РАЗЛИЧЕН ПРОЧИТ
"От вандализъм до изкуство" - пътят на български и холандски графити артисти от улицата до галериите
Събитието, курирано от холандската стрийтарт легенда Nash, е инициатива на Sofia Graffiti Tour и посолството на Кралство Нидерландия
Редактор : Impressio / 1432 Прочита 1 Коментара

На 1 септември 2021, в 19 ч., в столичната галерия Doza се открива изложбата "От вандализъм до изкуство" / From vandal to art, която ще представи 13 български и 7 холандски артисти, курирани от холандската стрийтарт легенда Nash и екипа на Sofia Graffiti Tour.
Събитието представя различен прочит на уличното изкуство, като проследява еволюцията му от улицата до най-престижните галерии, музеи и частни колекции по света.
Инициативата на Sofia Graffiti Tour и посолството на Кралство Нидерландия идва да покаже, че градското улично изкуство носи бунтарски дух и богата художествена стойност, както когато трансформира изоставени градски пространства и връща живота в тях, така и когато все по-често днес стига до престижните колекции на меценати и галерии за съвременно изкуство. Проектът е финансиран от Посолството на Кралство Нидерландия в България.
Куратори на изложбата са Nash и екипът на Sofia Graffiti Tour (Цветан Бизев, Стела Каменова и Николай Бизев).
Nash е холандската стрийтарт легенда, чийто уникален стил става разпознаваем благодарение на множество проекти по целия свят през последните 30 години. Работата му е позната на българската публика и чрез неговото участие в графити фестивала "Sofia Graffiti Battle" през 2019 г.
"Още от 70-те на миналия век, когато графити субкултурата се завихря в Ню Йорк, това изкуство често печели етикета "вандализъм".
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
slide 1 to 3 of 50Носорог. Плешивата певица и други пиеси28,00 лв.Остани20,00 лв.Източна лечебна гимнастика12,00 лв.Не казвайте, че нямаме нищо25,00 лв.Дяволът и Том Уокър15,00 лв.Интервенции в груповата анализа19,00 лв.Секс off10,00 лв.Спортна медицина15,00 лв.Маслени бои и мрамор35,00 лв.Малка медицинска енциклопедия за всеки25,00 лв.Антирак25,00 лв.Истинският Антъни Фаучи39,90 лв.Емоции и шизофрения14,00 лв.Руски приказки15,00 лв.В служба на злото22,00 лв.Емоционалната интелигентност32,00 лв.Принцът на небесата. Бутиково издание26,00 лв.Отприщен гроб40,00 лв.Затворникът на Рая14,00 лв.Коприва и кости20,00 лв.Коучинг с НЛП18,00 лв.Коледни целувки,16,90 лв.За скръбта и скърбенето19,00 лв.Смъртоносно бяло28,00 лв.Неспокойните5,00 лв.Методика за психоенергийна диагностика15,00 лв.Книга на мъртвите. Юбилейно издание59,90 лв.Презареждане на мозъка19,00 лв.Правилата на бебешкия мозък18,00 лв.Езикът на тайдзицюен16,00 лв.Технология на унищожението16,90 лв.Егото и защитните механизми16,00 лв.Сънят. Здрав сън без лекарства17,00 лв.Философиите на Азия14,00 лв.
Днес обаче галериите отварят вратите си за произведения от популярни артисти като Bansky и Barry McGhee, а музеи за съвременно изкуство като ТАТЕ Лондон имат дори определение за "Graffiti Art". Едно от рекордно възнаградрените графити платна е на David Choe и възлиза на 200 милиона щатски долари.", разказва за идеята на изложбата Цветан Бизев от Sofia Graffiti Tour.
"С този проект искаме да покажем селекция на холандски, но и на родни артисти, които определено заслужават своето почетно място в галериите и домовете на колекционери.
Чрез изкуството си, те имат и силата да разпространяват послания и каузи. Това цели и нашата изложба "От вандализъм до изкуство"/ From vandal to art, която отваря и у нас темата за мястото на стрийтарта при високото изкуство.", допълва Стела Каменова от Sofia Graffiti Tour.
Подбраните участници в изложбата са примери от различни поколения и етапи в развитието на уличното изкуство. Това, което ги свързва е силното послание и добавената стойност, която всеки от тях оставя в заобикалящата ни среда.
Сред българските артисти са Arsek & Erase, Chan Clan, Felon, GRTS, МAD, Mr. Aо, Nasimo, Rate, Rays, Sten, Ster, Wion, Xpome.
Сред холандските творци са Dphazer, Erwtje, JDL, MR June, Nash, Serge, Turmoil.
"От вандализъм до изкуство" / From vandal to art ще представи техни картини рисувани със спрей, акрилни и маслени бои, принтове, инсталации. Част от работите са създадени специално за събитието и всички творби ще могат да бъдат закупени по време на изложбата.
Откриването на 1 септември ще срещне публиката и с холандския творец Turmoil, който ще нарисува на живо стената, прилежаща на галерия Doza. Музикалното оформление е от знаковия за уличната култура - DJ Skill.
Организаторите от Sofia Graffiti Tour готвят и специални изненади, които ще бъдат разкрити в рамките на двуседмичната изложба, както и играта "Ърбан детективи" в социалните мрежи, която ще донесе подаръци на най-запалените графити любители.
© RAYS в столичната галерия DOZA
За новини и повече информация следете ТУК и в социалните мрежи: Instagram: @sofia_graffiti_tour, @nlinbulgaria
Facebook: @sofiagraffititour, @Netherlands.Embassy.Bulgaria
Sofia Graffiti Tour e платформа за турове, работилници, графити и стрийт арт проекти, чиято цел е да представя и обогатя градската среда. Екипът стартира през 2016 г., като пионер в градските турове, показващи улично изкуство. Sofia Graffiti Tour предлага професионални графити услуги и работи с български и чуждестранни стрийт художници за облагородяване на средата около нас.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.