Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

276 заглавия на 9-я анимационен фестивал "Златен кукер - София"

КИНО ФЕСТИВАЛИ

276 заглавия на 9-я анимационен фестивал "Златен кукер - София"

Фестивалът е мост между професионалисти от цял свят и успява да покаже най-доброто от българската и световната анимация

Рекорден брой филми - 1500 от 94 страни, са кандидатствали за 9-ия Международен фестивал на анимационното кино "Златен кукер - София".

Това съобщи на пресконференция в БТА Надежда Славова, директор на фестивала, който ще се състои от 7 до 13 май на две места - в единствения детски увеселителен парк "Боби и Кели" /бившия "Патиланци"/ и в "Сити Марк арт център".

Организаторите са избрали 276 заглавия, 32 от които са български. Филмите ще оценява международно жури от авторитетни специалисти - световноизвестната кинокритичка Нанси Диней Фелпс, написала три статии за нас в най-престижното издание за анимация в света Animation World Network, съпругът й Ник Фелпс, саунддизайнер, критиците проф. Надежда Маринчевска и Александър Донев, директорът на грузинския фестивал Тофузи - Зураб Диазамидзе, с когото имаме идея заедно да правим анимационен фестивал на черноморските страни, каза Надежда Славова.

В образователната програма са две анимационни работилници. Мая Бочева ще представи пред деца от 5 до 14 г. проекта си "Туй-Онуй" - мултимедийна поредица от книги с приказки и с образователни игри в тях. Ще ги запознае с основните жанрове в киното и ще им постави задача да направят рисуван сценарий по класическа приказка. В другата творческа работилница Богомила Тодорова ще запознае участниците със създаването на типажи от пластелин или изрезки, анимация на готовия герой, монтаж, добавяне на звук и финално оформление.

След София фестивалът ще гостува в цялата страна. На библиотеките на училища и читалища ще бъде предоставен каталогът на Българската асоциация на независимите художници и аниматори "Пройко Пройков", организатор на "Златен кукер - София". Каталогът е представен на Берлинале на щанда на българския Национален филмов център.

Предстои и световното разпространение на изданието. То е на английски и включва партньори и членове на асоциацията. Има и електронна версия - може да бъде свалена безплатно от baicaa.org.

Членовете на БАНХА са над 236 и решихме, че е време да популяризираме високото качество на тяхната работа по целия свят, давайки поводи за нови проекти. Вярваме, че с помощта на този красив каталог ще увеличим престижа на българските аниматори и илюстратори както в страната, така и в чужбина, каза Надежда Славова, председател на асоциацията.

Повече информация можете да видите на сайта на фестивала.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Водещият на "100% будни" по БНТ Стефан А. Щерев с награда "ИКАР 2023"

Актьорът е отличен за съвременен танц и пърформанс

Вижте Моменти и настроения на Велислава Гечева

Изложбата е от 27 март до 11 април 2023 в Галерия "Стубел"

"Кастор. Портрети на неизвестното" се завръща в "Топлоцентрала" на 6 и 7 април

В първата вечер е предвидено представлението да бъде последвано от дебат на тема "Утопиите и антиутопиите за човешкото бъдеще"

"Два Дома": уникален арменски танцов спектакъл в София

Събитието и на 29 април 2023 г. от 18:30 ч. в ДК Искър /парк Дружба/. Концерт-спектакълът е под егидата на Н. Пр. Г-н Армен Едигарян, извънреден и пълномощен посланик на Република Армения в България

Бляскав юбилей ще отпразнува Биг бендът на националното радио

На този празник - 80-годишния юбилей на Янко Миладинов - Биг бендът ще посвети един от най-обичаните си проекти "Биг бенд джаз академия", даващ път на млади и изявени музиканти и певци на сцената

Наградите ИКАР 2023 ще бъдат връчени в Свeтовния ден на театъра 27 март

Събитието по традиция ще се проведе в Народен театър "Иван Вазов"