СВЯТ
Творби на Старите майстори и римски статуи изложени пред колекционери в Нидерландия
"Особено на нашия панаир е, че обхваща почти 7000 години история на изкуството, 7000 години човешко творчество. Независимо дали става въпрос за живи или мъртви творци, художници или занаятчии", казва Хиде ван Сегелен, търговец на изкуство и председател на изпълнителния съвет на TEFAF (The European Fine Art Foundation)
Редактор : / 212 Прочита 0 Коментара
Творбата "Глава на селянка с бяла забрадка" на Ван Гог (Снимка: АП/ Peter Dejong/ БТА)Стари майстори, римски статуи, модерни мебели, племенни маски и винтидж часовници се борят за вниманието на състоятелни колекционери на панаира на Европейската фондация за изящно изкуство (TEFAF) в Маастрахт, Нидерландия, съобщават Асошиейтед прес и ДПА, цитирани от БТА.
Панаирът се провежда в изложбен център, който за малко повече от седмица трескава работа е превърнат в мега галерия.
Еклектичната колекция изглежда и се усеща като смесица от амстердамския "Райксмузеум", нюйоркския Музей на модерното изкуство и Британския музей.
"Особено на нашия панаир е, че обхваща почти 7000 години история на изкуството, 7000 години човешко творчество. Независимо дали става въпрос за живи или мъртви творци, художници или занаятчии", казва Хиде ван Сегелен, търговец на изкуство и председател на изпълнителния съвет на TEFAF (The European Fine Art Foundation).
"Всичко, което виждате тук, е сътворено от човешка ръка. Всичко е свързано с творчеството", допълва Ван Сегелен.
Изложението е и демонстрация на устойчивостта на пазара на изкуство, който остава силен дори във времена на глобална несигурност.
Един от акцентите на панаира, който ще продължи до 14 март, е ранен портрет на нидерландския майстор Винсент ван Гог, озаглавен "Глава на селянка с бяла забрадка".
Картината - маслени бои върху платно от 1884, е от времето, когато младият и неизвестен художник живее с родителите си в малкото провинциално градче Нюнен.
Самоличността на жената не е известна, но нейният образ е ясна стъпка към един от шедьоврите на Ван Гог, "Селяни, ядящи картофи", който е завършен година по-късно.
Творбата може да стане нечие притежание срещу сумата от 4,5 милиона евро (4,9 милиона долара).
Рядко панаирът предлага толкова много първокласни творби, както тази година. Сред тях са и две картини на нидерландския бароков художник Франс Халс.
Панаирът, който се провежда за 37-и път, позволява на посетителите да се възхищават и да купуват, ако имат дълбоки джобове, произведения, вариращи от римска урна, датираща от около първи век, до скулптурен черен дървен стол от 1990 г. на италианския дизайнер Паоло Палуко - един от 100-те, които той проектира за една нощ.
Европейската фондация за изящно изкуство, известна сега с акронима си TEFAF, се ражда от сливането на два други панаира - Pictura и Antiquairs International, които са специализирани в картини и антики.
Първият панаир е организиран през 1988 г., когато в него участват 97 изложители. Тази година проявата е с участието на 270 търговци и галерии от 22 държави.
Не всеки обаче идва на панаира с чекова книжка. Преди две години в разгара на проявата е извършен зрелищен обир, при който крадци задигат диамантени бижута на стойност десетки милиони.
Миналата година полицията съобщи, че подозира, че крадците са дошли от Балканите. Въпреки че за информация е предложена награда от 500 000 евро, няма извършени арести и разследването продължава.
Поради тази причина панаирът се провежда със засилени мерки за сигурност, относно които Ван Сегелен отказва да навлиза в подробности.
Не всички предлагани артикули са с главозамайващи цени. "Виждал съм предмети, които могат да се купят за няколкостотин евро, както и такива за над 10 милиона", казва Ван Сегелен.
Музеят на Ван Гог в Амстердам отбеляза 50-ата си годишнина с изложби и събития в подкрепа на психичното здраве