в Сатирата

"Дали дошлите роднини са разтревожени или тайно се надяват пациентът да се спомине? Хуморът ще спаси тази случка от черните краски. Ще видите една почти черна комедия", пита Теди Москов

Националната галерия представя графики на Пикасо

Изложбата е от 20 декември 2024 г. до 18 май 2025. Официалното откриване ще бъде на 8 януари 2025

Галерия "Слон" показва "Изкуство за Коледа"

Експозицията ще бъде открита на 19 декември и ще продължи до 31 януари 2025