АРТ
„Познати - непознати, известни - неизвестни“ – изложба от колекцията на Александър Керезов
Галерия "Академия" представя творби на живописта, рисунката и скулптурата от Освобождението до втората половина на ХХ век
Редактор : / 1777 Прочита 0 Коментара
Христо Берберов, "Цигуларка" (жената на художника), ок. 1912, Маслени бои, платно (Снимка: Галерия "Академия", НХА)Третата изложба от колекцията на Александър Керезов в галерия "Академия" е наречена "Познати - непознати, известни - неизвестни".
Тя представлява пътуване във времето от Освобождението до втората половина на ХХ в.
Представени са произведения на 60 известни майстори и на по-малко познати автори, чиито имена и творчески биографии се оформят едва през последните десетилетия. Сред известните са и такива, работили години наред зад граница и слели се с местната динамика на художествените процеси, а също така и чужденци. В изложбата са включени творби на живописта, рисунката и скулптурата. Някои от тях са знакови, други допълват представите за известни живописни платна, трети са напълно непознати истински открития.
Сред известните имена на български художници са Владимир Димитров-Майстора, представен с портрети на неговите племенници, Васил Стоилов ̶ с ранен подписан пейзаж и етюди към знакови творби, Цанко Лавренов ̶ с автопортрет, Александър Мутафов ̶ с ранен морски пейзаж, Никола Маринов ̶ с живописни платна, много редки за неговото творчество и неизвестни досега. Едно от по-малко познатите имена е на Никола Канов, представен с академични етюди от края на ХІХ в. Сред произведенията на скулптурата интерес представляват релефите от Жеко Спиридонов (бронз) и Андрей Николов (гипс), както и нетипичната за творчеството на Цено Тодоров майолика (Голо тяло).
Георги Каракашев, Натюрморт, към 1937, Маслени бои, платно (Снимка: Галерия "Академия", НХА)
Творбите на майсторите на символизма Христо Берберов и Георги Машев са представителни за епохата.
Сред чужденците работили в България са Иван Мърквичка и Ярослав Вешин. От него и от известния представител на виенския сецесион Густав Климт в изложбата са включени рисунки на голи тела, а от Мърквичка, етюд на Грънчар.
За изложбата е присъщо жанровото многообразие - портрети, пейзажи и натюрморти. Сред портретите впечатлява изключителният "Портрет на млада жена" от Борис Митов. Жанрът голо тяло в границите от 80-те г. на ХІХ в. до първата половина на ХХ в. е представен не само с творби от Вешин и Климт. Сред произведенията е една доста известна композиция на Илия Петров и рядка за творчеството на Васил Захариев творба, изпълнена в акварел.
Изложбата се открива на 14 август (вход с покани) и ще продължи до 24 август 2018 г.