Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Жан Антоан Удон - скулпторът, който "възкреси" античността

МАЙСТОРИ

Жан Антоан Удон - скулпторът, който "възкреси" античността

Авторът на "Голата Диана" бил масон

Жан Антоан Удон е роден на 20 март 1741 г. в Париж. Неговата гипсова статуя, посветена на богинята на лова Диана, е считана от експертите за една от най-съвършените творби на голо женско тяло. Причисляват творчеството на художника-скулптор към неокласицизма, защото на съвършенството на изваяното от него, може да съперничат единствено античните фигури от древността.

Казват още, че бил невероятно тънък психолог и винаги успявал да извади "от душата" на позиращите му дори невидимото за очите. Ето защо пред него са заставали като "вкаменени", с часове наред много видни фигури на съвремието му.

Картина, изобразяваща ателието на Удон

Статуите и портретната му живопис са в Златния фонд на изобразителното изкуство. Сред тях са статуи и бюстове на Дени Дидро, Бенджамин Франклин, Жан-Жак Русо, Волтер и мн. др. знаменити личности.

Бюст на Джордж Вашингтон

Бюст на Бенджамин Франклин

Бронзовата статуя на Русо, Удон създава по смъртната маска на мислителя, и днес тази творба е шедьовър в музея "Лувър". Една от най-знаменитите творби на скулптора е "седящата фигура" на Волтер.

Седящият Волтер

Творбата е била поръчана от Екатерина Втора и се съхранява в "Ермитаж". По-късно са изляти бронзови фигури-копия от нея, по поръчка на "Комеди Франсез". Удон рисувал и портрети, които също са признати за шедьоври. Две страни в света спорят за творбите на Удон.

"Премръзналата"

Той, разбира се, е французин, но Италия признава майсторството на скулптора, като му присъжда наградата на Рим и иска той да остане да твори на Ботуша. Жан Антоан Удон се опиянява от онова, което вижда в Италия - живее там няколко години, но в крайна сметка се завръща в родината си - Франция.

Бюст на Волтер

В годините на Френската революция и при Наполеон славата му продължава да е на върха, без какъвто и да е политически "нюанс". Известно е, че Удон бил масон и това е играело огромно значение за респект към личността му. Дворецът Версай му отдава почит с паметник в негова чест.

Паметникът на Удон във Версай

По време на престоя си в Италия, скулпторът създава голяма мраморна статуя на Джордано Бруно, по поръчка на една църква. По-късно копие от тази негова творба, се използва като образец на студентите по изобразително изкуство. Удон извайва в Италия и мраморна статуя на Морфей, която пренася във Франция и днес тя се съхранява в "Лувър". За голата Диана Удон получава признание в цяла Европа.

"Голата Диана"

Признат е и в Америка. В края на 19 век скулпторите на Удон са били използвани като модели на гравюри, при изработката на пощенски марки в Щатите. Те изобразяват Джордж Вашингтон в профил.

Пощенска марка с лика на Джордж Вашингтон

Жан Антоан Удон умира на 20 юли 1828 г. в Париж.

Еми МАРИЯНСКА

ИЗБРАНО
Коментирай1

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Изложбата "Моноскоп" на Якуб Яновски гостува в Национална художествена академия - Филиал Бургас

Галерия "Ателие", Национална художествена академия - Филиал Бургас открива изложбата на 24 април 2025 г.

"Израел от сапфир и злато: Приказка за два града" на Зои Север - визуално пътешествие през Тел Авив и Йерусалим

Изложбата на забележителната израелска художничка ще бъде представена в галерия "Средец" към Министерството на културата в периода 16 април - 8 май 2025 г.

Изкуство в стил "Бидермайер" е показано във виенския музей "Леополд"

Представени са около 190 творби на повече от 70 художници, включително картини, акварели и рисунки, мебели, стъкло, порцелан, дрехи и други предмети от бита

Майсторът на сюрреалистичното и абстрактно изкуство Албино Питти в галерия "ЛИК"

Самостоятелната изложба живопис "Движението на цветовете. Енергията на абстрактното" е от 9 до 29 април 2025 г.

Британска галерия "Тейт Бритън" връща картина, заграбена от нацистите

Творбата "Еней и семейството му бягат от горящата Троя" на художника Хенри Гибс от 1654 г. е била "плячкосана като акт на преследване на расова основа"