Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Отиде си изкуствоведът Борис Климентиев

IN MEMORIAM

Отиде си изкуствоведът Борис Климентиев

Опелото е на 23 август от 11:00 ч. в църквата "Успение Богородично" в столицата

Източник: СБХ

Отиде си изкуствоведът Борис Климентиев, съобщавяа БТА, като се позовава на негови близки. 

Опелото е на 23 август от 11:00 ч. в църквата "Успение Богородично" в столицата.

Борис Климентиев е роден през 23 декември 1951 година. Той е изкуствовед, критик и куратор, художник. Изследовател е на българското изкуство от началото и втората половина на ХХ век, припомнят от СБХ. Завършва художествената академия в София, специалност "Изкуствознание", през 1979 година. Специализира в САЩ (1993) и Франция (1998).

Член е на СБХ от 1981 г., участвал е в ръководните органи на организацията и на секция "Критика". Редактор е в списание "Изкуство" от 1983 до 1989 г. Бил е заместник-директор на Центъра за музеи и галерии към Министерството на културата (1992-1994), заместник-директор на Националната галерия (1994-1999). Член е на редколегията на списание "Изкуство / Art in Bulgaria" (1992-2001). Носител е на наградата за критика на СБХ (1985). Куратор и организатор е на изложби на българско изобразително изкуство в България и чужбина.

Още Вселената на Генчо Симеонов

Вселената на Генчо Симеонов

Още "Линията на живота" - Гроника Кавафян с изложба във варненската галерия "Графит"

"Линията на живота" - Гроника Кавафян с изложба във варненската галерия "Графит"

Още Едгар Дега - революционерът в импресионизма

Едгар Дега - революционерът в импресионизма

Още Избрани творби от биенале "Тенец" са изложени в Художествена галерия "Кирил Петров"

Избрани творби от биенале "Тенец" са изложени в Художествена галерия "Кирил Петров"

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Ела Бодине обединява ума, тялото и духа в своите ефирни маслени картини

"Създадени са по време на значителни промени в живота ми", споделя художничката

Непоказвани творби на Енчо Пиронков ще бъдат показани в изложба

"Отивайки при него, бях потопен не само в колоритното му изкуство, но и имах шанса да почерпя мъдростта на Енчо Пиронков, да чуя уникалната му житейска философия!", казва притежателят на колекцията Васил Банов

Музеят "Орсе" в Париж разкрива чудесата на реставрацията пред посетителите си

Работата е по картината "Погребение в Орнан“, една от най-известните творби в музея, нарисувана от френския художник Гюстав Курбе между 1849 и 1850 г.

Изложбата "Жорж Папазов - 90 години по-късно" - беше представена в Загреб

"От днешна гледна точка, той е пример за свободен и несломим дух, който е следвал собствения си път и не се е адаптирал към тенденциите на времето", казва кураторът на изложбата Мария Василева

"Вода - Въздух - Земя" - с изложба на Деница Михайлова се открива ново пространство за изкуство

Това е Gallery 65 на бул. "Васил Левски" в София, а експозицията ще видим от 8 май